Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wanna czy prysznic - co wybrać urządzając niewielką łazienkę?

Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Data publikacji: 21.02.2014, Data aktualizacji: 08.12.2021

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 56 głosów

Wanna czy prysznic?
Wanna czy prysznic? A może wanna z prysznicem? Jakie rozwiązanie wybrać urządzając niewielką łazienkę?

Wanna czy prysznic? To najczęściej zadawane pytanie podczas urządzania lub remontu łazienki, budzące sporo kontrowersji wśród poszczególnych domowników. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie obu sprzętów, jednak metraż większości łazienek w bloku z reguły nam na to nie pozwala. Co zatem wybrać: wannę czy prysznic?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co warto wziąć pod uwagę wybierając wannę
  • co przemawia za instacją kabiny prysznicowej w łazience
  • czy wanna z prysznicem to dobry kompromis 

Wanna

Wanienny relaks

Zwolenniczki wodnego relaksu zgodnie stwierdzą, że żadna nawet najlepiej wyposażona kabina prysznicowa z hydromasażem i deszczownicą nie jest w stanie zastąpić błogiego relaksu w wannie pełnej piany. Komfort mycia w wannie docenią również rodziny z małym dzieckiem. Niesfornego malucha zdecydowanie łatwiej umyć w tym urządzeniu, a i podwodne harce są dla naszych dzieci dużo bardziej przyjemniejsze niż monotonne stanie pod prysznicem.

Relaks jest jednak pojęciem różnym dla każdego. Niektórym uda się  zrelaksować w wannie czy prysznicu z hydromasażem, inni potrzebują obydwu tych rozwiązań, by np. po długiej kąpieli orzeźwić się chłodną wodą. Dla nich pewnym pocieszeniem może być wanna z prysznicem.

Wanna

Nie musi być prostokątna

Obecnie na rynku istnieje wyjątkowo szeroka oferta modeli wanien, w różnych kształtach, stylach i rozmiarach. Dzięki temu, nasza wanna poza funkcją typowo użytkową, może stać się również główną ozdobą naszej łazienki. Coraz większą popularnością wśród polskich łazienek cieszą się urządzenia wykonane z miedzi, kamienia czy stali, jak również te, których obudowy wykonane zostały ze szkła hartowanego. Również za bardziej prestiżową uznawana jest właśnie wanna. Czy prysznic mógłby jej dorównać pod względem estetycznego wyglądu?

Ukryta szafka

Ponadto istnieje szereg modeli wanien, w których możemy wygospodarować dodatkowe, niewidoczne dla oczu miejsce, montując na przykład w obudowie naszej wanny szafkę na niezbędne do czyszczenia środki czystości, o której wiedzą jedynie domownicy. Taka dodatkowa szafka z pewnością przyda się zwłaszcza w łazienkach o stosunkowo niewielkim metrażu. Jeśli zatem brakuje nam miejsca w łazience i zastanawiamy się, czy lepsza będzie wanna, czy prysznic, ta pierwsza może okazać się wbrew pozorom dobrym rozwiązaniem.

Nie trzeba bowiem dokupywać dodatkowej szafki, która pomieści kosmetyki i środki czystości. W prysznicu niestety nie wszystko się zmieści.

Łatwiejsza w utrzymaniu czystości

Kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem wanny jest fakt, że znacznie łatwiej utrzymać ją w czystości niż kabinę prysznicową, w której stosunkowo szybko osadza się kamień. Warto także zaznaczyć, że można kupić wannę z prysznicem, natomiast prysznic nawet z głębokim, wbudowanym brodzikiem nigdy nie zastąpi nam wanny.

Prysznic

W zgodzie z ekologią

Prysznic to znakomite rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie szybką kąpiel, jak również ekologię i niższe rachunki za wodę. To rozwiązanie, które nie tylko zajmuje mniej miejsca niż wanna, ale przede wszystkim ze względu na mniejsze zużycie wody bywa bardziej ekonomiczne, co w przypadku większej ilości domowników może mieć spore znaczenie.

