Architektura organiczna

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 08.01.2020, Data aktualizacji: 30.08.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów

Architektura organiczna
Harmonia z naturą to podstawa architektury organicznej. To nie tylko styl, ale cała ideologia. Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl.

Architektura organiczna to nurt, którego celem jest połączenie piękna krajobrazu z konstrukcją budynków mieszkaniowych czy użyteczności publicznej. Projektowane obiekty naśladują naturalne formy, które wpisują się w otoczenie. Najczęściej przypominają rośliny, co powoduje, że dominują obłe kształty i płynne linie. Sprawdźcie jakie budynki na świecie wpisują się w ten styl architektoniczny.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest architektura organiczna
 • kto uważany jest za ojca architektury organicznej
 • gdzie powstał pierwszy ekologiczny wieżowiec

Architektura organiczna – co to znaczy?

Inaczej nazywana modernizmem organicznym lub bioarchitekturą zaczęła rozwijać się na początku XX wieku. Jej główną ideą jest nawiązywanie do natury oraz wzorowanie się na niej. Ma harmonizować z krajobrazem, a wręcz stawać się jego integralną częścią. Styl ten wykorzystuje również naturalne materiały, które są przyjazne środowisku.

Ważne jest tutaj energooszczędne budownictwo. Chodzi o to, aby kształty nie tylko nawiązywały do żywych organizmów, ale stosowane rozwiązania techniczne miały swoje źródło w przyrodzie. Za ojca architektury organicznej uważa się Franka Lloyda Wrighta, który mówił, że nie tyle co formy są najważniejsze, ale przede wszystkim ich relacja z otoczeniem.


Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, autorstwa F. Lloyd Wright. Źródło: Wikipedia.

Równowaga to podstawa 

Architektura organiczna to nic innego jak unifikacja człowieka, który jest jednostką potrzebującą i wykorzystującą wszelakie konstrukcje z przyrodą, która nie powinna cierpieć z powodu wszechobecnej industrializacji.

Budynki, które powinny swobodnie wpisywać się w pejzaż mają stanowić jego naturalne przedłużenie. Monumentalizm tutaj odpada, liczy się równowaga z przyrodą. Uwzględnia się przy tym warunki ekologiczne, miejscowe materiały czy korzysta z tradycyjnych technik budowlanych. Nie ma tutaj miejsca na typowe przemysłowe budownictwo, które zaburza naturę. Pokazuje to, że nie jest to tylko styl, ale pewien sposób myślenia o budownictwie.

Uwagę zwraca się na każdy nawet najmniejszy szczegół. Projektowanie to nazywa się popularnie po prostu „zielonym”. Architekci organiczni tworzą okna, podłogi, pojedyncze krzesła w jak największej zgodzie z naturą, wykorzystując to co jest wokoło.

Przykłady na świecie

Projektanci organiczni wykorzystując rozwiązania z przyrody nawiązują do jej kształtów nadając je nie tylko budynkom mieszkalnym, ale także obiektom użyteczności publicznej. Znajdziemy na świecie przykłady tego typu kościołów, teatrów i wielu innych miejsc. Do rozwoju tego rodzaju architektury przyczynia się również postęp w takich naukach jak akustyka czy materiałoznawstwo, czy choćby wzrastająca świadomość ekologiczna społeczeństwa.

Fallingwater

To przykład najbardziej znanego i co ważne jednego z pierwszych budynków wzniesionych przez ojca architektury organicznej. Mimo, że wybudowany był ponad 80 lat temu wciąż wygląda doskonale. Dom został usytuowany nad wodospadem, tak aby jego mieszkańcy mogli słyszeć szum wody. Mimo, iż wydaje się że bryła jest zdominowana przez formy geometryczne to linie są lekko zakrzywione, a wiele z nich zaokrąglone. To budynek, który nie imituje form pochodzących z przyrody, ale wzoruje się na naturalnej harmonii pobliskiego otoczenia. 


Fallingwater Road, Mill Run, PA, USA. Źródło: unsplash.com, autor: Yuhan Du

Opera w Sydney

To jeden z najbardziej znanych budynków na świecie. Niewiele jednak osób wie, że to także bardzo dobry przykład architektury organicznej. Te charakterystyczne muszle nad wodami Parramatta River są doskonale wkomponowane w zastaną przestrzeń. Są to trzy podłużne hale zadaszone systemem wielkich konch przypominających muszle małży o ostrych brzegach. Skorupy te wyglądają jakby opadały jedna na drugą. Nadaje to całemu obiektowi niezwykłej ekspresji. Niektórzy uważają, że konstrukcja podobna jest do stacjonujących niedaleko żagli.

Aloni House

Położony na  jednej z wysp archipelagu Cyklady Aloni house to jeden z najlepszych przykładów realizacji architektury organicznej. Nie tylko uwzględnia naturalną topografię miejsca, ale również charakter dawnych tutejszych zabudowań, jeszcze zanim wyspa stała się popularna wśród turystów. Wypełnienie przestrzeni pomiędzy stromiznami, pozwoliło na uzyskanie płaskich pól uprawnych, które co najciekawsze stanowią jednocześnie sklepienie budynku mieszkalnego. Dostęp do naturalnego światła oraz ochronę przed czynnikami atmosferycznymi zapewniają dziedzińce, które rozdzielają pomieszczenia.

 

 

Swiss Re

To przykład nowoczesnego drapacza chmur zaprojektowanego przez pracownię Foster & Partners w Londynie, znanego jako Swiss Re albo The Gherkin. Twórcy twierdzą, że to pierwszy prawdziwie ekologiczny wieżowiec na świecie. Dzieje się tak, ponieważ budynek „zachowuje się” jak gąbka morska. Czerpie powietrze na poziomie parteru i wypuszcza na poziomie dachu, po uprzednim "dotlenieniu" budynku. Oznacza to, że znacznie ograniczone zostały koszty klimatyzacji oraz w maksymalny sposób wykorzystywane jest naturalne światło.


The Gherkin. Źródło: pixabay.com, autor: pierre9x6 

Złote Tarasy

W Polsce przykładem architektury organicznej są warszawskie Złote Tarasy. Jest to rozwiązanie kopuły geodezyjnej. Wielościany, z których powstały pokrycia dachowe przybliżają powierzchnię kuli. Udało się to dzięki ażurowym pięciokątom i sześciokątom podzielonym w trójkąty.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: