Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Rozglądasz się za własnym M? Sprawdź, gdzie masz największe szanse na zakup! [Raport Dostępności Mieszkań]

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 20.08.2024, Data aktualizacji: 23.08.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 11 głosów

Rozglądasz się za własnym M? Sprawdź, gdzie masz największe szanse na zakup! [Raport Dostępności Mieszkań]
Jak wygląda dostępność mieszkaniowa w największych miastach w Polsce? Sprawdziliśmy! Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl!

Warszawa, Katowice czy Zielona Góra – gdzie najłatwiej kupić własne mieszkanie? Choć stolica ma swoje zalety, okazuje się, że w innych metropoliach zdobycie własnego M może być prostsze. Portal RynekPierwotny.pl sprawdził dostępność mieszkań w wybranych miastach wojewódzkich. Wyniki mogą zaskoczyć!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie miasta wyróżniały się w czerwcu br. najwyższymi zarobkami,
  • w jakich metropoliach oferta rynku mieszkaniowego jest największa,
  • na jaki metraż nowego M stać singla, a na jaki rodzinę 2+1. 

Zarobki a ceny mieszkań

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to wysokość naszych zarobków jest najważniejsza przy zakupie mieszkania. W rzeczywistości jednak, bardziej liczy się to, jak te zarobki mają się do cen mieszkań (jak kształtuje się ich stosunek). To pozwala ocenić, jaki metraż możemy kupić za miesięczną pensję i na jakie mieszkanie możemy sobie realnie pozwolić.

Z czerwcowych danych GUS wynika, że najwyższymi zarobkami kusiły Kraków, Warszawa, Katowice i Gdańsk. Z kolei najniższe były one w Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim i Kielcach. Jak się okazuje, wysokie zarobki nie zawsze idą w parze z wysokimi cenami nieruchomości, czego przykładem są Katowice. I na odwrót, np. w Lublinie, mimo niskich zarobków, w ofercie firm deweloperskich przeważają mieszkania budowane z myślą o zamożnych klientach - mówi Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Sprawdź ofertę mieszkań w Warszawie

Warto dodać, że jednak to nie stolica Górnego Śląska, a Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski charakteryzują się najkorzystniejszym stosunkiem cen nowych mieszkań do zarobków. To miasta, w których zarówno ceny 1 m kw., jak i zarobki są jednymi z najniższych wśród miast wojewódzkich. W czerwcu 2024 r. za przeciętne wynagrodzenie brutto z sektora przedsiębiorstw można było kupić odpowiednio: 0,97 m kw. (Zielona Góra) i 0,93 m kw. (Gorzów Wielkopolski) nieruchomości w budownictwie deweloperskim.

Dobrze prezentują się także wspomniane Katowice (0,77 m kw.) oraz Bydgoszcz (0,76 m kw.), gdzie średnia cena metra kwadratowego z oferty deweloperów wciąż nie przekroczyła pułapu 10 tys. zł. Najmniejszą powierzchnię nowego mieszkania za przeciętną pensję brutto mogli kupić w czerwcu tego roku mieszkańcy Warszawy - zaledwie 0,55 m kw. Trudno się temu dziwić, bo choć w stolicy najłatwiej jest o dobrze płatną pracę, to ceny nieruchomości są bardzo wysokie. 

Zobacz ofertę mieszkań w Katowicach

stosunek zarobków do cen mieszkań - tabelka

Jak wygląda oferta mieszkań? 

Kupując wymarzone mieszkanie, zależy nam na jak największej liczbie opcji do wyboru. Chcemy mieć dostęp do bogatej oferty nieruchomości, aby móc spokojnie przejrzeć propozycje i ostatecznie wybrać to mieszkanie, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Czy w miastach wojewódzkich możemy liczyć na taki szeroki wybór? Aby to sprawdzić, portal RynekPierwotny.pl zbadał, ile mieszkań dostępnych na rynku (zarówno pierwotnym, jak i wtórnym) przypadało na tysiąc mieszkańców w różnych miastach w czerwcu 2024 roku.

Zobacz ofertę mieszkań w Gdańsku

Okazuje się, że największy wybór lokali mieli nabywcy we Wrocławiu. W tej metropolii na 1000 mieszkańców przypadało 25 ofert. Nieco mniejszy wybór mieli kupujący lokum w Gdańsku (23 oferty/1000 osób) oraz w Łodzi, Katowicach i Poznaniu (po 21 ofert/1000 osób). Niekorzystnie na tle pozostałych miast wyróżnia się Zielona Góra. Tylko 8 ofert mieszkań na 1000 mieszkańców.