Biorąc pod uwagę rachunki, odpowiedź na pytanie “wanna czy prysznic”, wydaje się oczywista. Pewnym kompromisem finansowym jest wanna z prysznicem, pod warunkiem jednak, że z długich kąpieli korzystamy rzadko.

prysznic

Mniejszy rozmiar = więcej miejsca

Mniejsze gabaryty prysznica pozwalają na zagospodarowanie naszej łazienki dodatkowymi meblami, co okazuje się szczególnie istotne w przypadku niewielkiej powierzchni pomieszczenia. Ten argument w dyskusji “wanna czy prysznic” powoli przestaje jednak mieć znaczenie, gdyż to pierwsze urządzenie można sprytnie obudować wnękami, w których można schować detergenty. Nad wanną sprawdzą się podwieszane szafki. Lepszy jednak większy prysznic niż mała wanienka.

Z głębokim brodzikiem

Kabiny prysznicowe to także znakomite rozwiązanie ułatwiające korzystanie z porannej i wieczornej kąpieli osobom starszym i niepełnosprawnym. Jeśli mamy małe dzieci, to wybierając prysznic, możemy zdecydować się na ten z głębokim brodzikiem, który z pewnością ułatwi nam mycie malucha, a naszym pociechom dostarczy wiele frajdy. Idealnym rozwiązaniem może okazać się niewielka wanna z prysznicem, która będzie idealna do kąpieli dzieci i szybkich pryszniców dorosłych.

Z muzyką pod prysznicem

Kojarzone z dawnych lat białe i niezbyt komfortowe brodziki mają się nijak do tego, co możemy dziś obejrzeć wśród licznych ofert producentów kabin prysznicowych. Obecne urządzenia są nie tylko funkcjonalne, ale także stanowią element dekoracyjny naszej łazienki.

Wychodząc naprzeciw współczesnym konsumentom, producenci stworzyli dodatkowe udogodnienia w kabinach prysznicowych, takie jak masujące dysze, niewielkie siedziska, czy też wbudowane radio, pozwalające na słuchanie ulubionej stacji podczas porannego prysznica.

Dodatkowymi elementami są uchwyty dla niepełnosprawnych, dozowniki na szampony i żele wbudowane w kabinę, półeczki i siedziska, lustra, których nie ma wanna. Czy prysznic może być estetyczny? Jak najbardziej. Można wybrać kabinę wolnostojącą lub wbudować całość w pomieszczenie, oddzielając część prysznicową przezroczystą ścianką i rezygnując z montowania brodzika. Mimo że w powszechnej opinii bardziej prestiżowa jest wanna, czyż prysznic nie posiada większej ilości zalet, zaczynając od zdrowotnych i finansowych, a kończąc na łatwości wymiany?

wanna z prysznicem

Pójdźmy na kompromis - wanna z prysznicem

Zdaniem Marcina Cieślewicza, właściciela firmy Fabryka Łazienek - W prędkości teraźniejszości, w której żyjemy, wygrywa prysznic. Jest bardziej ekonomiczny pod względem zużycia wody. Do wanny trzeba nalewać wodę, długo czekać i mieć czas, aby w niej poleżeć. Dlatego niezdecydowanym polecamy wannę z parawanem – mówi nasz ekspert, wskazując w wypowiedzi na rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób: wannę z prysznicem.

Niewątpliwie parawany nawannowe mają tę zaletę, że tworzą w wannie niejako kabinę prysznicową pozwalającą w pełni korzystać z natrysku. Z kolei dzięki zamontowaniu specjalnego panelu prysznicowego mamy możliwość wzięcia nie tylko szybkiego prysznica, ale i kąpieli z relaksującym hydromasażem. Wanna z prysznicem jest polecanym rozwiązaniem dla rodzin, w których dzieci potrzebują wanny, a dorośli wolą prysznic. Może nie zastąpi w pełni jednego lub drugiego rozwiązania, ale wydaje się kompromisem, który warto wziąć pod uwagę przy dylemacie “wanna czy prysznic”.

Stal, aluminium, a może mosiądz?

Panele i kolumny prysznicowe to kolejny dylemat, jaki często pojawia się podczas urządzania łazienki, zwłaszcza, że oba rozwiązania wytwarzane są z różnych materiałów i w różnym przedziale cenowym. Na rynku spotkać możemy zarówno te wykonane z PCV, aluminium, stali, szkła hartowanego, jak również z mosiądzu, który w tym wypadku, choć króluje, to jest zdecydowanie najdroższy. Ciekawym rozwiązaniem za niewielką cenę są wszelkiego rodzaju panele i kolumny wykonane ze stali lub aluminium, które tak jak mosiądz są trwałe i funkcjonalne, ale jednocześnie są tańsze i lżejsze.

Warto przemyśleć

Mimo podanych argumentów trudno odpowiedzieć jednoznacznie, który ze sprzętów jest idealnym rozwiązaniem. Jednak zanim zdecydujemy się na wannę czy prysznic, przemyślmy wszystkie za i przeciw, bowiem podjęta przez nas decyzja stanie się dla nas i naszych domowników istotnym elementem codziennego życia.

Możemy oczywiście wybrać wannę z prysznicem, co rozwiąże niektóre dylematy. Dobrą opcją jest również przygotowanie całej instalacji zarówno pod jedno, jak i drugie urządzenie. Dzięki temu wymiana wanny na prysznic czy odwrotnie będzie łatwiejsza i mniej kosztowna.

Może Cię zainteresować jak zaaranżować małą łazienkę?

wykończenie mieszkania z architektem
Magdalena Zdrenka
Magdalena Zdrenka

Najlepiej zorientowana poznanianka na wielkopolskim rynku pierwotnym, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych w Toruniu, pasjonatka stylowych wnętrz, właścicielka VIGO STUDIO.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Ile jest mieszkań i domów w Polsce: liczba gospodarstw domowych

      Ile jest mieszkań i domów w Polsce: liczba gospodarstw domowych

      Ile jest gospodarstw domowych, jak rozkłada się liczba mieszkań i liczba domów jednorodzinnych w Polsce oraz jakie preferencje dotyczące miejsca zamieszkania mają Polacy? Na bieżąco GUS publikuje także statystyki na temat budownictwa mieszkaniowego, czyli między innymi liczbę nieruchomości oddanych do użytku. Jak obecnie wygląda liczba gospodarstw domowych w Polsce? Czy na rynku brakuje nieruchomości? Sprawdzamy!

      09 września 2024

      Andrzej Prajsnar

    • Jak urządzić małe mieszkanie 30, 35, 38 i 40 m2? Aranżacje i inspiracje

      Jak urządzić małe mieszkanie 30, 35, 38 i 40 m2? Aranżacje i inspiracje

      Aranżacja małego mieszkania, zwłaszcza kawalerki nie należy do łatwych zadań. Na niewielkim metrażu muszą się zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Warto dołożyć wszelkich starań, by było zarówno funkcjonalnie, jak i komfortowo. Jak urządzić małe mieszkanie 40 m2? Gdzie szukać inspiracji? Jak uniknąć błędów podczas aranżacji niewielkiego lokum? Podpowiadamy.

      10 lipca 2024

      Dagmara Osińska

    • Układ funkcjonalny mieszkania: jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie?

      Układ funkcjonalny mieszkania: jak funkcjonalnie urządzić mieszkanie?

      Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni mieszkalnej nie należy do łatwych zadań. Szczególnie wtedy, gdy nie mamy konkretnego planu i pomysłu na projekt. W organizacji wymarzonego miejsca pomoże nam nie tylko architekt, ale też kilka prostych zasad. Jak stworzyć funkcjonalny dom lub mieszkanie? Podpowiadamy.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    • Jak optycznie powiększyć wnętrze?

      Jak optycznie powiększyć wnętrze?

      Któż z nas nie marzył o większym lokum… Niestety, sytuacja finansowa często zmusza nas do pozostania w mniejszym mieszkaniu - w końcu, ciasne, ale własne. Istnieją jednak patenty na to, aby optycznie powiększyć wnętrze. Jak to zrobić? Poznaj nasze triki.

      14 lipca 2022

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023