Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Pobierz bezpłatnie wzór zniesienia współwłasności

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 23.09.2022, Data aktualizacji: 10.11.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 14 głosów

Wzór zniesienia współwłasności do pobrania
Zastanawiasz się, jak skonstruować wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości? Nie wiesz, jak wypełnić wzór wniosku? W naszym artykule znajdziesz gotowy do pobrania wzór wniosku o zniesienie współwłasności wraz z instrukcją wypełnienia.

Zgodnie z art.  210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna oraz gospodarstwo rolne przy zniesieniu współwłasności należy uwzględnić przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

Z tego artykułu dowiesz się m.in:

 • kto może żądać zniesienia współwłasności 
 • jakie dane powinien zawierać wniosek o zniesienie współwłasności 
 • jak wygląda wzór wniosku o zniesienie współwłasności

Wniosek o zniesienie współwłasności - co powinien zawierać? 

We wniosku o zniesienie współwłasności należy dokładnie określić rzecz mającą ulec podziałowi oraz przedstawić dowody prawa własności (art. 617 k.p.c.). Dowodem własności może być np. odpis z księgi wieczystej nieruchomości.

We wniosku należy podać również proponowany sposób zniesienia współwłasności. Proponowany plan podziału nie może być sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy i nie może pociągać za sobą istotnej zmiany rzeczy lub znacznego zmniejszenia jej wartości (art.  211 k.c.). 

UWAGA: W stosunku do nieruchomości istotne ograniczenia ustawowe dla podziału zawiera m.in. art. 93 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami:

 • podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego; 
 • podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej.

Wzór wniosku o zniesienie współwłasności

Wzór wniosku o zniesienie współwłasności możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl opracowali uniwersalny dokument, dzięki któremu podpiszesz i złożysz wniosek o zniesienie współwłasności. Wystarczy wprowadzić niezbędne dane w pola oznaczone żółtym tłem. 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Załącznik do pobrania
 • Zniesienie współwłasności nieruchomości PDF
  Pobierz
 • Zniesienie współwłasności nieruchomości DOCX
  Pobierz
 • Zniesienie współwłasności nieruchomości
  Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023