Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Coliving w Polsce

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 01.08.2019, Data aktualizacji: 30.11.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 43 głosów

Coliving w Polsce
Współdzielenie mieszkania rewolucjonizuje tradycyjne sposoby na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych. Jakie korzyści daje coliving?

Oczekiwania wynajmujących mieszkania koncentrują się nie tylko na potrzebie posiadania dachu nad głową. Ludzie chcą nawiązywać relacje – coraz większe znaczenie mają wspólne strefy relaksu i dodatkowe usługi, które ułatwiają zagospodarowanie wolnego czasu. Coliving, czyli usługa mieszkaniowa oparta na współdzieleniu przestrzeni, staje się coraz bardziej atrakcyjną formą zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest coliving
  • czy w Polsce rozwija się oferta colivingowa 
  • czym się różni wynajem od colivingu 

Coliving bazuje na korzyściach, jakie daje współmieszkańcom dzielenie przestrzeni – wartością staje się wspólne przyrządzanie i spożywanie posiłków, strefy wspólnej pracy i odpoczynku. Punktem wyjścia dla colivingu jest ekonomia współdzielenia, która od kilku lat zmienia także polską gospodarkę – Uber zrewolucjonizował rynek przejazdów indywidualnych, AirBnB wynajem wakacyjny, a Kickstarter pokazał nowy model finansowania. Jedna z najbardziej popularnych definicji ekonomii współdzielenia mówi, że polega ona na łączeniu osób za pomocą platform internetowych, umożliwiając im świadczenie usług lub wspólne korzystanie z aktywów, zasobów, czasu, umiejętności lub kapitału, bez przekazywania praw własności.

Współdzielenie zamiast marnotrawstwa

Racjonalne gospodarowanie, także w obszarze nieruchomości, zaczyna coraz silniej bazować na współdzieleniu – użytkowaniu dóbr według potrzeb, a nie nadmiernym posiadaniu, które nie zawsze oznacza optymalne wykorzystanie. Podobnie jest z mieszkaniem. Trend colivingowy zapoczątkowały przestrzenie coworkingowe, gdzie małe, często jednoosobowe, firmy wynajmowały niewielkie powierzchnie do pracy, czasami tylko jedno biurko, a powodem były często względy finansowe, ale także wizerunkowe lub organizacyjne. Niewykorzystywane i często zbyt duże przestrzennie prywatnych domów i mieszkań to marnotrawstwo zasobów.

Miejscem do życia (pracy, rozrywki, rozwijania zainteresowań) można się przecież podzielić, a prywatność zapewni mniejsza przestrzeń, np. mikrokawalerka dla singla, który poszukuje rozsądnego obciążenia dla budżetu i jedocześnie okazji do nawiązywania relacji towarzyskich, to dobre rozwiązanie. Stąd rosnąca popularność inwestycji colivingowych na rynku mieszkaniowym, gdzie niewielkie mieszkania projektowane są w sąsiedztwie przestronnych części wspólnych. To jednak nie koniec ich zalet – coliving nie przywiązuje człowieka do miejsca zamieszkania, a na wypadek zmiany pracy lub nowej sytuacji życiowej, łatwo przenieść się do innego miasta.

Od wynajmu do colivingu?

W raporcie „Coliving. Mieszkania adresowane do generacji Y jako sposób na przyciąganie talentów” Przemysława Chimczaka czytamy, że choć najem w Polsce wciąż znajduje się na stosunkowo niskim poziomie (wobec średniej unijnej wynoszącej 19%), to wykazuje on tendencję wzrostową. W latach 2009-2014 aż o 95% wzrosła w Polsce liczba najemców i to nie koniec.

- Mogą wpłynąć na to znacząco ograniczenia w dostępie do kredytów hipotecznych oraz postępujące zmiany społeczne – będzie przybywać gospodarstw jednoosobowych, rozwodników oraz imigrantów zarobkowych ze Wschodu Europy. Do tego dojdą zmiany w mentalności oraz coraz większa gotowość do dzielenia się – również miejscem zamieszkania – czytamy w raporcie, a jego twórca przekonuje, że dla wielu osób, sporym problemem jest nadal stosunek zarobków do ceny wynajmu, który bardzo utrudnia dostęp do rynku mieszkaniowego.

- Życie w mieście jest zdecydowanie bardziej różnorodne i wpływa na ewolucję struktur społecznych – wiele osób mieszka samodzielnie, współdzieli mieszkania z innymi lokatorami, bądź decyduje się na pozostanie w domu rodzinnym. Migracja do miast winduje ceny nieruchomości zmuszając ludzi do życia w mniejszych mieszkaniach. Częściej też podróżujemy, zmieniamy miejsca zamieszkania, grupy znajomych i kultury – wszystko to wpływa na to jak definiujemy dom i czego od niego oczekujemy – czytamy w opracowaniu.

Rosnąca popularność najmu i wspomniane zjawiska społeczne to prosta droga do współdzielenia przestrzeni mieszkaniowych – w zamian za rozsądną cenę i bez utraty jakości życia dla wynajmującego, a nawet przeciwnie -  korzyścią dla budowanie relacji z ludźmi. Coliving to połączenie idei mieszkań studenckich z prywatnością oferowaną przez wynajem odrębnego lokum lub własność. Zyskuje coraz większe grono zwolenników i błędne jest założenie, że coliving może okazać się atrakcyjny tylko dla ludzi młodych. Idea współdzielenia mieszkania może się sprawdzić także w przypadku seniorów.

Coliving w Polsce

Rozwój oferty colivingowej w Polsce to tylko kwestia czasu. Niedawno na polskim rynku zadebiutowała firma rent24, światowy operator przestrzeni coworkingowej i colivingowej, która wynajęła 4 tys. m2 w zrewitalizowanej dawnej fabryce Norblina na warszawskiej Woli. Rent24 poinformowała także, że planuje otworzyć coworkingi w biurowcach Ethos i Małachowski Square, gdzie operuje także izraelski inwestor Solutions.Rent. Ofert będzie więc przybywać, a większa konkurencja na rynku zwiastuje korzystne dla mieszkańców tendencje cenowe.

Kolejny przykład to projekt Smartti Mokotów, pozycjonowany jako największy coliving w Polsce – inwestycja fińskiego dewelopera YIT ma pomieścić 1000 mieszkań, przestrzeń coworkingową i infrastrukturę towarzyszącą, z plenerową siłownią i boiskiem do gry w piłkę na dachu budynku. Budowa ma ruszyć w czwartym kwartale 2019 roku. Plany dotyczące polskiego rynku ma także Medici Living Group, niemiecka firma zarządzająca mieszkaniami colivingowymi. W ciągu najbliższych 3-5 lat chce uruchomić w Polsce kilka inwestycji, a na celowniku są duże miasta: Warszawa, Kraków i Wrocław.

Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023