Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Domy drukowane w technologii 3D

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 13.10.2017, Data aktualizacji: 14.12.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 11 głosów

Domy drukowane w technologii 3D
Technologia przyszłości jaką jest trójwymiarowy druk jeszcze kilka lat temu umożliwiała wytwarzanie jedynie niewielkich przedmiotów. Dziś wykorzystywana w budownictwie mieszkaniowym pozwala na tworzenie ogromnych konstrukcji.

W Chinach powstało całe mini-osiedle ze stworzonych w taki sposób elementów. Nie są to już tylko wymyślne projekty, które istnieją wyłącznie w wyobraźni architektów. Obecnie drukuje się budynki o różnorodnym metrażu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na czym polega technologia druku 3D domów
  • gdzie powstały piewsze budynki wybudowane tą metodą
  • jak długo stawia się takie domy 

Pierwsze realizacje

Pierwsze budynki wydrukowane w technologii 3D powstały dwa lata temu w Chinach. Zrobiła to firma deweloperska WinSun z Szanghaju. Była to dwupiętrowa willa o 1100 mkw. powierzchni użytkowej oraz kilkupiętrowy budynek mieszkalny, którego elewacja została wykończona fakturą imitującą cegłę, a wewnątrz wydzielono lokale.

Budynki tak stworzone wymagały natomiast kompletnego wykończenia wnętrza, ponieważ na ścianach widoczne były poziome warstwy wydruku. Można było je zamaskować tradycyjnymi metodami.  

dom 3D

Jak powstają?

Budynki wykonano warstwowo. Technologia opracowana przez Ma Yihe, wykonawcę drukarki 3D, polega na tym, że drukowane elementy powstają w fabryce, a następnie są dostarczane na plac budowy w formie prefabrykatów gotowych do montażu. Kiedy zostaną założone należy je wykończyć wstawiając stolarkę okienną i drzwiową.

W metodzie drukowania domów w 3D wykorzystuje się technologię pozyskiwania i przetwarzania materiałów. Surowcem są odpady budowlane i przemysłowe (kopalniane). Są one sortowane, a następnie przetwarzane na materiał drukarski. Dodaje się do nich również szybkoschnący cement.

Stateczność i odpowiednią wytrzymałość konstrukcji zapewnia zbrojenie. Wykonane jest w formie stalowego rusztowania montowanego według tradycyjnych metod. Materiały nakłada się następnie na dyszę drukarki 3D i po prostu drukuje. Ściany tworzą lekką konstrukcję, która wewnątrz ma formę zygzaka. Miejsce do wypełnienia izolacją termiczną np. sypkim styropianem stanowią wolne przestrzenie wewnątrz przegrody.

Dzięki takiemu procesowi plac budowy jest znacznie bardziej przyjazny środowisku. Budowa praktycznie nie generuje pyłu, a co najważniejsze wytwarza od 30 do 60% mniej odpadów w stosunku do tradycyjnych metod, ponieważ mokre prace są ograniczane do minimum. Kolejną zaletą jest czas wykonania, który jest krótszy od 50 do 70%.

Koszt budowy przy pomocy drukarki 3D to duże oszczędności. Według Ma Yihe, wynoszą one nawet do 60 proc. środków na materiałach budowlanych i do 80 proc. środków na robociźnie. Całkowity koszt budowy i wyposażenia luksusowej willi wynosił niespełna 600 tys. zł.

Dom z drukarki w 24h

W tym roku amerykańska firma Apis Cor zaprezentowała pierwszy dom mieszkalny, który powstał w zaledwie 24 godziny w Stupinie w pobliżu Moskwy. Jego powierzchnia użytkowa to zaledwie 38 mkw. Firma oszacowała, iż cena wykonania 1  kw. może wynieść zaledwie 900 zł.

Elementy konstrukcyjne tego budynku nie powstawały w hali produkcyjnej, a zostały wydrukowane na miejscu budowy. Najpierw „wybudowano” pełną konstrukcję ścian. W dalszej kolejności drukarkę wyciągnięto z budynku i wydrukowała ona dach, który zamontowali już robotnicy.

