Czy w Polsce da się zbudować dom w kilka tygodni?
Średnia ocen 3/5 na podstawie 15 głosów
Potężna ekipa wyburzała i budowała nowe budynki wraz z wyposażeniem zaledwie w 7 dni. Dziś bez obecności tylu ludzi, dzięki prefabrykowanym domom pochodzącym ze Skandynawii, Kanady i Stanów Zjednoczonych możemy zrobić to samo. Jak to jednak w praktyce wygląda w Polsce?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym są domy modułowe
- jakie są zalety takich budynków
- jak długo trwa budowa
Domy modułowe, jak sama nazwa wskazuje składają się z modułów, czyli sześcianów o kilku standardowych wymiarach. Dowożone są na plac budowy i instalowane na przygotowanym fundamencie. Jest to najszybszy sposób na budowę własnego domu. Dzięki prefabrykowanym rozwiązaniom, budynek możemy postawić już w kilka dni.
Do głównych zalet takich nieruchomości należy przede wszystkim szybkość wykonania, która potrafi być nawet czterokrotnie krótsza niż standardowej inwestycji oraz stosunkowo niski koszt budowy. Dodatkowo budowanie z takich modułów jest prostsze niż się wielu osobom wydaje. Wyróżniamy prefabrykaty drewniane i betonowe, inaczej keramzytobetonowe.
Czas budowy
Domy modułowe budowane z keramzytobetonu powstają w niecały miesiąc, szkieletowe natomiast są gotowe do zamieszkania w 40-60 dni. W przeciwieństwie do prefabrykowanych domów szkieletowych w przypadku fińskich domków - które powstają w kilka dni - nie przygotowywane są całe ściany, a jedynie moduły o powtarzalnym formacie, z których to właśnie buduje się ściany w budynku. Prace prowadzone są bardzo szybko, a sam montaż zajmuje zaledwie kilka dni i może się odbywać także zimą. Moduły, z których powstają w ponad 80% przygotowywane są w fabryce.
Takie domy można postawić prawie na każdej działce, ponieważ mają własne fundamenty w postaci stalowej ramy. Dodatkowo, charakteryzuje je równomierne rozłożenie, dzięki czemu są stabilne, nie osiadają i nie pękają. Mogą zatem powstawać na skarpach, gruncie skalistym, piaszczystym, podmokłym czy na dachu istniejącego już budynku.
Jak to wygląda w Polsce?
W Polsce oferta producentów domów prefabrykowanych staje się coraz bogatsza. Technologia ta dopiero zdobywa rynek, ponieważ nie jest powszechnie znana. Wpływa na to fakt, że wciąż za najsolidniejsze uważamy domy murowane w tradycyjny sposób. Jest to jednak błędne myślenie, ponieważ w hali fabrycznej znacznie łatwiej zapewnić wysoką jakość elementów. Dodatkowo, panuje u nas opinia, że domy kanadyjskie to tylko małe lub letniskowe domki. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że w USA ponad 95% domów buduje się w technologii szkieletu drewnianego, a wiele z nich jest naprawdę ogromnych.
W Polsce domy kanadyjskie buduje się głownie jako domy letniskowe, a nie mieszkalne całoroczne. Jest to związane z silnie zakorzenionymi przekonaniami inwestorów oraz mentalnością, która właśnie przechodzi transformację. W Kanadzie czy USA ludzie nie są tak silnie przywiązani do swoich domów, częściej zmienia się pracę i przeprowadza do innego miejsca, niekiedy oddalonego o kilkaset kilometrów. Wtedy sprzedaje się stary dom i kupuje nowy. Polacy natomiast budują z
myślą o kolejnych pokoleniach, traktując wybrane miejsce za docelowe, gdzie zamieszka cała rodzina na wiele długich lat. Jesteśmy mniej mobilni. To właśnie w pobliżu naszego zamieszkania raczej szukamy pracy.
Dodatkowo jesteśmy przekonani, że domy szkieletowe nie są odpowiednie dla naszego surowego klimatu. Jednak pamiętajmy, że domy w szkielecie drewnianym buduje się w krajach skandynawskich, gdzie klimat jest o wiele zimniejszy.
W naszym kraju jednak największą popularnością cieszą się właśnie domy o konstrukcji szkieletowej. Ich technologia polega na wykonaniu szkieletowej konstrukcji nośnej. Gotowe elementy są zwykle stworzone z drewna. Możemy wykorzystać także szkielety stalowe. Drewniane domy posiadają przeważnie do 6 metrów szerokości oraz do 9 metrów długości. Są to zarówno, domki letniskowe, jak i domy całoroczne.
Popularne są również domy kanadyjskie, potocznie znane kanadyjczyki. Wyróżnia je szybki czas wykonania oraz zadowalające parametry termoizolacyjne. Mogą to być budynki energooszczędne, a nawet pasywne. Są one tańsze w wykonaniu niż obiekty murowane o podobnej kubaturze.
Orientacyjne ceny takich domów w stanie surowym zamkniętym kształtują się następująco. Najtańsze będą kanadyjskie, gdzie zapłacimy około 1 500 zł/m2. Domy wykonane z keramzytobetonu lub prefabrykatów małowymiarowych to koszt około 1 700 zł/m2. Na sam koniec dochodzi również koszt wykończenia pod klucz, czyli dodatkowe 700 - 800 zł/m2.
W najbardziej zaawansowanych systemach prefabrykacji ściany od razu wyposażone są w okna, rolety i drzwi oraz wykończone z zewnątrz i wewnątrz.
Przewaga domów murowanych nad modułowymi wynika również z szybkości budowy domu. W Polsce często finansujemy ją z oszczędności, co powoduje, że trwa ona długo, ponieważ jej tempo zależy od przypływu naszych finansów. Wielu inwestorów nie stać na sfinansowanie od razu całej inwestycji. Krótki czas realizacji jest plusem dla osób biorących kredyt, które chcą jak najszybciej zamieszkać u siebie.
Jeszcze szybsza budowa
Do przyśpieszenia procesu budowy domów niewątpliwie przyczyniły się również ostatnie zmiany w prawie budowlanym. Obecnie schemat powstawania nieruchomości może być bardzo prosty. Kupujemy wymarzoną działkę, tworzymy projekt, stawiamy szkielet, na samym końcu urządzamy i możemy się wprowadzać. Choć brzmi to niemożliwie, taka jest rzeczywistość - oczywiście jeśli wszystkie formalności uda nam się załatwić odpowiednio wcześniej, a podczas budowy nie pojawią się komplikacje. Tak więc postawienie domu w kilka tygodni w Polsce, jest jak najbardziej możliwe.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: