Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Heksagon w wyposażeniu wnętrz

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 22.01.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 4 głosów

Heksagon w wyposażeniu wnętrz
Jak wykorzystać heksagon w aranżacji wnętrz? Podpowiadamy ciekawe rozwiązania. Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl

Poszukując oryginalnych rozwiązań zarówno na ściany, jak i posadzki warto zatrzymać się przy sześciokątnych, przypominających kształtem plaster miodu płytkach, zwanych heksagonami. Płytki te stały się też inspiracją do tworzenia różnorodnych elementów wykończenia wnętrz, takich jak lustra czy półki. Wzory geometryczne są ponadczasowe, a sześciokątny heksagon może z powodzeniem nadać wnętrzom wyjątkowego charakteru.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest heksagon
  • jak wykorzytać go w aranżacji wnętrz
  • jakie są zalety heksagonu

Idealny heksagon

Według definicji słownika języka polskiego heksagon oznacza nic innego jak sześciokąt. Płytka heksagonalna jest równoboczna (inaczej foremna) i bardzo dobrze sprawdza się w różnych wnętrzach i na wielu powierzchniach. Unikalny kształt sprawia, że świetnie łączy się z innymi płytkami heksagonalnymi, drewnem, pozwala na tworzenie mozaik i budowania nimi różnorodnych wzorów. Jeśli lubicie geometryczne rozwiązania, te płytki mogą spełnić Wasze oczekiwania.

Dzięki wielu możliwościom, jakie daje kształt, pole do kreatywnego popisu w ich układaniu jest bardzo duże. Prawdopodobnie ogromna dowolność i imponujące rozwiązania sprawiły, że płytki te już do kilku sezonów zyskują na popularności. Zdarzają się też projektanci, którzy mówią o powolnym odchodzeniu od mody na heksagony, niemniej jak pokazuje rynek, wybierane są nadal bardzo często i świetnie się sprawdzają w różnych wnętrzach, nie tylko jak pierwotnie zakładano, minimalistycznych i nowoczesnych.

Ogromną zaletą heksagonów jest możliwość układania kolaży kolorystycznych, co dodaje wnętrzom nie tylko uroku, ale i wpływa na użyteczność powierzchni. Ułożenie płytek heksagonalnych w miejscach, które brudzą się najszybciej, bez problemu pozwoli na idealne połączenie ich z drewnianymi panelami czy inną nawierzchnią.

Heksagony na ścianach i podłogach

Sześciokątna płytka, o której dziś wspominamy, daje ogromne pole do popisu dla wyobraźni. Dzięki swojemu unikalnemu kształtowi stanowią bardzo ciekawą alternatywę do tradycyjnych kwadratów i prostokątów, które układaliśmy na ścianach i podłogach od pokoleń. Do zalet tego typu płytek zaliczyć należy także możliwość zabawy formą i wydzielanie za ich pomocą konkretnych miejsc w danym wnętrzu. Wspomnieliśmy powyżej o wydzieleniu strefy, która z uwagi na częste zabrudzenia pokryta zostaje płytkami i swobodnie przechodzi w inny materiał. W taki sposób stworzyć możemy wiele innych stref, w tym np. ułożyć je tylko pod prysznicem i w kilku częściach łazienki lub też wydzielić za ich pomocą miejsce do gotowania.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Wykorzystanie jednobarwnych heksagonów nada wnętrzu elegancji i estetyczności, z kolei kolorowe mozaiki mogą znacząco wpłynąć na charakter wnętrza. Na rynku znajdziecie przeróżne materiały, z jakich płytki zostały wykonane. Ciekawym pomysłem na oryginalne aranżacje są płytki min korkowe, czy drewniane, które możecie na ścianach ułożyć samodzielnie. Tego typu rozwiązania, zwłaszcza kolorowe kolaże, świetnie zastępują tradycyjne dekoracje naścienne, takie jak plakaty czy obrazy. Wybierając płytki heksagonalne, pamiętać należy też o umiarze. Ułożenie ich w jednym, zwłaszcza niedużym pomieszczeniu, wymaga doświadczenia i wprawnego oka. Jeśli planujecie je wykorzystać, zasięgnijcie porady dobrego projektanta, który podpowie Wam, czy planowana aranżacja sprawdzi się w Waszym wnętrzu.

Możecie też skorzystać z darmowych programów do projektowania wnętrz, które w prosty sposób pomogą zobaczyć to, co wymyśliliście. Decydując się na tego typu płytki, zwróćcie też uwagę na doświadczenie ekipy remontowej i sprawdźcie wcześniejsze, wykonane realizacje. O ile samo układanie płytek heksagonalnych nie stanowi wielkiego problemu, o tyle już łączenie ich z innymi materiałami musi być wykonane przez fachowca, który posiada odpowiedni sprzęt i potrafi to bezbłędnie wykonać.

Heksagonalne elementy wykończenia wnętrz

Motyw sześciokąta może zostać wykorzystany w wieloraki sposób. Pierwotnie płytki heksagonalne układano głównie w łazienkach i kuchniach, bardzo szybko wykorzystano je jednak do tworzenia elementów dekoracyjnych. Płytki w kształcie foremnego plastra miodu świetnie sprawdzają się jako lustra, kształt ten na dobre zagościł też w przemyśle stolarskim i wykorzystywany jest do tworzenia sześciokątnych półek i innych mebli.

Poszukując pomysłu na odświeżenie ścian, możecie pokusić się też o własnoręczne narysowanie i pomalowanie heksagonalnych wzorów. W związku z tym, że kształt ten jest stosunkowo prosty do odwzorowania, nawet Ci z Was, którzy nie zostali obdarzeni talentem malarski, bez problemu poradzą sobie z jego naszkicowaniem. Świetnie sprawdzą się też wspomniane wyżej panele, które układać można w różnorodne kolaże i bawić się zarówno wzornictwem, jak i kolorami.

 

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Podatek od sprzedaży nieruchomości

      Podatek od sprzedaży nieruchomości

      Sprzedajesz mieszkanie w 2025 roku? Zanim podpiszesz akt notarialny, sprawdź, jakie podatki i opłaty będą Cię obowiązywać. Dowiedz się, kiedy fiskus upomni się o 19% podatku, jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jakie poniesiesz koszty notarialne oraz kto płaci podatek PCC.

      10 czerwca 2025

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Wakacje kredytowe: aktualne informacje dla kredytobiorców

      Wakacje kredytowe: aktualne informacje dla kredytobiorców

      Czy w 2025 roku nadal można skorzystać z wakacji kredytowych? Niestety nie – ten program wsparcia nie został przedłużony. Ale to nie oznacza, że osoby spłacające kredyt hipoteczny zostały bez pomocy. Dowiedz się, jakie alternatywy przygotowano dla kredytobiorców – w tym szczegóły dotyczące Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK), z którego można uzyskać nawet do 120 000 zł pomocy.

      05 czerwca 2025

      Daniel Grzegorzek

    • Ubezpieczenie nieruchomości – jak wybrać najlepszą polisę?

      Ubezpieczenie nieruchomości – jak wybrać najlepszą polisę?

      Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać w 2025 roku? Gdzie najlepiej ubezpieczyć dom, aby zyskać realną ochronę i nie przepłacić? Ile kosztuje polisa i co faktycznie obejmuje? Sprawdź, jak działa ubezpieczenie nieruchomości i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem.

      04 czerwca 2025

      Redakcja

    • Termomodernizacja dofinansowanie: jakie dopłaty i ulgi na termomodernizację uzyskamy w 2025 roku?

      Termomodernizacja dofinansowanie: jakie dopłaty i ulgi na termomodernizację uzyskamy w 2025 roku?

      Jak dostać pieniądze na termomodernizację domu w 2025? Dopłaty i ich wysokość są uzależnione od programu i zakresu remontu. Podpowiadamy, z jakich form dofinansowania do termomodernizacji mogą skorzystać właściciele domów, ile wynosi najwyższa dopłata, gdzie złożyć wniosek o dopłatę.

      02 czerwca 2025

      Edyta Wara-Wąsowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023