Jak urządzić akwarium domowe?
Średnia ocen 4/5 na podstawie 56 głosów
Akwarium domowe to przepiękna ozdoba mieszkania. Nie tylko relaksuje, ale odciąga uwagę np. od telewizora. Dzieciom sprawia frajdę, a dorosłym przynosi spokój po ciężkim dniu. Jak urządzić akwarium domowe? Podpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak urządzić akwarium
- jak je oświetlić
- jak dbać o domowe akwarium
Akwarium domowe
Decydując się na zakup akwarium powinniśmy przede wszystkim zaplanować dokładnie jak ma wyglądać i gdzie zostanie umieszczone. To, gdzie zlokalizujemy zbiornik wpływa na funkcjonowanie rybek czy roślin. Należy zapewnić im odpowiednie środowisko. Rekomenduje się najciemniejsze miejsce w pomieszczeniu, tak aby sztuczne oświetlenie było dobrze widoczne.
Warto uwzględnić, aby w ciągu dnia do akwarium wpadały lekkie promienie słoneczne. W dodatku nie można ustawiać zbiornika zbyt blisko grzejników, ponieważ szybko pojawią się w nim glony. Dla początkujących rekomenduje się akwaria o pojemności 50-100 litrów, ponieważ są stabilniejsze i łatwiej się nimi zajmować ze względu na większą powierzchnię. Od okrągłych łatwiejsze w czyszczeniu są zbiorniki prostokątne.
Strefa filtrów
Strefa filtrów to najważniejszy element funkcjonowania akwarium. Napowietrzają wodę i zatrzymują zanieczyszczenia, jak niedojedzony pokarm czy odchody. W dodatku system filtracji dłużej zapewnia czystą wodę. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje filtrów. Są nimi mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Mogą być wykonane z włókniny, gąbki, węgla aktywowanego czy biokul lub pierścieni ceramicznych. Filtr wielofunkcyjny łączy w sobie wszystkie rodzaje. Filtr zewnętrzny sprawdza się do akwarium powyżej 100 litrów, a wewnętrzny do mniejszych.
Oświetlenie akwarium
Oświetlenie to bardzo ważny element akwarium, ponieważ światło zapewnia prawidłowy proces fotosyntezy. Specjalne świetlówki emitują światło, które imituje promienie słońca.
Akcesoria do akwarium
Kiedy już zdecydujemy, jakie akwarium domowe kupujemy, warto zastanowić się nad akcesoriami. Można wypełnić je korzeniami, skałkami, roślinami czy kamieniami. Niektórzy stawiają na dekoracje ceramiczne. Warto pamiętać, że jeśli jesteśmy na początku naszej przygody z akwarium można postawić na gatunki, które nie wymagają dużo uwagi czy specjalnych umiejętności. Jeśli postawimy poprzeczkę za wysoko, może się okazać, że szybko nam się to znudzi lub po prostu nie będziemy mieli czasu na zajmowanie się zbiornikiem.
Jakie podłoże do akwarium?
Podłoże w akwarium wpływa na odpowiednie warunki rozwojowe dla roślin, ale też na samą estetykę. Wyróżniamy trzy główne rodzaje: sam żwir, substrat plus żwir oraz całość z gotowego substratu. Tradycyjne (jałowe) żwirki oraz substraty uwalniają substancje odżywcze, stabilizują pH wody w akwarium i obniżają jej twardość. Są one niezbędne przy akwariach roślinnych, by utrzymać florę w dobrej kondycji. Substrat i żwirek warto ze sobą łączyć.
Ryby akwariowe
Domowe rybki, które mamy w akwarium to najczęściej te słodkowodne. Dla początkujących sprawdzą się gatunki ryb akwariowych takich jak: mieczyki, gupiki, bojowniki akwariowe, welonki, bystrzyki neonowe, zmienniak plamisty, skalar czy danio pręgowaty. W czyszczeniu akwarium pomoże zbrojnik pospility popularnie zwany glonojadem.
Jak dbać o akwarium domowe?
Czysta i natleniona woda wpływa na rozwój ryb i roślin akwariowych. Przynajmniej raz w tygodniu powinno się wymieniać część wody w zbiorniku – około 1/3. Nie wolno stosować wody pobranej prosto z kranu. Musi być odstana przynajmniej przez dwa do trzech dni. W starszym akwarium równowaga biologiczna zostanie osiągnięta i można wykonywać tę czynność rzadziej – raz na dwa lub trzy tygodnie. Aby zebrać zanieczyszczenia z dna akwarium warto zakupić odmulacz. Pamiętajmy też, aby utrzymywać temperaturę wody w okolicach 20-25 stopni, zaś poziom pH powinien oscylować wokół 6,5-7,5. Do monitorowania odczynu służą specjalne testery.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: