Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Dostępne budownictwo

Skanska

Data publikacji: 25.01.2019, Data aktualizacji: 03.02.2025

Dostępne budownictwo
Starzejące się społeczeństwa zachodu to fakt. Na rynku mieszkaniowym odpowiedzią na ten trend jest tzw. „dostępne budownictwo”.

W latach 60. XX wieku długość życia Polaka wynosiła statystycznie 67.68 lat. Do dziś ten wiek wydłużył się o ponad 10 lat do 78.2. Prognozy mówią, że w 2050 będziemy dożywali średnio prawie 83 lat[1]. To jasno pokazuje trend starzenia się społeczeństwa, charakterystyczny dla cywilizacji zachodu i krajów rozwiniętych. Zmianom demograficznym towarzyszą zmiany społeczne związane m.in. z relacjami międzypokoleniowymi, ochroną zdrowia, czy też chęcią pozostania aktywnymi bez względu na etap życia. 

Od kilku lat mówi się o wzroście znaczenia gospodarki senioralnej (srebrnej gospodarki), stwarzającej nowe możliwości rozwoju gospodarczego dzięki zwiększonemu popytowi na produkty i usługi spełniające potrzeby osób starszych. Uwzględnienie ich ma pozytywny wpływ na jakość życia reszty populacji. 

Adaptacja przestrzeni do różnych stopni sprawności fizycznej osób staje się standardem w projektowaniu zarówno miejsc użyteczności publicznej, jak i w budownictwie biurowym. Na polskim rynku mieszkaniowym jest to wciąż nowość. Tymczasem każdy, bez względu na wiek i stopień aktywności, potrzebuje wygodnego miejsca do życia spełniającego konkretne potrzeby. Warto także zwrócić uwagę, że inwestycje mieszkaniowe są dla większości Polaków długoterminowe – dają poczucie bezpieczeństwa i braku konieczności ciągłych zmian.

W praktyce budownictwo dostępne oznacza zastosowanie szeregu rozwiązań znoszących bariery w swobodnym poruszaniu się wewnątrz budynku i po terenie wokół. Spółka mieszkaniowa Skanska jako pierwsza w kraju rozpoczęła proces audytowania swoich inwestycji pod względem dostępności architektonicznej. Holm House to pionierska inwestycja mieszkaniowa stworzona z myślą o jej długoterminowej użyteczności. Osiedle otrzymało pierwszy w Polsce certyfikat „Obiekt bez barier” przyznany projektowi mieszkalnemu. W ten sposób deweloper chce w naturalny sposób zapewnić równy dostęp do oferowanych przez siebie mieszkań osobom o różnych potrzebach.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Inwestycja Holm House już na etapie projektowania uwzględniała wykluczenie barier architektonicznych i zapewnienie wygody korzystania z budynku osobom z niepełnosprawnościami, rodzicom z dziećmi, seniorom, a także aktywnym, młodym ludziom. Być może jeszcze dziś ta ostatnia grupa nie zastanawia się nad swoim udziałem w srebrnej gospodarce, ale starzenie się populacji jest procesem, którego nie sposób zahamować.

– Chcemy dostarczać najbardziej uniwersalne osiedla w kraju, będące odpowiedzią na  życiowe zmiany ich mieszkańców. To dla nas istotny element strategii zrównoważonego budownictwa, który mamy nadzieję, że już wkrótce stanie się standardem na polskim rynku deweloperskim – mówi Ewa Rostkowska-Wrzosek, koordynator ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Normy budownictwa dostępnego wypracowane przez Skanska i Fundację Integracja rozpoczęły dyskusję na temat projektowania bez barier. Także kolejne inwestycje dewelopera – Jaśminowy Mokotów i Osiedle Mickiewicza powstają w zgodzie z normami certyfikacji „Obiekt bez barier”.

[1] https://www.populationof.net/pl/poland/?fbclid=IwAR0IYMY8muXxGLie70eu4GXmvGCEFCkd3-RKaQo2mnPDARXYxI3d_EloPKw

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Najlepsze miasta do życia w Polsce - ranking miast

      Najlepsze miasta do życia w Polsce - ranking miast

      Gdzie w Polsce mieszka się najlepiej w 2025 roku? Miasta rywalizują dziś nie tylko o inwestorów, ale przede wszystkim o mieszkańców. To właśnie ci drudzy stawiają wymagania - oczekują rozsądnych cen najmu, czystego powietrza, rozwiniętej infrastruktury i bezpieczeństwa. W naszym rankingu miast na 2025 rok, opartym na twardych wskaźnikach, stawiamy na cztery filary: koszty życia i ceny nieruchomości, rynek pracy, ekologię i dostęp do zieleni oraz bezpieczeństwo i ogólną jakość życia.

      25 czerwca 2025

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Klucz do mieszkania program – warunki i założenia programu dopłat

      Klucz do mieszkania program – warunki i założenia programu dopłat

      Zgodnie z założeniami Ministerstwa Rozwoju i Technologii program Klucz do mieszkania ma wystartować już w drugiej połowie 2025 r. Inicjatywa skierowana wyłącznie do osób kupujących swoje pierwsze „M” na rynku wtórnym lub budujących dom metodą gospodarczą – ma objąć m.in. dopłaty do rat kredytów hipotecznych. W projekcie, poza wsparciem kredytowym, przewidziano łatwiejszy dostęp do mieszkań komunalnych, czynszowych w TBS oraz inwestycji SIM. Choć ostateczne przepisy są wciąż dopracowywane, znamy już kluczowe cele i warunki udziału. Sprawdź, jak skorzystać z rządowego wsparcia!

      04 lipca 2025

      Redakcja

    • Najem krótkoterminowy

      Najem krótkoterminowy

      Mieszkanie na wynajem to coraz częstszy sposób na pasywny dochód. Na popularności zyskuje dziś również wynajem krótkoterminowy – i to nie tylko w turystycznych miejscowościach w okresie wakacyjnym. Staje się on popularną alternatywą dla droższych i obleganych hoteli - w szczególności w dużych aglomeracjach. Czy to rzeczywiście opłacalny biznes? Jak wyglądają przepisy? Jaki podatek od wynajmu mieszkania musimy zapłacić? Czy da się zorganizować najem krótkoterminowy bez działalności? Sprawdzamy!

      27 czerwca 2025

      Dominika Perkowska

    • Zmiany w prawie budowlanym 2025

      Zmiany w prawie budowlanym 2025

      Prawo budowlane w 2025 roku przynosi istotne zmiany dla inwestorów, deweloperów i właścicieli nieruchomości. Dowiedz się, które przepisy ułatwią budowę domu, a które ją skomplikują. Sprawdź kluczowe zmiany w prawie budowlanym w 2025 roku.

      11 czerwca 2025

      Edyta Wara-Wąsowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023