Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Czy deweloperzy bedą zmuszeni do podwyżek?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 24.04.2018, Data aktualizacji: 15.10.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Czy deweloperzy będą zmuszeni do podwyżek?
Czy wzrost cen surowców wpłynie na ceny mieszkań? Czy deweloperzy podniosą ceny lokali? Analizujemy!

Pomimo bardzo dobrej sprzedaży nowych mieszkań, ostatnie miesiące nie są łatwe dla krajowych deweloperów. Takie firmy w coraz większym stopniu odczuwają wzrost cen materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny. Presję kosztową wywiera również wzrost cen działek połączony z ich malejącą dostępnością w dużych miastach. Wydaje się jednak, że dla branży deweloperskiej największym kłopotem może być likwidacja otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych (bez dodatkowej gwarancji).

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy ceny mieszkań wzrosną
  • spółki giełdowe z jakich branż wykazują się największa rentownością
  • jak wygląda rentowność spółek giełdowych deweloperów 

Zmiany prawne rocznie mogą kosztować 1 mld zł

Krajowe firmy deweloperskie mogły poczuć się niemile zaskoczone, gdy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz kolejny zaproponował likwidację otwartych rachunków powierniczych bez gwarancji, z których korzysta 80% - 90% inwestorów mieszkaniowych. Warto przypomnieć, że postulat likwidacji takich najpopularniejszych środków ochrony dla nabywców nowych „M”, pojawił się już na początku 2015 r. Wtedy rząd nie zdecydował się jednak na poważną ingerencję w zasady funkcjonowania firm deweloperskich.

Jednym z powodów mogły być obliczenia Polskiego Związku Firm Deweloperskich, oceniające koszt likwidacji otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych na około 1,15 mld zł rocznie. Taki koszt wynikałby m.in. z konieczności używania środków ochrony nabywcy, które są bardziej kosztowne dla przedsiębiorców. Mowa o otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym z gwarancją bankową lub ubezpieczeniową i zamkniętym mieszkaniowym rachunku powierniczym.

rentowność spółek giełdowych

Rachunek zamknięty, z którego środki klientów są wypłacane dopiero po zakończeniu budowy i sprzedaży lokum, skutkuje koniecznością sfinansowania większej części inwestycji przy pomocy kredytu bankowego. Z kolei rachunek otwarty uzupełniony o gwarancję, generuje wysokie koszty związane z obecnością wspomnianej gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej.

Pomysł likwidacji otwartych rachunków powierniczych bez gwarancji, na pewno jest podyktowany troską o dobro konsumenta. Wątpliwości budzi jednak sam przekaz medialny UOKiK-u. W oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie wspomnianej instytucji możemy przeczytać, że bank prowadzący otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy (OMRP), nie kontroluje postępu prac. Ustawa deweloperska mówi coś innego na temat obowiązków banków związanych z prowadzeniem OMRP. Według artykułu 12 tej ustawy:

„Bank dokonuje kontroli zakończenia każdego z etapów przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w harmonogramie przedsięwzięcia deweloperskiego, przed dokonaniem wypłaty z otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego na rzecz dewelopera, na podstawie wpisu kierownika budowy w dzienniku budowy, potwierdzonego przez wyznaczoną przez bank osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane. W zakresie kontroli, bank uzyskuje prawo wglądu do rachunków bankowych dewelopera oraz kontroli dokumentacji”.

Jeżeli banki nie wywiązują się należycie ze swoich ustawowych obowiązków lub zakres ich kontroli jest niewystarczający, to nasuwa się pytanie, czy zamiast najbardziej kosztownej opcji (tzn. likwidacji OMRP bez gwarancji), nie należałoby poszerzyć uprawnień kontrolnych banku i wprowadzić sankcji za ewentualne zaniedbania podczas kontroli inwestycji deweloperskiej. 

deweloperzy giełdowi  

Krajowa branża deweloperska nie jest żyłą złota

Przedstawiciele wiodących firm deweloperskich, których portal RynekPierwotny.pl niedawno zapytał o zdanie w sprawie ewentualnej likwidacji OMRP (bez gwarancji) nie ukrywają, że taka zmiana dodatnio wpłynie na ceny oferowanych mieszkań. Nawet jeśli deweloperom nie uda się „przerzucić” całego kosztu zmian prawnych na klientów, to podwyżka cen metrażu będzie odczuwalna.

Inwestorzy nie będą mieli wyboru w kwestii obciążenia klientów kosztami zmian prawnych jeśli chcą utrzymać zadowalającą zyskowność swojego biznesu. Krajowa branża deweloperska (wbrew wielu opiniom), wcale nie jest żyłą złota. Potwierdzają to informacje zaprezentowane w poniższej tabeli.

Wskazują one, że w 2017 r. przeciętny wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE = zysk netto/kapitał własny) dla deweloperów z GPW wynosił 5,82%. Nie był to szczególnie imponujący wynik na tle firm należących do branży handlu detalicznego (ROE = 14,42%), handlu hurtowego (12,56%) oraz branży informatycznej (9,34%), motoryzacyjnej (20,74%), paliwowej (14,93%) oraz surowcowej (23,01%).  

 
Poza dużymi deweloperami z warszawskiego parkietu, w Polsce działa również cała masa mniejszych firm deweloperskich. Wprowadzenie jakichkolwiek zmian prawnych w zakresie rachunków powierniczych, powinno się odbyć po rzetelnej analizie wpływu nowych regulacji na sytuację małych deweloperów, którzy są najbardziej wrażliwi na dodatkowe koszty. W przeciwnym razie może się okazać, że przez pewien czas najbardziej widocznym skutkiem nowych przepisów będą upadłości niewielkich firm deweloperskich. 
Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Faktoring: co to jest, ile kosztuje i jak może Ci pomóc w 2025 roku!

      Faktoring: co to jest, ile kosztuje i jak może Ci pomóc w 2025 roku!

      Zatory płatnicze to jedna z największych plag, które dotykają rodzime przedsiębiorstwa. Są one bezpośrednio narażone na utratę płynności finansowej i bankructwo. Coraz większe zagrożenie zatorami płatniczymi przyczynia się do wzrostu zainteresowania usługami faktoringowymi – popularny stał się zwłaszcza faktoring dla transportu. Warto pamiętać, że poprawa płynności spółki nie jest jedynym pozytywnym efektem korzystania z tej usługi.

      04 lutego 2025

      Daniel Grzegorzek

    • Kredyt hipoteczny dla singli: możliwości w 2025 roku

      Kredyt hipoteczny dla singli: możliwości w 2025 roku

      Osoby żyjące w pojedynkę często podejmują decyzję o zakupie mieszkania, bez oczekiwania na drugą połówkę. Jednoosobowe gospodarstwo domowe oznacza zwykle jedną pensję, a co za tym idzie mniejszą zdolność kredytową lub możliwą wysokość wkładu własnego. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy kredyt na mieszkanie dla singla jest w ogóle możliwy do uzyskania? Jak najbardziej tak! Z jakich możliwości mogą skorzystać single w 2025 roku i na podstawie jakich kryteriów oceniana jest ich zdolność kredytowa?

      04 lutego 2025

      Marta Gług

    • Do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny? Maksymalny wiek kredytobiorcy

      Do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny? Maksymalny wiek kredytobiorcy

      Zastanawiasz się, do jakiego wieku można wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź nasz szczegółowy przewodnik dotyczący maksymalnego wieku kredytobiorcy. Dowiedz się, jakie są wymagania banków, jakie czynniki wpływają na decyzję o przyznaniu kredytu oraz jak przygotować się do procesu aplikacji. Zdobądź wiedzę, która pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję finansową!

      17 grudnia 2024

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      W teorii zwrot nadpłaty czynszu powinien następować na wniosek mieszkańca i być obsługiwany bezproblemowo. Ale czy tak jest zawsze? Sprawdzamy.

      11 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023