Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Babcine kwiatki czy gwiazdy Instagrama?

Paulina Bartkowska
Paulina Bartkowska

Data publikacji: 19.03.2018, Data aktualizacji: 24.09.2021

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 488 głosów

Kwiaty PRL wracają!
Pamiętacie smętnie zwisającą z meblościanki paprotkę? Odrapaną dracenę czy wspartego na patyku fikusa? Czas na comeback roślin modnych w PRL!

Miłość do roślin doniczkowych nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać. Jeszcze kilka lat temu spojrzelibyśmy na przedstawione poniżej kwiaty z niechęcią. Kto chciałby kupić paprotkę? Dostać w prezencie coś innego niż kwiaty cięte lub storczyka? Rośliny doniczkowe są nie tylko piękne, ale mają również pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego cieszymy się, że w końcu wracają do łask.

Zapraszamy na przegląd kwiatów z PRL!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wygląda wilczomlecz
  • jak dbać o paprotkę
  • jakie kwiaty potrzebują mało wody

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Okazałe pnącze o dekoracyjnych, dziurawych liściach. Monstera to niekwestionowana królowa Instagrama, ulubienica blogerek modowych i wielbicieli trendu urban jungle. Jeszcze kilka lat temu była passe, a teraz święci triumfy. Monstera pojawia się zarówno jako roślina doniczkowa, print na tkaninach i tapetach oraz samodzielny element dekoracyjny. Zastanawiacie się, jak wygląda jej uprawa?

Pochodząca z Meksyku monstera dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniu i nie wymaga zbyt wiele uwagi. Jej stanowisko powinno być jasne, choć nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Lubi umiarkowaną wilgotność podłoża, natomiast w miesiącach letnich warto regularnie spryskiwać jej okazałe liście oraz usuwać kurz wilgotną szmatką.

monstera w salonie
 http://www.mangoandsalt.com/2016/01/26/mes-plantes-monstera-deliciosa; https://www.couchstyle.de

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat to roślina z zielonymi liśćmi stanowiącymi piękne, kontrastowe tło dla śnieżnobiałych kwiatów. Najlepiej rośnie w jasnym, lecz cienistym środowisku, lubi wilgoć i zraszanie, dlatego idealnie sprawdzi się w łazience.

To dość wymagająca roślina. Powinniśmy zadbać, by nie znajdowała się w bezpośrednim nasłonecznieniu, przeciągu, w pobliżu grzejników czy urządzeń gazowych.

Skrzydłokwiat ma zdolność oczyszczania powietrza z toksyn, pochłania m.in. amoniak i formaldehyl, dzięki czemu tworzy w mieszkaniu przyjazny mikroklimat.

skrzydłokwiatyhttps://deavita.fr
http://www.goodhousekeeping.com/

Paprotka (Nephrolepis exaltata)

Paprotka to kwiat, który w okresie PRL musiał znaleźć się w każdym pokoju nauczycielskim i urzędzie. Niedoceniana i nielubiana - smutna paprotka z gęsto ułożonymi na łodydze listkami. Żeby ją trochę odczarować, zdradzimy, że ta niepozorna roślina jest idealnym kwiatem, który uzupełni aranżację sypialni. Produkuje tlen i oczyszcza powietrze z toksyn.

Paprotka wymaga trochę uwagi - lubi częste podlewanie, dużą wilgotność powietrza oraz cieniste stanowisko.

paprocie w mieszkaniu
 https://www.haarkon.co.uk/explore-blog/inside-clapton-tram-a-plant-filled-warehouse-space
http://bohemianhomes.tumblr.com/

Pieniążek (Pilea peperomioides)

Niepozorna, dekoracyjna roślinka spokrewniona z pokrzywą, której cechą charakterystyczną są liście przypominające monety, stąd też wzięła się jej potoczna nazwa - pieniążek. Jest bardzo łatwa w uprawie. Pieniążek preferuje stale lekko wilgotne podłoże oraz jasne stanowisko.

kwiat pieniążek
 http://floritismo.com/pilea-peperomioides-la-delicadeza-misma
http://www.lebenslustiger.com/serendipity/archives/528-Pilea-Peperomioides-Chinese-Money-Plant.html

Dracena wonna (Massangeana)

Dracen to roślina nie do zdarcia. Jeżeli myśleliście, że do końca życia jesteście skazani na kaktusy, nic bardziej mylnego. Dracena przeżyje wszystko, no może prawie wszystko…

Dracena lubi jasne pomieszczenia, ale zadbajcie o to, by nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne. Natomiast po konewkę sięgnijcie dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi stanie się sucha.

Czy ta idealna roślina ma jakieś minusy? Niestety! Właściciele czworonogów powinni wiedzieć, że dracena jest trująca dla psów i kotów.

dracena w domu
 https://patch.garden/plants/dracaena-fragrans-172

Wężownica (Sansevieria)

Wężownica to kolejna żelazna dama naszego zestawienia. Nazywana również ogonem szczupaka i językiem teściowej. Wężownica jest rośliną długowieczną, znoszącą zarówno bezpośrednie nasłonecznienie, jak i cień. Znosi brak wody, lecz zadbajcie o to, żeby jej nie przelać. Nadmiar wody może doprowadzić do gnicia kłączy, korzeni oraz liści.

wężownica
 http://blogmoderne.tumblr.com/post/155529131075
https://www.vivadecora.com.br/revista/casa-2/espada-de-sao-jorge

Wilczomlecz (Euphorbia trigona)

Wilczomlecz, często mylony z kaktusem, to szybko rosnący sukulent właściwie niewymagający pielęgnacji. Wystarczy pamiętać o jego nawadnianiu - latem co tydzień, natomiast w okresie spoczynku co dwa tygodnie.

