Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ile kosztuje doradca kredytowy? Wszystko o kosztach doradcy

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Data publikacji: 31.07.2023, Data aktualizacji: 07.06.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 16 głosów

Ile kosztuje doradca kredytowy? Wszystko o kosztach doradcy
Ile kosztuje doradca kredytowy i w jaki sposób może Ci pomóc w trakcie wnioskowania o kredyt hipoteczny? Sprawdź na rynekpierwotny.pl!

Rządowy instrument Bezpieczny Kredyt 2 procent trwa w najlepsze, a  pytań z nim związanych, zamiast ubywać — przybywa. Najczęściej dotyczą one warunków, na jakich można uzyskać dofinansowanie, ale pojawia się również potrzeba obliczenia zdolności kredytowej przed oficjalną wizytą w banku. Nie dziwi fakt, że kredytobiorca chce być dobrze przygotowany, podejmując tak długie zobowiązanie. Ale kogo, jak nie bank pytać o kwestie związane z przyszłym kredytem? 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • kim jest doradca kredytowy, 
 • ile kosztuje pomoc doradcy kredytowego, 
 • kto pokrywa koszty jego pracy.

Kim jest doradca kredytowy i w czym pomaga?

Doradca kredytowy to specjalista, który pomaga klientom zrozumieć różnicę między różnymi typami kredytów, doradza w kwestiach związanych z zaciąganiem pożyczek i pomaga w procesie składania wniosków o kredyt hipoteczny

Obowiązki doradcy kredytowego mogą obejmować:

 1. Doradztwo dotyczące różnych produktów kredytowych dostępnych na rynku.
 2. Analizę finansową majątku klienta, w tym ocenę zdolności kredytowej.
 3. Pomoc klientom w procesie składania wniosków o kredyt, w tym zbieranie niezbędnych dokumentów i wypełnianie formularzy.
 4. Negocjacje z instytucjami finansowymi w imieniu klienta w celu uzyskania najlepszych warunków kredytu.
 5. Zapewnienie klientom jasnych i precyzyjnych informacji na temat warunków kredytu, w tym oprocentowania, opłat, terminów spłaty itp.

Zobacz najnowsze oferty mieszkań na sprzedaż w Warszawie

Czy doradca kredytowy może sprawdzić BIK?

W praktyce doradca kredytowy może pomóc Ci w zrozumieniu, jakie informacje mogą się znaleźć w twoim raporcie BIK, jak te informacje mogą wpłynąć na twoją zdolność kredytową i jak możesz poprawić swój scoring. Jednak bezpośredni dostęp do twojego raportu jest zazwyczaj ograniczony do upoważnionych instytucji, takich jak banki czy firmy pożyczkowe, które mają formalne upoważnienie do przetwarzania tych danych. Możesz sprawdzić go również samodzielnie i za darmo (raz na pół roku).

Jednak niektórzy doradcy kredytowi mogą mieć uprawnienia do sprawdzenia raportu BIK. Może to być możliwe w przypadkach, gdy doradcy kredytowi działają jako pośrednicy i są powiązani z instytucjami finansowymi, które mają uprawnienia do dostępu do BIK.

Ile kosztuje pomoc doradcy kredytowego?

To zależy. Może kosztować parę tysięcy albo...nic (teoretycznie). Zależy to od tego, czy zdecydujesz się na usługi niezależnego doradcy, którego rachunek będziesz opłacał/a sam/a, czy też doradcy związanego z instytucjami finansowymi. 

Jeżeli zdecydujesz się na niezależnego doradcę, przed rozpoczęciem współpracy sprawdź, na jakiej zasadzie działają rozliczenia. Taki doradca może pobierać opłatę za podstawową konsultację, która mieści się zazwyczaj w granicach 100 do 300 zł. Podczas spotkania, możesz ocenić wiedzę specjalisty i sprawdzić, czy będzie Ci się z nim dobrze współpracowało. 

Doradca kredytowy: kalkulator kosztów

Innym sposobem rozliczania pracy doradcy kredytowego jest procent od wartości kredytu. Typowy zakres wynosi od 1% do 2%. 

Kolejny sposób obejmuję zapłatę za godzinę pracy specjalisty. Zazwyczaj stawki godzinowe mieszczą się w przedziale 100 do 500 zł. Całkowity koszt współpracy będzie wówczas wynikał z przepracowanych godzin. 

Ostatnią opcją rozliczeń są określone pakiety. Doradca zbiera usługi, aby zaproponować stałą cenę za cały proces kredytowy. Ostateczna cena może wahać się od 3 000 do 10 000 zł w zależności od złożoności projektu.

Na czym zarabia doradca kredytowy związany z bankami?

Istnieje również scenariusz, który nie zakłada płacenia doradcy kredytowemu z własnej kieszeni. Chodzi o eksperta, który działa z w porozumieniu z konkretnym bankiem (lub bankami).

W praktyce wiele firm doradczych ma umowy z wieloma bankami i innymi instytucjami finansowymi. Pozwala to doradcom na przedstawienie klientom szerokiej gamy produktów kredytowych i na znalezienie oferty, która najbardziej odpowiada ich indywidualnym potrzebom.

W tym modelu to bank rozlicza się z doradcą kredytowym na zasadzie prowizji, a zasady jej naliczania są dość proste. Prowizja od banku wynosi od 2 do 5% wartości kredytu. O ile klient bezpośrednio nie pokrywa kosztu takiego rozwiązania, to jest on pośrednio doliczany do całkowitego kosztu kredytu — w postaci opłaty RRSO, która rekompensuje środki poniesione na potrzeby opłacenia doradcy.  Ostateczny koszt tej usługi poniesiesz zatem w każdej racie kredytu.

Ważne jest, aby doradca kredytowy zawsze działał w najlepszym interesie klienta, a nie banków, które reprezentuje. W Polsce doradcy kredytowi muszą przestrzegać przepisów ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytowymi i doradcami, które regulują ich działalność i zobowiązują ich do rzetelnego i uczciwego traktowania klientów.

Jak wybrać dobrego doradcę kredytowego?

Niezależnie od zabezpieczeń prawnych, pozwoleń i wpisów w rejestrach, warto kierować się również zdrowym rozsądkiem przy powierzeniu swojej sprawy konkretnemu doradcy i dokładnie sprawdzić eksparta. 

Po pierwsze, warto zapoznać się ze zweryfikowanymi opiniami na temat specjalisty, a najlepiej zapytać o polecenie znajomych, którzy wcześniej korzystali z takich usług. Oni najlepiej będą wiedzieli, czy określony doradca sprawnie wywiązał się ze swoich obowiązków. 

Po drugie, upewnij się, że system wynagradzania doradcy jest dla Ciebie jasny i przejrzysty.

Po trzecie, sprawdź, czy doradca, którego pomoc rozważasz, jest również doradcą inwestycyjnym z licencją KNF. Nie jest to obowiązek, a mile widziany atut wpływający na jeszcze większą wiarygodność eksperta. 

Czy warto skorzystać z usług eksperta kredytowego?

Odpowiedź na powyższe pytanie będzie zależała od Twojej determinacji i czasu, który chcesz poświęcić na samodzielne przeglądanie ofert kredytowych i zbieranie informacji o potrzebnych dokumentach. 

Jeżeli masz ograniczony czas i charakteryzuje Cię brak chęci do samodzielnego zajęcia się całym procesem, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy specjalisty. Pomoc doradcy może uchronić Cię przed  problemami i spowodować, że cały proces stanie się łatwiejszy.

Koszt usług doradcy kredytowego: podsumowanie

Ekspert kredytowy to nieoceniona pomoc w skomplikowanym procesie uzyskania kredytu, umożliwiająca znalezienie najkorzystniejszej oferty dostępnej na rynku. Koszt jego usług jest różny i zależy od specyfiki współpracy - może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Wybór dobrego doradcy kredytowego wymaga przede wszystkim starannego sprawdzenia jego kompetencji, upewniając się, że jest rzetelny i działa w Twoim najlepszym interesie. W każdym przypadku decyzja o skorzystaniu z usług doradcy kredytowego powinna być dobrze przemyślana i dostosowana do Twoich potrzeb i możliwości.

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023