Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Dzielnice idealne do zamieszkania dla rodzin z dziećmi

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 31.05.2021, Data aktualizacji: 18.07.2023

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Dzielnice przyjazne dzieciom
Jakie dzielnice w polskich miastach są najbardziej prorodzinne? Gdzie znajdziemy najwięcej placówek edukacji wczesnoszkolnej? Sprawdź na RynekPierwotny.pl

Które polskie miasta są najbardziej prorodzinne? W jakich dzielnicach znajdziemy najwięcej publicznych żłobków i przedszkoli? Gdzie znajdują się najciekawsze atrakcje dla najmłodszych? Sprawdzamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • w których dzielnicach znajdziemy ciekawe atrakcje dla dzieci
 • gdzie znajduje się najwięcej placówek edukacji wczesnoszkolnej
 • czy polskie miasta są prorodzinne

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, a także jedna z tych najtrudniejszych. Nie łatwo bowiem wybrać takie mieszkanie, które spełni oczekiwania wszystkich członków rodziny. Szczególną uwagę przykładamy do potrzeb dzieci. Szukamy mieszkań w pobliżu przedszkoli, żłobków czy parków. Wysoce pożądane są też place zabaw i inne atrakcje, które umilą czas najmłodszym. Dlatego też przygotowaliśmy ranking prorodzinnych dzielnic. To dobra podpowiedź dla wszystkich tych, którzy planują zakup mieszkania i chcą zadbać o potrzeby i rozwój dzieci.

Raszyńska Residence - rodzinne mieszkania w Piasecznie

Przygotowując poniższe zestawienie, skupiliśmy się na obecności publicznych placówek edukacji wczesnoszkolnej, otoczeniu parków, a także na charakterystycznych obiektach, które mogą być ciekawą atrakcją dla najmłodszych, jak również ich opiekunów. W końcu wszyscy byliśmy kiedyś dziećmi.

Warszawa – nauka i zabawa

W tym mieście warto zwrócić uwagę na Mokotów i Pragę-Południe. Na Mokotowie zlokalizowanych jest 7 publicznych żłobków i blisko 50 publicznych przedszkoli.  Z kolei na Pradze-Południe rodzice mogą korzystać z 8 żłobków i niespełna 40 przedszkoli. Najmniej takich placówek znajdziemy na Wesołej, warszawskim Rembertowie czy Wawrze. Dodatkowym atutem Mokotowa jest zieleń – przede wszystkim parki np. Pole Mokotowskie czy Park Arkadia. W tej dzielnicy znajduje się także Park Wodny Warszawianka – najpopularniejszy obiekt o charakterze sportowo-rekreacyjnym z basenem olimpijskim. Prorodzinną, choć kosztowną do życia dzielnicą, jest także Śródmieście. Mieszkające w tym miejscu dzieci mają rzut beretem do Centrum Nauki Kopernik – to miejsce, gdzie nauka przeplata się z zabawą.

mapa - warszawa przyjazna dzieciom

Łódź – bajkowe miasto

Kot Filemon, mały pingwin Pik-Pok czy Plastuś – te i inne bajkowe postaci możemy spotkać na łódzkich ulicach. Mowa o pomnikach bohaterów bajek, które powstały w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Stworzyły one rodzinny szlak turystyczny – jedną z największych atrakcji Łodzi. Uwielbianą zarówno przez dzieci i dorosłych. Ta niezwykła atrakcja to tylko jeden z wielu powodów, aby zamieszkać w stolicy województwa łódzkiego. Kolejnym jest bogata oferta edukacyjna.

Najwięcej placówek dla maluchów znajdziemy na Bałutach (8 publicznych żłobków i 36 przedszkoli) i Górnej (7 publicznych żłobów i 37 przedszkoli). Dzielnice te są także bogate w zieleń. Na Górnej maluchy mogą się wybiegać w takich miejscach jak: Park Reymonta czy Park Legionów. Ciekawym miejscem do rozwijania dziecięcej wyobraźni jest Centrum Nauki Experymentarium – to położony na Bałutach ośrodek typu discovery center. Dzieci uczą się tu przez zabawę, korzystają z interaktywnych stanowisk i przeprowadzają doświadczenia.