Wilczomlecz w warunkach domowych może urosnąć do 2 metrów wysokości. Uszkodzona roślina wytwarza biały, trujący sok, dlatego powinniśmy postawić ją w miejscu trudno dostępnym dla zwierząt i dzieci.

wilczomlecz
 https://www.decorfacil.com/decoracao-com-estilo-navy
https://www.bloglovin.com/blogs/first-home-442552/photo-4429776103

Starzec Rowleya (Senecio rowleyanus)

Starzec Rowleya to kwiat o długich pędach uformowanych w kulki. Nazywany przez Anglików sznurem pereł (sing of pearls) będzie idealnie prezentował się w modnych doniczkach makramowych. Jest odporny na suszę i nie wymaga częstego podlewania. Bez obaw możemy go zostawić w domu podczas krótkiego urlopu oraz w okresie letnim wystawić na balkon. Starzec Rowleya potrzebuje dużo światła, ale nie stawiajmy go bezpośrednio na słońcu.

starzec rowleya
 http://balconygardenweb.com/29-most-beautiful-houseplants-you-never-knew-about
https://zielony-parapet.pl/sukulenty/64-senecio-rowleyanus-starzec-zwisajacy-0000000000064.html

Fikus lirolistny (Ficus lyrata)

Trujące drzewko pochodzące z Afryki, w naturze osiąga wielkość ok. 15-30 m, natomiast w domowej uprawie może urosnąć co najwyżej do 10 m. Fikus posiada piękne, spektakularne liście przypominające skrzypce. Rozrasta się w pionie, więc nie potrzebuje dużo miejsca. Jest średnio wymagający, lubi jedno stałe miejsce, więc nie powinniśmy go przestawiać. Fikus najlepiej będzie się czuł w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, należy zadbać o stałą wilgoć podłoża i nie dopuścić do całkowitego przesuszenia. W okresie zimy warto ograniczyć podlewanie i regularnie zraszać liście miękką wodą.

fikus

 http://www.myunfinishedhome.com/
https://www.hhhaus.com
 

Zdjęcie główne: https://casavogue.globo.com/

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Pomysł na sufit

      Pomysł na sufit

      Sufit nabiera coraz większego znaczenia we wnętrzach już nie tylko centrów handlowych, klubów, biur czy innych obiektów użyteczności publicznej, ale również mieszkań oraz domów prywatnych. Trend odchodzenia od koloru białego na rzecz innego wzornictwa jest zauważalny zwłaszcza w loftach i nowoczesnych domach. Popularne stają się eksperymenty nie tylko z kolorem, ale również materiałem i jego fakturą. Jakie są rodzaje wykończenia sufitów? Co warto wprowadzić we własnych czterech kątach?

      15 lipca 2022

      Redakcja

    • Ekologiczne środki czystości

      Ekologiczne środki czystości

      W dzisiejszych czasach półki sklepowe niemal uginają się od mnogości dostępnych środków czystości. Przyciągają wzrok konsumentów nietuzinkowymi opakowaniami, zachęcającą kolorystyką i obietnicą czystego i wysprzątanego domu. W ich składzie znajdziemy jednak silne środki chemiczne, niekiedy nawet toksyczne substancje. A gdyby tak naturalne środki czyszczące przygotować samodzielnie? To możliwe. Ekologiczne, a przede wszystkim skuteczne domowe środki, zrobisz sam. W tym artykule, krok po kroku podpowiemy jak je zrobić.

      31 marca 2022

      Redakcja

    • Sufit podwieszany i sufit napinany: cena za metr, wzory i konstrukcja w salonie, kuchni oraz przedpokoju

      Sufit podwieszany i sufit napinany: cena za metr, wzory i konstrukcja w salonie, kuchni oraz przedpokoju

      Aranżacja całego domu czy mieszkania nie jest łatwym zadaniem. W nowoczesnym mieszkaniu należy zwrócić uwagę na podłogi, ściany, meble, ale również sufity. W jaki sposób je zaprojektować, aby były funkcjonalne i wyglądały nowocześnie? Popularnym rozwiązaniem są sufity podwieszane lub napinane. Jak zrobić sufit podwieszany? Ile kosztuje sufit napinany? Jakie wzory na sufit wybrać? Sprawdź!

      05 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    • Jak stworzyć letni klimat w mieszkaniu?

      Jak stworzyć letni klimat w mieszkaniu?

      Wspomnienie lata to dla wielu osób jedna z tych przyjemności, która pomaga przetrwać jesienną pluchę. A co gdyby tak oprócz wspomnienia również nasze otoczenie przypominało o tej nieuchronnie kończącej się porze roku? Jak to zrobić? Sprzymierzeńcem może okazać się nasze mieszkanie. Ciepłe palety barw, delikatne, naturalne tkaniny czy pamiątki z wakacji… Wystarczy kilka detali, by wprowadzić do wnętrza, powiew lata...

      26 września 2024

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023