Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Dostępne budownictwo

Skanska

Data publikacji: 25.01.2019, Data aktualizacji: 15.12.2021

Dostępne budownictwo
Starzejące się społeczeństwa zachodu to fakt. Na rynku mieszkaniowym odpowiedzią na ten trend jest tzw. „dostępne budownictwo”.

W latach 60. XX wieku długość życia Polaka wynosiła statystycznie 67.68 lat. Do dziś ten wiek wydłużył się o ponad 10 lat do 78.2. Prognozy mówią, że w 2050 będziemy dożywali średnio prawie 83 lat[1]. To jasno pokazuje trend starzenia się społeczeństwa, charakterystyczny dla cywilizacji zachodu i krajów rozwiniętych. Zmianom demograficznym towarzyszą zmiany społeczne związane m.in. z relacjami międzypokoleniowymi, ochroną zdrowia, czy też chęcią pozostania aktywnymi bez względu na etap życia. 

Od kilku lat mówi się o wzroście znaczenia gospodarki senioralnej (srebrnej gospodarki), stwarzającej nowe możliwości rozwoju gospodarczego dzięki zwiększonemu popytowi na produkty i usługi spełniające potrzeby osób starszych. Uwzględnienie ich ma pozytywny wpływ na jakość życia reszty populacji. 

Adaptacja przestrzeni do różnych stopni sprawności fizycznej osób staje się standardem w projektowaniu zarówno miejsc użyteczności publicznej, jak i w budownictwie biurowym. Na polskim rynku mieszkaniowym jest to wciąż nowość. Tymczasem każdy, bez względu na wiek i stopień aktywności, potrzebuje wygodnego miejsca do życia spełniającego konkretne potrzeby. Warto także zwrócić uwagę, że inwestycje mieszkaniowe są dla większości Polaków długoterminowe – dają poczucie bezpieczeństwa i braku konieczności ciągłych zmian.

W praktyce budownictwo dostępne oznacza zastosowanie szeregu rozwiązań znoszących bariery w swobodnym poruszaniu się wewnątrz budynku i po terenie wokół. Spółka mieszkaniowa Skanska jako pierwsza w kraju rozpoczęła proces audytowania swoich inwestycji pod względem dostępności architektonicznej. Holm House to pionierska inwestycja mieszkaniowa stworzona z myślą o jej długoterminowej użyteczności. Osiedle otrzymało pierwszy w Polsce certyfikat „Obiekt bez barier” przyznany projektowi mieszkalnemu. W ten sposób deweloper chce w naturalny sposób zapewnić równy dostęp do oferowanych przez siebie mieszkań osobom o różnych potrzebach.

Inwestycja Holm House już na etapie projektowania uwzględniała wykluczenie barier architektonicznych i zapewnienie wygody korzystania z budynku osobom z niepełnosprawnościami, rodzicom z dziećmi, seniorom, a także aktywnym, młodym ludziom. Być może jeszcze dziś ta ostatnia grupa nie zastanawia się nad swoim udziałem w srebrnej gospodarce, ale starzenie się populacji jest procesem, którego nie sposób zahamować.

– Chcemy dostarczać najbardziej uniwersalne osiedla w kraju, będące odpowiedzią na  życiowe zmiany ich mieszkańców. To dla nas istotny element strategii zrównoważonego budownictwa, który mamy nadzieję, że już wkrótce stanie się standardem na polskim rynku deweloperskim – mówi Ewa Rostkowska-Wrzosek, koordynator ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska.

Normy budownictwa dostępnego wypracowane przez Skanska i Fundację Integracja rozpoczęły dyskusję na temat projektowania bez barier. Także kolejne inwestycje dewelopera – Jaśminowy Mokotów i Osiedle Mickiewicza powstają w zgodzie z normami certyfikacji „Obiekt bez barier”.

[1] https://www.populationof.net/pl/poland/?fbclid=IwAR0IYMY8muXxGLie70eu4GXmvGCEFCkd3-RKaQo2mnPDARXYxI3d_EloPKw

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023