Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Urban jungle we wnętrzach

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 30.09.2016, Data aktualizacji: 17.01.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 30 głosów

Urban jungle we wnętrzach
Trend urban jungle, czyli miejskiej dżungli zyskuje na popularności. Jak przenieść go do naszych wnętrz?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na czym polega trend urban jungle 
  • jak urządzić mieszkanie zgodnie z trendem urban jungle
  • jakie kolory pasują do takiego wnętrza 

Trend urban jungle

Główną ideą urban jungle jest umieszczenie kawałka dzikiej natury w domowym zakątku. Rośliny z królową monstera na czele opanowały całe wnętrza, od kuchni przez sypialnię, aż po salon. Wiąże się to m.in. z tym, że coraz więcej osób wyjeżdża na egzotyczne wakacje i wraca z głową pełną inspiracji rodem z tropikalnej fauny. A może po prostu z tęsknotą za naturą?

architekci - oferta

Wraz z trendem urban jungle do aranżacji wnętrz wracają w wielkim stylu rośliny doniczkowe. Uwielbiamy zarówno małe, jak i duże, kłujące kaktusy czy np. paprotki o delikatniejszym pokroju. Przez ostatnich kilka lat odchodziło się od nich, ponieważ nie pasowały do charakteru modnych przestrzeni urządzonych w nowoczesnym i minimalistycznym stylu. Akceptowalne były jedynie kwitnące orchidee.

W trendzie urban jungle roślin nie ustawia się tylko na parapetach, ale m.in. również na podłodze. Mniejsze gromadzimy po kilka sztuk i umieszczamy np. na konsolach czy komodach. Do mody wracają również makramy, w których wieszane są wybrane egzemplarze, a także kaktusy, sukulenty czy bluszcze. Zestaw obowiązkowy to natomiast chamedora, monstera, waszyngtonia, daktylowiec, wszelkiego typu juki oraz draceny.

Jednak nie zapominajmy, że rośliny w mieszkaniu to także dodatki dekoracyjne jak doniczki, osłonki czy kwietniki. Potrafią one z całkiem przeciętnego kwiatka uczynić gwiazdę wnętrza. Najlepiej sprawdzą się gliniane, stabilne o prostych kształtach lub fakturze trójwymiarowej.

 

Siła dodatków

Miejska dżungla to także żywe okazy skumulowane w jednym miejscu i dodatki z naturalnych materiałów jak np. rattan, wiklina, bambus, płótno, len oraz liście bananowca. Sprawdzą się liczne tapety z motywem roślinnym na ścianie czy materiały z gąszczem liści na sofach i fotelach. Ale mogą być one po prostu w odcieniu zieleni. Całość tworzy oazę świeżości i spokoju. Soczystą zieleń można również połączyć z innymi intensywnymi barwami na dywanie czy zasłonach.

Warto także pomyśleć o takich akcesoriach jak: świece, poduszki czy zasłony. Do naszej domowej dżungli można dodać też odrobinę złota w postaci świeczników, lampy czy wazonu. Jeśli natomiast zieleń nie jest naszym ulubionym kolorem, styl urban jungle można również uzyskać dzięki egzotycznym wzorom w bieli, błękicie czy szarości.

Co zamiast roślin?

Osoby, które natomiast nie mają czasu, aby dbać o dziką roślinność i potrafią zabić nawet bazylię, mogą zainwestować w tegoroczne hity, jakimi są plakaty z tropikalną florą lub grafiki przypominające kartki z zielnika prababci. Ale sprawdzą się również mini-kaktusy, sukulenty, rośliny pływające w przezroczystych misach lub pojedyncze liście w wazonach i barwionych, szklanych butelkach.

Dla odważnych polecana jest dżungla na ścianie. Można ją uzyskać za pomocą mocnego, soczystego wzoru, nasyconego ferią zieleni.

Całość

Urban Jungle to przede wszystkim natura, dlatego też plastikowe dodatki powinny trafić na same dno szafy. Poza zielenią warto eksponować jasne drewno, kamień, skórę i marmur. Sprawdzą się także plecione, rattanowe klosze, naturalne tkaniny czy biała ceramika. Nie zapominajmy, że ważna jest również podłoga, która wydobędzie piękno roślin i naturalnych dodatków.

 
aranżacja mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Jak oddzielić kuchnię od salonu: inspiracje na aranżacje kuchni z salonem

      Moda na otwarte przestrzenie we wnętrzach trwa w najlepsze. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Kuchnia z salonem to rozwiązanie polecane szczególnie do małych mieszkaniach. Warto wyznaczyć granice między pomieszczeniami. Oto 10 sposób na oddzielenie aneksu kuchennego do salonu.

      04 kwietnia 2024

      Dagmara Osińska

    • Styl boho: wnętrza w stylu boho i scandi boho

      Styl boho: wnętrza w stylu boho i scandi boho

      Styl boho to od lat jeden z popularnych trendów wnętrzarskich. Łączy w sobie elementy z różnych kultur (w tym z kultury hippisowskiej, artystycznej, cygańskiej, etnicznej i vintage) oraz epok, tworząc przy tym przytulne, swobodne i pełne charakteru wnętrza. Wobec czerpania z wielu stylów, a także łączenia boho z innymi trendami, pojawiają się różne jego odmiany, jak scandi-boho czy boho-chic. Jak wyglądają?

      05 listopada 2024

      Dominika Perkowska

    • Jak stworzyć letni klimat w mieszkaniu?

      Jak stworzyć letni klimat w mieszkaniu?

      Wspomnienie lata to dla wielu osób jedna z tych przyjemności, która pomaga przetrwać jesienną pluchę. A co gdyby tak oprócz wspomnienia również nasze otoczenie przypominało o tej nieuchronnie kończącej się porze roku? Jak to zrobić? Sprzymierzeńcem może okazać się nasze mieszkanie. Ciepłe palety barw, delikatne, naturalne tkaniny czy pamiątki z wakacji… Wystarczy kilka detali, by wprowadzić do wnętrza, powiew lata...

      26 września 2024

      Marlena Rzepniewska

    • Styl vintage we wnętrzach: kuchnia, łazienka, salon i sypialnia w stylu vintage

      Styl vintage we wnętrzach: kuchnia, łazienka, salon i sypialnia w stylu vintage

      Ostatnimi czasy, dużą popularnością cieszy się wnętrze vintage. Styl vintage we wnętrzach to połączenie nostalgii z elegancją dawnych lat, które zyskuje na popularności. Przenosząc elementy przeszłości do współczesnych wnętrz, tworzymy niepowtarzalny klimat pełen ciepła i charakteru. Jak wprowadzić ten styl do czterech ścian? W tym artykule znajdziesz najważniejsze porady.

      06 września 2024

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023