Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

W II kw. 2022 r. ceny dalej rosły, mimo spadającej sprzedaży

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 27.07.2022, Data aktualizacji: 08.01.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 17 głosów

Warszawski rynek mieszkaniowy - II kw. 2022 r.
Jak wyglądał II kw. 2022 roku na warszawskim rynku mieszkaniowym? Zapoznaj się z analizą naszego eksperta!

Drugi kwartał na warszawskim rynku mieszkaniowym nie przyniósł obniżki cen nowych lokali. Te, mimo spadającej sprzedaży, wzrosły w porównaniu do poprzedniego kwartału o 3%. A jak zmieniła się w tym czasie oferta w poszczególnych dzielnicach?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wyglądał II kw. na stołecznym rynku nieruchomości
  • w jakiej dzielnicy powstało najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych
  • w jakich dzielnicach ceny nowych M były najwyższe, a gdzie najniższe

Stołeczny rynek mieszkaniowy ze zrozumiałych względów zwraca dużą uwagę analityków i nabywców mieszkań. Na tym największym w Polsce rynku deweloperskim niekiedy z pewnym wyprzedzeniem widać zmiany, które dopiero nastąpią w innych miastach. Warto zatem przyjrzeć się ofercie stołecznych deweloperów z II kw. 2022 r. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl zaprezentowali najważniejsze zmiany, które od początku kwietnia do końca czerwca br. dotyczyły podaży oraz cen nowych stołecznych lokali.

Liczba inwestycji: na rynku jest więcej projektów

Analitycy dość często zwracają uwagę, że w warunkach malejącego popytu deweloperzy powinni zmniejszać swoją ofertę nowych „M”. W przeciwnym razie, pojawi się presja na spadek cen metrażu. Oczywiście jest ona niekorzystna dla inwestorów. Dlatego najnowsze dane dotyczące liczby stołecznych projektów mogą wydawać się nieco zaskakujące. W ujęciu kwartalnym, liczba aktywnych inwestycji deweloperskich w stolicy wzrosła bowiem z 208 do 226.

Inwestycje na mapie Warszawy

Największy wpływ na wzrost liczby stołecznych inwestycji miały dodatnie zmiany widoczne na terenie Białołęki (+7) oraz Pragi-Południe (+4). W przypadku tej drugiej dzielnicy, deweloperzy postanowili odbudować swoją ofertę, która wcześniej podlegała szybkiej wyprzedaży. Niestety, taka odbudowa podaży obecnie wiąże się z wyższymi cenami wprowadzanych na rynek lokali.

dzielnice z największą liczbą inwestycji  

Podaż nowych lokali: są dobre wieści z Białołęki

Informacje dotyczące liczby lokali oferowanych na sprzedaż przez deweloperów potwierdzają kwartalny wzrost warszawskiej podaży (z 10 049 do 10 956). Największą procentową zmianę (+208%) odnotowano na terenie Bielan, gdzie deweloperzy odbudowali ofertę do poziomu około 350 mieszkań. Z punktu widzenia ogólnej wielkości warszawskiego rynku, równie ważne były dodatnie zmiany widoczne na obszarze Białołęki, Pragi-Południe, Pragi-Północ oraz Włoch.

podaż nowych mieszkań w Warszawie

Kwartalny wzrost liczby białołęckich nowych lokali (o ok. 480) na pewno jest dobrą wiadomością dla klientów firm deweloperskich. Białołęka pod koniec czerwca 2022 r. pozostawała bowiem jedną z trzech warszawskich dzielnic, gdzie można jeszcze było znaleźć nowe „M” za mniej niż 10 000 zł/mkw.

Ceny nowych lokali: Praga-Południe bije rekord

Już tylko w trzech dzielnicach średnia ofertowa cena nowych „M” nie przekroczyła 10 000 zł/mkw. Oprócz Białołęki (9832 zł/mkw.), pod koniec II kw. 2022 r. czterocyfrową średnią ceną metrażu cechował się obszar Wawra (9012 zł/mkw.) oraz Rembertowa (9254 zł/mkw.).

Zmiany średniej nowych M w dzielnicach Warszawy

Na uwagę zasługuje też wynik dotyczący Pragi-Południe, gdzie odbudowa oferty deweloperów wiązała się ze wzrostem średniej ofertowej ceny 1 mkw. o 10% - do poziomu przekraczającego 14 000 zł/mkw. To najwyższy wynik, jaki kiedykolwiek odnotowano we wspomnianej dzielnicy. Pradze-Południe daleko jest jednak do największych stołecznych cen (ok. 21 400 zł/mkw.), które widzimy np. na Ochocie. Ta część Warszawy stała się najdroższa na rynku pierwotnym w zastępstwie Śródmieścia, gdzie nie ma już ofert deweloperów.

W całej Warszawie, w II kw. 2022 r. portal RynekPierwotny.pl odnotował wzrost średniej ofertowej ceny nowego metrażu z 13 020 zł/mkw. do 13 412 zł/mkw. Ten trzyprocentowy wzrost wynikał między innymi z kolejnej podwyżki na Białołęce (+4,5%), która nadal cechuje się największą podażą lokali.

Deweloperzy muszą zweryfikować swoje plany

Kwartalny wzrost podaży nowych warszawskich mieszkań o 9% i trzyprocentowa podwyżka średniej ceny 1 mkw. Tak w bardzo dużym skrócie można przedstawić bilans II kw. 2022 r. na stołecznym rynku deweloperskim. Uwagę zwraca również spadek sprzedaży nowych lokali o 20% względem I kw. 2022 r.  Deweloperzy działający w Warszawie ograniczyli liczbę wprowadzanych na rynek ofert (-19%). Ta zmiana nie zapobiegła jednak powiększeniu oferty.

Relacja między poziomem sprzedaży oraz wielkością stołecznej oferty nadal nie sugeruje, że liczba propozycji deweloperów jest zbyt duża. Niemniej jednak, warszawscy inwestorzy muszą zweryfikować swoje plany inwestycyjne, gdyż spadek liczby sprzedanych lokali w drugiej połowie bieżącego roku wydaje się bardzo prawdopodobny.

Ile wyniosły zyski deweloperów w 2021 roku? Sprawdź

Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych we wrześniu 2024 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      24 października 2024

      Redakcja

    • Uczelnie w Warszawie: publiczne i prywatne szkoły wyższe

      Uczelnie w Warszawie: publiczne i prywatne szkoły wyższe

      W aktualnym rankingu uczelni akademickich znajdują się ośrodki akademickie, które oferują zarówno studia I, jak i II stopnia. Wiele z nich posiada też uprawnienia do nadawania tytułu doktora. W rankingu 2024 uwzględniono ponad 30 wskaźników, do których zalicza się m.in. prestiż, potencjał naukowy efektywność naukową czy start na rynku pracy. Czym kierować się wybierając studia w Warszawie? Jaka uczelnia zajęła 1. miejsce? Podpowiadamy.

      25 września 2024

      Dagmara Osińska

    • Ile jest mieszkań i domów w Polsce: liczba gospodarstw domowych

      Ile jest mieszkań i domów w Polsce: liczba gospodarstw domowych

      Ile jest gospodarstw domowych, jak rozkłada się liczba mieszkań i liczba domów jednorodzinnych w Polsce oraz jakie preferencje dotyczące miejsca zamieszkania mają Polacy? Na bieżąco GUS publikuje także statystyki na temat budownictwa mieszkaniowego, czyli między innymi liczbę nieruchomości oddanych do użytku. Jak obecnie wygląda liczba gospodarstw domowych w Polsce? Czy na rynku brakuje nieruchomości? Sprawdzamy!

      09 września 2024

      Andrzej Prajsnar

    • Ile wynosi czynsz, rachunki, opłaty za media i inne stawki za utrzymanie mieszkania?

      Ile wynosi czynsz, rachunki, opłaty za media i inne stawki za utrzymanie mieszkania?

      Rosnące ceny produktów w sklepach, czy paliw na stacjach to nie jedyne mocno odczuwalne skutki do niedawna mocno rozpędzonej inflacji. Gospodarstwa domowe boleśnie odczuły wzrost kosztów i opłat związanych z utrzymaniem mieszkania. Jak przedstawiają się one w 2024 roku? Sprawdź.

      01 sierpnia 2024

      Marcin Moneta

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023