Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Domy energooszczędne coraz popularniejsze

Prime Time PR
Prime Time PR

Data publikacji: 10.07.2017, Data aktualizacji: 12.03.2019

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Domy energooszczędne coraz popularniejsze
Energooszczędność to hasło, które w ostatnich latach jest bardzo modne, również w budownictwie jednorodzinnym. Mimo tego, że koszty budowy domu energooszczędnego są wyższe od tradycyjnego, to w przyszłości można zaoszczędzić na jego utrzymaniu.

Dom jednorodzinny to bardzo komfortowe miejsce do życia dla jego mieszkańców, ponieważ oferuje znacznie większą powierzchnię użytkową niż przeciętne mieszkanie w bloku. Niestety więcej miejsca oznacza więcej przestrzeni do ogrzania. Najnowsze rozwiązania stosowane podczas budowy pozwalają jednak znacznie obniżyć koszty energii.

Energooszczędny, czyli jaki?

Nie istnieją definicje, które jednoznacznie charakteryzują dom energooszczędny. Ogólnie przyjmuje się, że powinien on zużywać znacznie mniej energii niż budynek tradycyjny. W budownictwie stosuje się kilka wskaźników określających standard energetyczny budynku. Jednym z nich jest współczynnik EP, który informuje o ilości energii pochodzącej z nieodnawialnych surowców energetycznych, takich jak węgiel, gaz czy ropa naftowa, potrzebnych do ogrzewania i eksploatacji budynku.

Jednak zasoby naturalnych źródeł energii z roku na rok kurczą się, dlatego też Unia Europejska wprowadziła dyrektywę, która sukcesywnie zmniejsza współczynnik EP, aby ograniczyć zużycie nieodnawialnych surowców w budownictwie. Od początku bieżącego roku współczynnik EP dla domów jednorodzinnych musi być niższy niż 95 kWh/m2 na rok, natomiast w 2021 roku nie będzie mógł przekroczyć 70 kWh/m2 na rok.  

- Systematyczne obniżanie wskaźnika EP zmusza nas do budowania coraz cieplejszych domów i stosowania sprawniejszych systemów grzewczych - wyjaśnia Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. - Już na etapie projektowania zwracamy uwagę na szereg elementów, które wpływają na poprawę parametrów energetycznych budynku. Ściany, dach i podłogi muszą być bardzo dobrze ocieplone, dlatego trzeba stosować materiały izolacyjne o odpowiedniej grubości oraz niskim współczynniku przenikania ciepła. Im niższy będzie taki współczynnik, tym dom będzie bardziej energooszczędny, czyli tańszy w eksploatacji. Dobrze docieplony budynek będzie działać jak termos i dłużej zatrzyma ciepło wewnątrz - dodaje. 

Ważne jest również zastosowanie odpowiedniej stolarki okiennej i drzwiowej o wysokiej izolacyjności oraz jej prawidłowy tzw. ciepły montaż.  Domu energooszczędnego nie zbuduje każdy budowlaniec, dlatego należy poszukać przeszkolonych fachowców z doświadczeniem w realizacji tego typu budynków. Aby płacić mniej za ogrzewanie, trzeba również zdecydować się na montaż pieców grzewczych o bardzo dobrych parametrach i dużej sprawności.

Salon na południe

Niezwykle istotna jest prawidłowa lokalizacja domu na działce. Położenie pozwala bowiem na wykorzystanie darmowej energii słonecznej do jego ogrzania. Pomieszczenia strefy dziennej powinny znaleźć się od południowej lub zachodniej strony.

Duże przeszklenia na nasłonecznionej elewacji docieplają wnętrza w zimie. Pamiętajmy jednak, żeby w lecie były odpowiednio zabezpieczone przed nadmiernym przegrzaniem np. zewnętrznymi żaluzjami. To też dodatkowy atut - duże przeszklenia optycznie powiększają pomieszczenia, co ma znaczenie, jeżeli budujemy stosunkowo niewielki dom - tłumaczy właściciel pracowni HomeKONCEPT.

Na czym można najwięcej zaoszczędzić?

Zakłada się, że przez ściany zewnętrzne ucieka ok. 15–25% ciepła, przez dach ok. 10–25%, przez podłogę ok. 3–6%, przez okna i drzwi ok. 20–30%, a przez wentylację aż 30–40%.

Najwięcej ciepła budynek traci przez kratki tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, dlatego istotne jest stosowanie wentylacji mechanicznej z tzw. rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła, która zdecydowanie przyczynia się do ograniczenia strat ciepła i zapewnia dopływ świeżego powietrza do wszystkich pomieszczeń przez cały rok – podkreśla Marcin Śniegowski. 

Czy to się opłaca?

Przyjmuje się, że budowa domu energooszczędnego generuje ok. 10-20% więcej kosztów w stosunku do tradycyjnego. Poziom kosztów zależy w głównej mierze od tego, jak bardzo energooszczędne będą materiały budowlane oraz systemy instalacyjne, na które decyduje się inwestor.

- Aby wykorzystać w pełni wysokie parametry energooszczędne materiałów budowlanych, trzeba uniknąć lub minimalizować mostki termiczne, przez które ciepło może uciekać z budynku, a do tego potrzebny jest dobry wykonawca - mówi ekspert z HomeKONCEPT.

Inwestując w budowę domu energooszczędnego, na pewno oszczędzimy na ogrzewaniu, a dodatkowo nieruchomość zyska większą wartość na rynku wtórnym ze względu na wysoką jakość użytych materiałów i niskie koszty utrzymania. W ten sposób przyczynimy się także do ochrony zasobów nieodnawialnych, a dzięki montażowi wentylacji mechanicznej z rekuperacją zyskamy w całym domu stały dostęp do świeżego i przefiltrowanego powietrza. 

Ważne jest, aby w trakcie realizacji inwestycji znaleźć kompromis pomiędzy kosztami budowy a kosztami przyszłej eksploatacji domu. Inwestorzy muszą pamiętać, że efektem zapewnienia odpowiedniej termoizolacji budynku, będą niższe rachunki płacone za coraz droższą energię.

Prime Time PR
Prime Time PR

Prime Time PR – agencja PR specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marketingowej firm z branży nieruchomości. Współpracuje z największymi mediami w Polsce. Tworzy skuteczne kampanie w oparciu o świeże pomysły i oryginalne teksty. Dane kontaktowe: kontakt@primetimepr.pl 12 313 00 87 ul. Halszki 28 30-611, Kraków primetimepr.pl

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023