Blockchain w branży nieruchomości

Nowy Marketing
Nowy Marketing

Data publikacji: 14.05.2020, Data aktualizacji: 18.05.2020

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Blockchain w branży nieruchomości
Technologia blockchain najczęściej kojarzona jest z Bitcoinem i kryptowalutami, jednakże jej możliwości wykraczają daleko poza ten obszar. Jakie zastosowanie może ona mieć w branży nieruchomości?

Blockchain w skrócie można opisać jako elektroniczny rejestr wszystkich zdarzeń zapisanych w kolejności chronologicznej, takich jak np. transfery pieniężne, czy dokonanie zakupu lub sprzedaży nieruchomości. Rejestr ten jest zdecentralizowany i rozproszony, co oznacza, że jest współdzielony przez wszystkich jego użytkowników, którzy posiadają kopię. Zbudowany jest on na blokach, będących zapisanymi zdarzeniami, połączonych w łańcuchy, przy czym każdy kolejny blok zależny jest od poprzedniego.

Po dokonaniu transakcji w sieci blockchain, zbierane są one i łączone w blok, który następnie zostaje zamieszczony w rejestrze – zmiany zatwierdzane są w ramach określonych reguł. Dzięki rozproszeniu rejestru pojedynczy użytkownik nie może samodzielnie zmodyfikować danych. Co istotne, kod algorytmu regulującego działanie blockchainu jest jawny i każdy może się z nim zapoznać.

Smart kontrakty – szybkie i bezpieczne transakcje

Na technologii blockchain oparte są tzw. smart kontrakty, będące zautomatyzowanymi umowami zawartymi między stronami. Aby umowa została wykonana, musi przez jedną ze stron zostać spełniony warunek w niej zawarty, np. ukończenie nieruchomości, czy otrzymanie środków finansowych za mieszkanie od kupującego.

Smart kontrakty pozwalają ograniczyć do minimum tworzenie, wymianę pomiędzy stronami i przechowywanie dokumentów, upraszczają wszelkie formalności związane z wykonaniem umowy, a także gwarantują bezpieczeństwo transakcji, co niweluje problemy związane z zaufaniem pomiędzy stronami. Warto mieć na uwadze, że raz stworzonego kontraktu nie można zmienić i jest on nieodwracalny.

Narzędzia oparte o blockchain dostępne na rynku pozwalają tworzyć przeróżne wirtualne dokumenty i umowy z cyfrowym podpisem. Po „podpisaniu” treść dokumentu nie może zostać zmieniona, a system umożliwia przesyłanie i przechowywanie wirtualnych kopii, dzięki czemu wzrasta bezpieczeństwo danych. W Polsce podobne rozwiązanie tworzą PKO Bank Polski wraz z Coinfirm. Opracowana przez firmy platforma blockchain Trudatum umożliwia przechowywanie, weryfikację i sprawdzenie autentyczności dowolnego dokumentu, umowy.

Smart kontrakty mogą być z powodzeniem wykorzystywane w celu usprawnienia i przyspieszenia formalności związanych ze sprzedażą czy zakupem nieruchomości i gruntów, a także zwiększenia bezpieczeństwa i zniwelowania możliwości oszustw w tym zakresie. Taki rejestr oparty na blockchainie prowadzony jest już w Szwecji.

W branży nieruchomości w niedalekiej przyszłości smart kontrakty mogą zastąpić agentów i pośredników w obrocie nieruchomościami. Również notariusze czy sądy mogą okazać się zbędne w przypadku powstania np. wirtualnych ksiąg wieczystych czy rejestrów gruntów, w których będzie można wprowadzać zmiany bez ich udziału. Takie elektroniczne dokumenty aktualizowane na bieżąco mogłyby zawierać m.in. informacje o historii, właścicielu, osobach zameldowanych, ewentualnych zadłużeniach, mapie i planie nieruchomości, wszelkie zaświadczenia od spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Ułatwiłoby to i znacząco przyspieszyło wiele transakcji na rynku nieruchomości, w tym kupna, sprzedaży, przenoszenia praw własności pomiędzy podmiotami, a także zmniejszyło ogólny koszt transakcji, eliminując podmioty w nie zaangażowane, w tym pośredników, rzeczoznawców, sądy, czy notariuszy i urzędy skarbowe. Również banki mogłyby korzystać z informacji zawartych w takich rozproszonych rejestrach, dzięki czemu czas przyznawania kredytu hipotecznego znacząco by zmalał.

Smart kontrakty są również przydatne w sytuacjach, kiedy kilka osób chce wspólnie nabyć jakąś nieruchomość, a następnie wynajmować ją w celu zarobkowym. Dzięki ich zastosowaniu można to uczynić poprzez emisję swoich tokenów dla zainteresowanych najmem, a następnie transparentnie podzielić zyski wśród właścicieli wg wielkości posiadanych udziałów w mieszkaniu.

Technologia ta wykorzystywana jest także przez platformy internetowe pośredniczące w procesie najmu. Platforma Rentberry wykorzystuje ją do łączenia właścicieli nieruchomości i mieszkań z osobami zainteresowanymi wynajmem. Podobne rozwiązanie zastosowała polska firma ShareSpace, zajmująca się pośrednictwem w wynajmie powierzchni biurowej.

Pionierem zastosowań blockchainu na dużą skalę w branży nieruchomości jest Dubaj. Dubai Land Department wykorzystuje tę technologię m.in. do uproszczenia i przyspieszenia wymiany informacji, weryfikacji własności, transakcji sprzedaży nieruchomości. Efektem tego jest wzrost bezpieczeństwa i transparentności transakcji i znaczące skrócenie czasu ich trwania – nieruchomość można sprzedać lub kupić, finalizując transakcję w ciągu kilku godzin. Do 2021 r. Dubaj planuje stać się w pełni cyfrowy i zrezygnować całkowicie z dokumentów drukowanych.


Tokenizacja nieruchomości

Z technologią blockchain związane są tokeny, czyli cyfrowe aktywa mające określoną wartość. Powiązane są one ze zdecentralizowanymi aplikacjami (DAPP) zbudowanymi na blockchainie. Co istotne, aby korzystać z tej technologii, nie trzeba jej samemu tworzyć i można użyć gotowej infrastruktury udostępnianej przez projekt Ethereum.

W ramach zdecentralizowanych aplikacji firmy mogą emitować swoje tokeny o ustalonej wartości, np. będące odpowiednikami akcji giełdowych firmy, czy też mające na celu pozyskanie środków na daną inwestycję. Właściciele tokenów mogą nimi dowolnie handlować, a także, jeśli tak ustaliła firma, otrzymywać dywidendę zależną od liczby posiadanych aktywów. Plusem tokenów jest to, że mogą przedstawiać wartość praktycznie każdego aktywu materialnego, np. mieszkania, nieruchomości, działki budowlanej, udziału w firmie itp.

W branży nieruchomości tokeny mogą znaleźć zastosowanie przy pozyskiwaniu środków. W celu zebrania funduszy deweloper emituje tokeny o określonej wartości, reprezentujące udziały nabywcy w przyszłej nieruchomości, jednocześnie zapewniając odkupienie ich z zyskiem dla inwestora po ukończeniu i sprzedaniu obiektu. Transakcja jest w pełni transparentna i bezpieczna, a dodatkowo dzieje się bez pośredników. W ten sposób można tokenizować wszelkie nieruchomości w celu pozyskania funduszy, emitując tokeny działające na takich samych prawach jak akcje giełdowe. Przykładowo właściciel obiektu biurowego może wyemitować swoje tokeny, a następnie ich nabywcom wypłacać dywidendę ze środków pozyskanych w ramach czynszu od firm wynajmujących lokale.

Kryptowaluty – za mieszkanie zapłacisz w Bitcoinach

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o Bitcoinie? Ta i inne kryptowaluty do działania wykorzystuje blockchain i smart kontrakty. Coraz więcej firm akceptuje kryptowaluty jako środek płatniczy, dzięki czemu stają się one powoli mocną alternatywą dla innych metod płatności.

Z perspektywy transakcji na rynku nieruchomości, wykorzystanie kryptowalut jako środków płatniczych przede wszystkim wiąże się z pominięciem w tych działaniach banków oraz prowizji przez nie pobieranych. Ważne jest także to, że transakcje są w pełni transparentne i wykonywane natychmiast. Kryptowaluty mogą być z powodzeniem wykorzystywane w procesie kupna i sprzedaży nieruchomości, jako forma opłaty za czynsz czy ubezpieczenie lokalu. Taką formę rozliczenia stosuje już turecka agencja nieruchomości Antalya Homes.

Technologia z potencjałem

Blockchain ma potencjał na to, aby zrewolucjonizować szereg obszarów w branży nieruchomości. Począwszy od obiegu dokumentów, przeprowadzanych transakcji, kwestii bezpieczeństwa, po wynajem i tokenizację nieruchomości oraz przyjmowanie płatności w kryptowalutach. Obecnie jeszcze niewiele firm i instytucji wykorzystuje tę technologię, jednakże w najbliższej przyszłości może się ona stać nieodłączną częścią wszystkich działań na rynku nieruchomości.

Nowy Marketing
Nowy Marketing

Największy w Polsce portal opisujący zagadnienia marketingowe i sprzedażowe, który co miesiąc odwiedza ponad 200 tys. użytkowników. Należący do Antygrupy, w której skład wchodzą również portale AntyWeb.pl, MamStartup.pl, Sznyt.pl.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • leszcz kowalski

    No tak tylko kto będzie kontrolował zgodność smartkontraktu z prawem jak nie notariusze czy sądy. dopóki nie powstanie sztuczna inteligencja, ktoś i tak będzie musiał to robić. Na pewno zawody ulegną zmianie zwłaszcza prawnicze, ale nie wyginą. Programiści myślą, że prawo da się w całości napisać algorytmem ale niestety tak nie jest :)

    30 czerwca 2020, 23:50

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: