Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Pobierz bezpłatnie wzór wniosku o dział spadku

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 23.09.2022, Data aktualizacji: 10.11.2022

Wzór wniosku o dział spadku do pobrania
Zastanawiasz się, jak skonstruować wniosek o dział spadku? Nie wiesz, jak wypełnić wzór wniosku? W naszym artykule znajdziesz gotowy do pobrania wzór wniosku o dział spadku wraz z instrukcją wypełnienia.

Postępowanie o dział spadku najczęściej przeprowadzają spadkobiercy, którzy chcą dokonać podziału majątku spadkowego. Wniosek o dział spadku mogą złożyć: spadkobierca (art. 1037 § 1 k.c.), spadkobierca zmarłego spadkobiercy, nabywca spadku (art. 1053 k.c.), a także prokurator i podmioty korzystające z jego uprawnień.

Z tego artykułu dowiesz się m.in:

 • kto może złożyć wniosek o dział spadku
 • jakie dane powinien zawierać wniosek o dział spadku 
 • jak wygląda wzór wniosku o dział spadku

Dział spadku może nastąpić na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców (art. 1037 k.c.). Dział spadku nie obejmuje długów spadkowych.

Wniosek o dział spadku - co powinien zawierać? 

Wniosek o dział spadku powinien zawierać następujące elementy: 

 • opis przedmiotów wchodzących w skład spadku wraz z podaniem ich wartości
 • propozycja działu spadku wraz ze wskazaniem jakie składniki wchodzące w skład spadku i o jakiej wartości mają przypaść danej osobie z zaznaczeniem czy podział ma się odbyć ze spłatami na rzecz pozostałych uczestników (jeżeli tak to w jakiej wysokości) czy bez spłaty.

We wniosku należy powołać się na postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia oraz spis inwentarza. We wniosku powinna się znaleźć także informacja jakie testamenty sporządził spadkodawca, gdzie zostały złożone i gdzie się znajdują. 

Jeżeli nie został wcześniej sporządzony spis inwentarza, należy we wniosku wskazać majątek, który ma być przedmiotem działu (art. 680 k.p.c.). W sytuacji, gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, należy podać numer księgi wieczystej nieruchomości wchodzącej w skład spadku, adres i wartość nieruchomości oraz przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy. 

Wzór wniosku o dział spadku

Wzór wniosku o dział spadku  możesz bezpłatnie pobrać z załącznika. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl opracowali uniwersalny dokument, dzięki któremu podpiszesz i złożysz wniosek o dział spadku. Wystarczy wprowadzić niezbędne dane w pola oznaczone żółtym tłem. 

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Załącznik do pobrania
 • Wniosek o dział spadku PDF
  Pobierz
 • Wniosek o dział spadku DOCX
  Pobierz
 • Wniosek o dział spadku - do uzupełnienia
  Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023