Kolejną ciekawostką jest to, że pomieszczenia nie wymagały tynkowania. Poza miejscem budowy powstały jedynie drzwi i okna.

Budynek przyciąga uwagę swoim niecodziennym kształtem, co udowadnia, że  drukarki 3D są w stanie wykonać dom o dowolnych kształtach i rozmiarach.

Co dalej?

Jedno jest pewne, technologia drukowania domów w 3D pozwala na zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu, co się zdecydowanie bardziej opłaca. Jednak na chwilę obecną najstarsze tego typu budynki mają zaledwie rok. Powoduje to, że nie wiemy jak reagują na upływający czas i jaki będzie ich stan chociażby po 25 latach użytkowania. Ważnym czynnikiem jest na pewno klimat. Srogie zimy i stałe cykle zamarzania i rozmrażania mogą okazać się zabójcze dla konstrukcji.

Jednak technologia ta zdobywa coraz większą popularność. Chiński deweloper ma już 20 tys. zamówień na kolejne realizacje, nawet w Egipcie. W dodatku planuje się budowę aż 12-piętrowych nieruchomości.

Powyższe argumenty wskazują, że budownictwo 3D ma duży potencjał. Przede wszystkim otwiera możliwości szybkiego wydrukowania budynków np. w miejscach dotkniętych kataklizmami, a niski koszt inwestycji może stać się rozwiązaniem dla mniej zasobnych mieszkańców przeróżnych regionów świata.

 

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Domy modułowe: ceny, opinie, projekty i pozwolenia

      Domy modułowe: ceny, opinie, projekty i pozwolenia

      Całoroczne domy modułowe są ciekawą alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. To ekonomiczne i optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą wybudować budynek mieszkalny w krótkim czasie. Ile kosztuje projekt nowoczesnego domku modułowego w Warszawie i innych polskich miastach? Jak kształtują się ceny montażu konstrukcji drewnianych, kontenerowych czy keramzytobetonowych? Czy warto inwestować w modułowe domy? Sprawdź na RynekPierwotny.pl.

      13 września 2024

      Dagmara Osińska

    • Nowy Ursus: blisko 1,5 tys. mieszkań po starej fabryce Ursusa od Ronson

      Nowy Ursus: blisko 1,5 tys. mieszkań po starej fabryce Ursusa od Ronson

      Niegdysiejsza duma Warszawy, a dzisiaj opuszczona i zaniedbana Fabryka Ursus, ma już wkrótce stać się domem dla blisko 2773 mieszkańców nowego osiedla. Nowy Ursus, projekt deweloperski firmy Ronson Development ma połączyć historię z nowoczesnością i powołać do życia niemal samowystarczalną, zieloną enklawę.

      25 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Osiedle Portowo w Poznaniu: rusza budowa 1800 mieszkań od Vastint Poland i Mostostal Warszawa

      Osiedle Portowo w Poznaniu: rusza budowa 1800 mieszkań od Vastint Poland i Mostostal Warszawa

      Osiedle Portowo, mające powstać w okolicy ulicy Hetmańskiej i Ronda Starołęka, zapowiada się na prawdziwy hit Poznania. Nowa inwestycja Vastint Poland, licząca łącznie blisko 1800 mieszkań ma zmienić oblicze dzielnicy i starego portu, który dotąd był jedynie domem dla zardzewiałych barek. Jakie są plany, co do budowy osiedla nad rzeką Wartą na Starołęce?

      24 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Aquamarina Dąbki: nowe apartamenty wakacyjne od SABE Investments tuż przy plaży

      Aquamarina Dąbki: nowe apartamenty wakacyjne od SABE Investments tuż przy plaży

      Dąbki są wyjątkowym miejscem na turystycznej mapie Polski — szerokie plaże, drobny, jasny piasek i świetnie zagospodarowane okolice jeziora Bukowo. To wszystko składa się na obraz wspaniałego letniego wypoczynku. Podobnego zdania jest deweloper SABE Investments, który właśnie w tym miejscu postanowił zrealizować swoją najnowszą inwestycję: Aquamarina Dąbki.

      24 lipca 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023