mapa - Łódź przyjazna dzieciom

Gdańsk – morze pomysłów na zabawę

W całym Gdańsku dostępnych jest 13 publicznych żłobków. Najwięcej z nich znajduje się na Wrzeszczu (3), Śródmieściu, Przymorzu i Chełmie (po 2 placówki). Warto także zwrócić uwagę na Oliwę, gdzie znajduje się największy w Trójmieście Park Trampolin. To ponad 2000 mkw. powierzchni, a w niej m.in.: basen z gąbkami, największa trampolina sportowa na północy Polski, ścieżki akrobatyczne. Oliwa to dzielnica pełna zieleni. Mieści się tu uroczy Park Oliwski, a także Trójmiejski Park Krajobrazowy. Równie zielonym miejscem jest Przymorze. Znajduje się tu rozległy Park Reagana a w nim jeden z największych placów zabaw na Pomorzu – Kraina Zabawy! Ciekawą opcją będzie także Plac Zabaw na Plaży.

mapa - Gdańsk przyjazny dzieciom

Kraków – smocze atrakcje

Miasto Kraków prowadzi 22 żłobki samorządowe, w których znajduje się ponad 2300 miejsc, a także 109 publicznych przedszkoli. Najwięcej z nich znajduje się na Nowej Hucie (21). Nieco mniej zlokalizowanych jest na Prądniku Białym (19). Te dwie dzielnice to jedne z lepszych miejsc do życia w Krakowie. Nowa Huta jest wręcz otoczona parkami.  Na uwagę zasługuje m.in. Lasek Mogilski. Najmłodszych warto także zabrać na plac zabaw przy Zalewie Nowohuckim. Znajdziemy tu huśtawki, zjeżdżalnie, a w centralnej  części parku tyrolkę, tuż obok znajduje się park linowy. Z kolei dzieci mieszkające na Prądniku Białym często bawią się na Smoczym Placu Zabaw – placu zabaw ozdobionym podobiznami smoków. Równie interesującym miejscem jest Planeta Robotów. To miejsce, gdzie maluchy uczą się programowania, podstaw robotyki, a nawet spędzają półkolonie.

mapa - Kraków przyjazny dzieciom

Wrocław – miasto przyjazne krasnoludkom… i dzieciom

Na wrocławskich ulicach, podobnie jak w Łodzi znajdziemy mnóstwo bajkowych stworzeń. Mowa oczywiście o rozsianych po całym mieście krasnoludkach. To ciekawa atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wrocław pełen jest atrakcji, ale co ważne to także dobre miejsce do nauki, także dla maluchów. Najwięcej żłobków publicznych znajdziemy na Fabrycznej (7) i Krzykach (4). W mieście funkcjonuje obecnie ponad 150 przedszkoli publicznych, w których jest niemal 23 tysiące miejsc.

Wrocław to także miasto pełne zieleni. W Lesie Ratyńskim,  położonym na Fabrycznej, można znaleźć np. ścieżki przyrodniczo-edukacyjne. Interesującym miejscem jest też Arena Gigantów, czyli największa zadaszona przestrzeń do rodzinnej zabawy we Wrocławiu. Na Krzykach nie brakuje placów zabaw, a na uwagę z pewnością zasługują te zlokalizowane na Niskich Łąkach oraz w Parku Wschodnim, które są zadbane i otoczone naturą.

mapa- Wrocław przyjazny dzieciom

Poznań – prawie jak na Malcie

W Poznaniu znajdziemy ponad 140 publicznych przedszkoli i 15 publicznych żłobków. Dzielnice tego miasta są bardzo wyrównane pod względem oferty edukacyjnej. W Jeżycach znajdują się 4 publiczne żłobki  i 22 przedszkola. Dobrą dzielnicą dla rodzin jest także Grunwald. Na jej terenie funkcjonują 3 publiczne żłobki i 7 prywatnych.

Natomiast jeżeli chodzi o atrakcyjne miejsca do spędzania czasu wolnego, to z pewnością warto zwrócić uwagę na Malta Ski, czyli centrum sportowo-rekreacyjne mieszczące się nad Jeziorem Maltańskim. Znajdziemy w nim m.in.: szkołę małego kierowcy, dwa stoki narciarskie, mini pola golfowe. Poznań to szczególnie przyjazne dzieciom miejsce. To jedyne polskie miasto, w którym znajdują się aż dwa ogrody zoologiczne. Jeden przy ul. Zwierzynieckiej na Jeżycach, a drugi przy ul. Krańcowej na Nowym Mieście.

mapa- Poznań przyjazny dzieciom

Dzieci uwielbiają place zabaw, parki i wszystkie te miejsca gdzie mogą się bawić, wybiegać i po prostu poczuć się szczęśliwe. Dlatego też kupując mieszkanie warto zwrócić uwagę na obecność takich atrakcji.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023