Zobacz ofertę mieszkań we Wrocławiu

Paradoksalnie są w Polsce miasta takie jak Zielona Góra czy Gorzów Wielkopolski, w których mimo wysokiej dostępności cenowej mieszkań, nie ma na nie wielu chętnych. W efekcie podaż rynku pierwotnego też jest niewielka. I na odwrót. Tam, gdzie popyt na mieszkania jest duży, tam ich dostępność bywa słabsza z powodu wysokich cen – komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. 

Trzeba nadmienić, że wiele młodych osób migrujących w poszukiwaniu lepszych warunków do życia, bierze pod uwagę przede wszystkim szanse na znalezienie stabilnej i dobrze płatnej pracy, a o taką najłatwiej jest w największych metropoliach. 

- Największe metropolie przyciągają młodych Polaków nie tylko bardziej ambitną ofertą rynku pracy, ale również lepszą ofertą edukacyjną. Pamiętajmy, że wiele osób decyduje się na pozostanie w mieście, które było ich wyborem akademickim - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. 

Warto również dodać, że sytuacja na rynkach mieszkaniowych największych miast jest bardzo dynamiczna, a podaż lokali zmienia się na przestrzeni miesięcy. Nie tylko we Wrocławiu, ale także w Szczecinie, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Gdańsku oferta mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym była w czerwcu większa niż przed rokiem - przykładowo w Poznaniu aż o 39%. W Szczecinie mieszkań oferowanych na obu rynkach było więcej o 33% rok do roku, a w Łodzi - o 26%. Jednak w Lublinie, Krakowie, Warszawie i Bydgoszczy oferta lokali okazała się mniejsza niż przed rokiem (np. w Bydgoszczy o 15%).

 Zobacz ofertę mieszkań w Bydgoszczy

oferta mieszkań

Dostępność kredytowa - na jaki metraż stać singla, a na jaki rodzinę 2+1?

Większość osób kupujących mieszkanie na własne potrzeby korzysta z kredytu hipotecznego. Z tego powodu eksperci z portalu RynekPierwotny.pl postanowili również sprawdzić, jak wygląda dostępność kredytowa nowych mieszkań w 17 analizowanych miastach. W badaniu uwzględniono metraż nowego mieszkania, który można nabyć na kredyt z 10% wkładem własnym i 25-letnim okresem spłaty. Przyjęto, że taki kredyt spłacany w równych ratach ma oprocentowanie zgodne ze średnią dla nowych hipotek, podaną przez NBP w czerwcu 2024 roku.

Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że nowy metraż możliwy do zakupu przez przeciętnie zarabiającego singla, w połowie 2024 roku wynosił od 23 m kw. nowego mieszkania (Warszawa) do 40 m kw. (Zielona Góra). W przypadku rodziny „2+1”, sytuacja wygląda podobnie. Najmniejszy metraż może ona zakupić w Warszawie (43 m kw.), a największy w Zielonej Górze (76 m kw.). 

mapa - powierzchnia możliwa do zakupu na kredyt

Gdzie jest największa szansa na własne M?

Miasta takie jak Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski charakteryzują się najkorzystniejszym stosunkiem cen nieruchomości do zarobków. Oznacza to, że statystycznie ich mieszkańcy mogą nabyć większy metraż nowego M niż kupujący lokum w innych miastach. Pomimo tego, oferta mieszkaniowa w stolicach województwa lubuskiego jest stosunkowo niewielka. 

Z drugiej strony, w metropoliach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, czy też Gdańsk, choć zarobki są wyższe, nieruchomości okazują się na tyle drogie, że możliwości zakupu mieszkania, zwłaszcza o większym metrażu, bywają mocno ograniczone. Stolica szczególnie wyróżnia się niską dostępnością mieszkań, co przekłada się na trudności w realizacji marzenia o własnym, warszawskim „M”.

Warto jednak podkreślić, że mimo wysokich cen mieszkań, największe metropolie przyciągają młodych ludzi z powodu lepszych perspektyw zatrudnienia oraz rozbudowanej oferty edukacyjnej. 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    • Targi mieszkaniowe w Krakowie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkaniowe w Krakowie?

      Targi mieszkaniowe w Krakowie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkaniowe w Krakowie?

      Rynek nieruchomości może niektórych przerastać, dlatego warto skorzystać z okazji, jaką są targi mieszkań i domów. Zwiedzający mogą doradzić się w istotnych kwestiach ekspertów finansowych i inspektorów budowlanych czy analityków rynku mieszkaniowego. Targi nieruchomości w Krakowie to doskonałe miejsce, w którym można spełnić marzenia o własnym domu.

      18 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023