Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Zamieszkać w fabryce czyli polskie inwestycje mieszkaniowe typu loft

Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Data publikacji: 14.05.2014, Data aktualizacji: 29.05.2017

Średnia ocen 4/5 na podstawie 6 głosów

Zamieszkać w fabryce czyli polskie inwestycje mieszkaniowe typu loft
Od kilku lat na polskim rynku możemy zaobserwować niesłabnącą fascynację na lokale typu loft. Przyjrzyjmy się zatem tym, które dziś uchodzą w naszym kraju za pionierów pofabrycznych klimatów.

W klimacie Warhola

Owa adaptacja dawnych budynków industrialnych nie jest zjawiskiem typowo polskim i ma na świecie całkiem sporą, bo aż kilkudziesięcioletnią tradycję. Wszystko rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych, kiedy to w latach 50. XX wieku gwałtownie rosło zapotrzebowanie na tanie przestrzenie do pracy i mieszkania. Taki sposób funkcjonowania przypadł do gustu przede wszystkim artystom. Opuszczone obiekty poprzemysłowe, dzięki ogromnym, dobrze doświetlonym przestrzeniom idealnie nadawały się nie tylko do zamieszkania, ale i do stworzenia pracowni artystycznej czy studia filmowego, o czym dość szybko przekonał się między innymi Andy Warhol. Tak powstała słynna nowojorska dzielnica SOHO, która dziś uchodzi za amerykański synonim awangardy i luksusu.

Poindustrialne tereny Górnego Śląska

Z czasem moda na mieszkanie w industrialnej przestrzeni, rozpowszechniła się również w Europie. Pierwsze europejskie lofty powstały w Londynie na terenie opuszczonych magazynów portowych zasiedlanych przez powiązaną z półświatkiem ludność z tzw. marginesów. W latach 60-tych właściciele tych coraz bardziej niszczejących obiektów zaczęli wynajmować je grupom artystycznym. Od tego momentu kojarzone jedynie z biedą pofabryczne metraże, po niewielkich przeróbkach i odpowiednich adaptacjach zaczęły przeobrażać się w ekskluzywne mieszkania i biura. Dziś mieszkania typu loft cieszą się sporym zainteresowaniem i bez trudu odnajdziemy nie tylko w Londynie, ale i Paryżu, Lizbonie czy Mediolanie. W przypadku polskich realizacji, historia pierwszych loftów ma niespełna 10 lat, a idealnym miejscem do ich rozwoju tego typu architektury okazały się miasta i obiekty Górnego Śląska.

Polscy pionierzy

W Gliwicach, w Starej Kotłowni po adaptacji i modernizacji budynku powstały pierwsze mieszkania, których cena wraz z coraz większym zainteresowanie w ciągu trzech lat drastycznie wzrosła, przeobrażając się z 1800 PLN do ponad 20.000 PLN za metr kwadratowy. Z kolei na terenie Zakładów Górniczo-Hutniczych ''Orzeł Biały'' w Bytomiu architekt i właściciel Przemo Łukasik z Medusa Group , zaadaptował starą lampiarnię w której urządził Bolko–Loft, gdzie wraz z żoną i dwójką dzieci obecnie mieszka.

U Scheiblera

Okazuje się, że moda na lofty występuję nie tylko na terenie Śląska. Przykładem ciekawej adaptacji budynków przemysłowych jest Księży Młyn w Łodzi, który niegdyś wraz z budynkami towarzyszącymi tworzył zespół fabryk włókienniczych Mieszkania w starej, ceglanej fabryce Scheiblera cieszą się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy chociażby fakt, że deweloper wciągu pierwszego tygodnia sprzedał prawie 400 apartamentów. Z kolei w ramach inwestycji "U Scheiblera" firma Opal Property Developments zrealizowała kilka pokazowych loftów, które obrazują, w jak ciekawy i funkcjonalny sposób można zaaranżować mieszkanie w Książecym Młynie. Poza mieszkaniami, na terenie fabryki powstaną również lokale usługowe i lokale użyteczności publicznej. Na tym prestiżowym pofabrycznym osiedlu docelowo ma się znaleźć ponad 20 lokali, w których będą tworzyli artyści, a ściągnięcie ich na osiedle jest jednym z elementów rewitalizacji kompleksu. W najbliższych miesiącach ma terenie dawnej fabryki Scheiblera rozpocznie się także odnowa alejek, konserwacja lip, remont głównej ulicy, montaż małej architektury, a także między gmachem dawnej szkoły i terenem bocznicy kolejowej - tworzenie terenu rekreacyjnego.

 W zabytkowej przędzalni lnu

Z kolei w zabytkowej przędzalni lnu, w Żyrardowie powstają „Lofty de Girarda”.  Autorami przebudowy są Krzysztof Janikowski i Maciej Kneblewski. W ofercie znalazło się prawie 200 mieszkań z antresolą, w cenie od 6 300 PLN.

Na terenie dawnej XIX wiecznej fabryki papieru

Jakiś czas temu pisaliśmy również o inwestycji „Nowa Papiernia”, która powstaje z kolei na terenie dawnej XIX wiecznej fabryki papieru we Wrocławiu. W obiekcie tym, inwestor spółka Red-Real Estate Development postanowiła odrestaurować detale o przeszło 100-letniej zachowując je we wnętrzach Nowej Papierni. W ofercie znalazły się zarówno kawalerki, jak i ponad 100 metrowe mieszkania, z których ze względu na niesłabnące zainteresowanie większość została już sprzedana lub zarezerwowana.

Wzrasta zainteresowanie

Powyższe przykłady są potwierdzeniem, że moda na mieszkania typu loft, pomimo wysokiej ceny za metr kwadratowy i trudności, jakie wynikają z pogodzenie wymogów konserwatorskich z zamierzeniami inwestora, prężnie się rozwijanie tylko w Europie i Stanach Zjednoczonych, ale i w Polsce, przyciągając coraz większą rzeszę zainteresowanych „poindustrialnymi” klimatami  klientów.

Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023