Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ceny mieszkań we Wrocławiu w 2019 r.

Bartosz Moch
Bartosz Moch

Data publikacji: 19.03.2019, Data aktualizacji: 23.03.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 158 głosów

Ceny mieszkań we Wrocławiu w 2019 r.
W 2018 roku mieszkania we Wrocławiu podrożały zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Czy wzrosty cen nieruchomości utrzymają się też w 2019?

Nawet o kilkaset złotych wzrosły średnie ceny za mkw. w stolicy Dolnego Śląska w 2018 r. Mieszkania podrożały zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, choć w obu przypadkach za ich wzrost odpowiadały nieco inne czynniki. Eksperci są zgodni – w najbliższym czasie ceny nieruchomości we Wrocławiu będą w dalszym ciągu stopniowo wzrastać.

2018 rok to okres kontynuacji wzrostu cen nieruchomości w stolicy województwa dolnośląskiego, zarówno nowych, jak i tych „z drugiej ręki”. W przypadku rynku deweloperskiego skok cen był gwałtowny i nastąpił już w pierwszych miesiącach poprzedniego roku. Na rynku wtórnym ceny rosły powoli, ale stopniowo od stycznia do grudnia.   

średnie ceny we Wrocławiu
 
Zgodnie z danymi NBP w pierwszym półroczu 2018 r. ceny transakcyjne na rynku pierwotnym wzrosły średnio 300-400 złotych za metr. Na rynku wtórnym wzrost był mniejszy. W stosunku do czwartego kwartału 2017 r. ceny w III kwartale 2018 r. wzrosły o ok. 200 złotych.

– Początek roku 2018 w stolicy Dolnego Śląska przyniósł duży skok cen mieszkań na rynku pierwotnym – w rzeczywistości średnio o ok. 500 zł za mkw. – podkreśla Ryszard Surmiak, Koordynator ds. Rynku Pierwotnego z SDP Nieruchomości.

Wzrost kosztów budowy i prestiżowe lokalizacje

Zdaniem ekspertów ceny na rynku pierwotnym w 2018 roku rosły przede wszystkim z powodu coraz wyższych kosztów budowy, które deweloperzy muszą ponosić podczas realizacji kolejnych osiedli mieszkaniowych. Ceny materiałów budowlanych oraz koszt robocizny w ostatnich latach znacząco wzrosły. Dodatkowo wpływ na branżę nieruchomości ma także nie najlepsza forma całego sektora budowlanego w Polsce – brak „rąk do pracy” i profesjonalistów, którzy wyjechali za granicę. To wpływa na ogólny poziom cen, który potem deweloperzy starają się sobie zrekompensować poprzez podwyżki cen mieszkań.

– W przypadku deweloperów wzrost cen podyktowany jest jednak nie tylko wyższymi kosztami budowy, ale także faktem, że najwięksi wrocławscy gracze obecnie chętnie budują w centrum. Im bliżej Rynku, tym lepiej. Sporo jest także inwestycji dedykowanych bardziej zamożnemu lub aspirującemu klientowi, w tym dobrze sytuowanej klasie średniej – podkreśla Marta Mikulska, Marketing Manager z JOT-BE Nieruchomości.

Mieszkania na rynku wtórnym drożeją wolniej

W pierwszym kwartale 2018 roku mieszkania na rynku wtórnym we Wrocławiu utrzymały ceny z roku poprzedniego, lecz z czasem również zaczęły drożeć. Na wolniejszy – niż w przypadku rynku pierwotnego – ale za to stabilny wzrost cen wpływ miały jednak inne czynniki. Jednym z nich jest zjawisko „flipingu”, czyli kupno nieruchomości poniżej rynkowej wartości, poprawienie jego stanu technicznego i wizualnego, a następnie sprzedaż po wyższej cenie. Inną przyczyną jest to, że coraz więcej osób, kupując mieszkanie z myślą o późniejszym wynajmie, decyduje się na gotowe rozwiązania.

–  Przy obecnym boomie mieszkaniowym trudno o dobrych fachowców, a znalezienie rzetelnej ekipy remontowej „na już” graniczy z cudem. Świadomi inwestorzy, chcąc uniknąć niedogodności związanych z koniecznością wykończenia lub remontu lokalu, coraz chętniej kupują mieszkanie już „zrobione”, a więc wykończone i wyposażone zgodnie z obecnymi trendami, gotowe do najmu. Ceny tego typu nieruchomości są dość wysokie – w małych mieszkaniach w budynkach z lat 70-80-tych ceny metra kwadratowego potrafią osiągnąć nawet 8-9 tys. zł za mkw. – dodaje Marta Mikulska.

Dodatkowo na wzrost cen w niektórych regionach Wrocławia wpływ mają planowane inwestycje miejskie, które poprawiają poziom życia mieszkańców danego osiedla. Dobrym przykładem może być tutaj położony w zachodniej części miasta Nowy Dwór, w którym ceny w 2018 r. zaczęły powoli rosnąć chwilę po potwierdzeniu przez władze stolicy Dolnego Śląska, iż wkrótce rozpocznie się budowa linii tramwajowej, która połączy osiedle z centrum miasta. Tym samym znacznie poprawi się komunikacja do centrum, do którego będzie można się dostać już w ok. 15 minut. Inwestycja ma rozpocząć się  w obecnym roku, a ceny mieszkań na Nowym Dworze rosną coraz szybciej.

W 2019 r. dalszy powolny wzrost cen

Biorąc pod uwagę specyfikę Wrocławia, rozwój miasta oraz rynku pracy, wciąż utrzymujący się wysoki popyt na mieszkania, napływ nowych pracowników, a także w dalszym ciągu rekordowo nisko oprocentowane kredyty hipoteczne, wydaje się, że 2019 rok nie przyniesie rewolucji na rynku nieruchomości w stolicy Dolnego Śląska. W najbliższym czasie eksperci nie spodziewają się korekty cen, co najwyżej ewentualnie spowolnienia tempa ich wzrostu w stosunku do ostatnich dwóch lat.

–  Jedna z panujących opinii zakłada, że ceny mieszkań w roku 2019 ustabilizują się. Patrząc jednak na to, jak Wrocław rozwija się pod kątem miejsc pracy, bardziej realnym scenariuszem jest ich powolny, lecz sukcesywny wzrost w kolejnych kilku latach – mówi Ryszard Surmiak.

Wydaje się więc, że pomimo wysokich cen w stolicy Dolnego Śląska zainteresowani kupnem nieruchomości nie mają na co czekać. W możliwej do przewidzenia przyszłości ewentualne koszty zakupu mieszkań we Wrocławiu mogą tylko rosnąć. I to niezależnie od tego, czy kupimy lokum z rynku pierwotnego czy z wtórnego.

Bartosz Moch

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023