Pobierz bezpłatnie wzór zniesienia współwłasności

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 23.09.2022, Data aktualizacji: 10.11.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Wzór zniesienia współwłasności do pobrania
Zastanawiasz się, jak skonstruować wniosek o zniesienie współwłasności nieruchomości? Nie wiesz, jak wypełnić wzór wniosku? W naszym artykule znajdziesz gotowy do pobrania wzór wniosku o zniesienie współwłasności wraz z instrukcją wypełnienia.

Zgodnie z art.  210 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej jako k.c.) zniesienia współwłasności może żądać każdy ze współwłaścicieli (o ile prawo to nie zostało wyłączone umową stron). W przypadku gdy przedmiotem współwłasności jest nieruchomość rolna oraz gospodarstwo rolne przy zniesieniu współwłasności należy uwzględnić przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

Z tego artykułu dowiesz się m.in:

  • kto może żądać zniesienia współwłasności 
  • jakie dane powinien zawierać wniosek o zniesienie współwłasności 
  • jak wygląda wzór wniosku o zniesienie współwłasności

Wniosek o zniesienie współwłasności - co powinien zawierać? 

We wniosku o zniesienie współwłasności należy dokładnie określić rzecz mającą ulec podziałowi oraz przedstawić dowody prawa własności (art. 617 k.p.c.). Dowodem własności może być np. odpis z księgi wieczystej nieruchomości.

We wniosku należy podać również proponowany sposób zniesienia współwłasności. Proponowany plan podziału nie może być sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy i nie może pociągać za sobą istotnej zmiany rzeczy lub znacznego zmniejszenia jej wartości (art.  211 k.c.). 

UWAGA: W stosunku do nieruchomości istotne ograniczenia ustawowe dla podziału zawiera m.in. art. 93 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami:

  • podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego; 
  • podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej.

Wzór wniosku o zniesienie współwłasności

Wzór wniosku o zniesienie współwłasności możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl opracowali uniwersalny dokument, dzięki któremu podpiszesz i złożysz wniosek o zniesienie współwłasności. Wystarczy wprowadzić niezbędne dane w pola oznaczone żółtym tłem. 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Załącznik do pobrania
  • Zniesienie współwłasności nieruchomości PDF
    Pobierz
  • Zniesienie współwłasności nieruchomości DOCX
    Pobierz
  • Zniesienie współwłasności nieruchomości
    Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: