Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Domki w górach – za co je kochamy?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 12.12.2018, Data aktualizacji: 10.11.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 21 głosów

Domki w górach – za co je kochamy?
Styl domków w górach ma wielu wielbicieli. Kto raz pojedzie w góry często chce przenieść choć odrobinę tego klimatu do siebie.

Domy w góralskim stylu tworzą niepowtarzalny klimat. Najczęściej wykończone są drewnem, kamieniem albo tynkiem w odcieniach bieli. Charakterystyczne są dla nich mocno rozbudowane dachy z ozdobnymi kominami oraz bogate detale architektoniczne. Nie muszą powstawać u podnóża gór. Ciekawe projekty znajdziemy również w innych zakątkach kraju. To istne perełki polskiej architektury.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaka jest historia górskich chat 
  • jakie są zalety drewnianej konstrukcji 
  • jak urządzić góralską chatkę 

Krótka historia

Gdy myślimy o górskich chatkach, jako pierwsze na myśl przychodzą nam zakopiańskie wille i domy. Jest ich tam najwięcej, i to właśnie tutaj powstały. Za twórcę stylu zakopiańskiego uważa się Stanisława Witkiewicza (ojca), pisarza, malarza, ilustratora, krytyka i teoretyka sztuki. Zaczęło się od stworzenia tradycyjnej XIX-wiecznej chaty. Był to skromny, parterowy budynek ze spadzistym dachem. Pierwszym projektem była willa „Koleba” (potem „Koliba”) wybudowana w 1893. I tak zaczęto czerpać z niego inspiracje.

Lokalizacja

Zanim zaczniemy do budowy górskiej chaty musimy dokładnie sprawdzić lokalizację, w której ma powstać. Niestety, jeśli np. będziemy starali się o pozwolenie na budowę na terenie kaszubskiej wsi, możemy jej nie otrzymać. Wiele firm specjalizujących się w budowaniu danych projektów nieruchomości odmawia realizacji projektów, które nie zawierają elementów miejscowej kultury. Ale co ważne, ciekawe projekty nie muszą powstawać na dokładnym odwzorowaniu stylu prosto z gór, ale w wyniku inspiracji i wykorzystaniu niektórych elementów aranżacji.

Drewniana konstrukcja

Domy w góralskim stylu najczęściej kojarzą nam się z drewnianą konstrukcją. Do wyboru mamy budownictwo szkieletowe lub dom z bali. Pierwsze z rozwiązań jest trochę tańsze, ale uważane za mniej trwałe. Drugie z kolei to bardzo trwałe konstrukcje, ale do ich wybudowania potrzeba więcej czasu, wykwalifikowanych fachowców, a co za tym idzie większego nakładu finansowego. Część gotowych projektów zakłada jedynie elementy drewnianych konstrukcji i uzupełnienie kamieniem. Pozwala to na zachowanie tradycyjnego regionalnego charakteru przy mniejszych kosztach.

Równie ważny dach

W góralskiej chatce istotną rolę odgrywa dach. Najbardziej tradycyjny jest gont drewniany, który jest jak stworzony pod tego typu stylistykę. Niestety jest bardzo drogi i wymaga częstej pielęgnacji – konserwacji i impregnowania. Na rynku pojawiło się również rozwiązanie alternatywne, jakim są gonty blaszane, ale przypominające strukturą drewno. Ich główne zalety to przede wszystkim duża oszczędność oraz lekkość, przez co nie obciążamy całej konstrukcji.

Wnętrza

Podstawową cechą góralskiego stylu jest drewno, co również widać we wnętrzach. Na ścianach może znaleźć się drewniana boazeria, ale także kamień. Drewniane meble natomiast najlepiej, jeśli są snycerowane. Popularnym zdobieniem  są również ażurowe serca i kwiaty czy koronki. Różnego rodzaju wzory mogą być w meblach nie tylko wyrzeźbione, ale i wycięte – tworzą w ten sposób efektowne prześwity, które nadają lekkości. Charakterystyczne są również piece ceglane i kaflowe, które czynią wnętrze ciepłym i przytulnym. Idealnym uzupełnieniem są elementy ludowego folkloru, które znajdziemy na narzutach czy zasłonach. Mile widziane są też przytulne puszyste dywany oraz narzuty.

Za co je kochamy?

Góralskie chatki to niesamowity klimat. Życie tętni w nich przez cały rok. Drewniany dom dojrzewa cały czas. Elementy tworzone ze świerkowego i sosnowego drewna pięknie pachną i wprowadzają góralską atmosferę. Nawiązują do tradycji, której podstawą jest gościnność, przez co tworzą przytulne wnętrze. Są idealnym miejscem do wypoczynku. Przypominają nam miejsca, które kochamy i przywołują miłe wspomnienia.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023