Tapeta w ornamenty
Data publikacji: 30.07.2018, Data aktualizacji: 24.08.2023
Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów
artykuł sponsorowany
Fototapety wróciły do łask już wiele lat temu, a teraz przyszedł czas również na ozdobne tapety. Kwiatowe, geometryczne czy abstrakcyjne desenie pozwolą nam w mgnieniu oka urozmaicić zarówno nowoczesną, jak i tradycyjną aranżację, nadając jej oryginalnego charakteru. Możemy sięgnąć po tętniący kolorami wzór lub zdecydować się na monochromatyczne ornamenty, ale jedno jest pewne – każde rozwiązanie przyniesie nam spektakularne rezultaty.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie są zalety tapet w ornamenty
- jak urządzić wnętrze godne samego króla
- czym są arabeski
Szybka metamorfoza wnętrza jest nie tylko możliwa, ale także bardzo prosta w realizacji. Wystarczy, że wprowadzimy jeden, wyrazisty element dekoracyjny, który ściągnie na siebie całą uwagę i zmieni dotychczasową stylizację o 180 stopni. Wówczas nie będziemy musieli ani wymieniać mebli, ani kupować nowych ozdób czy bibelotów, by cieszyć się odświeżonym wnętrzem. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są tapety ścienne. Ornament towarzyszył człowiekowi od zarania dziejów – widać to na przykładzie zachowanych, bogato zdobionych, greckich naczyń, bizantyjskich, świątynnych mozaik, a także średniowiecznych tkanin.
Abstrakcyjne, niezwykle ozdobne wzory prezentują się doskonale zarówno w nowoczesnej, minimalistycznej stylizacji, która dzięki takiemu elementowi nabiera wyrazu, jak i w pełnym przepychu wystroju w stylu glamour. Jeśli więc od dłuższego już czasu błądzimy po Internecie w poszukiwaniu oryginalnych pomysłów na rearanżację mieszkania, strzałem w dziesiątkę okaże się tapeta. Ornament w kwiatowym, orientalnym lub królewskim stylu zagwarantuje nam stylizację na najwyższym poziomie.
Wnętrze godne samego króla
Zaczniemy od propozycji, która idealnie pasuje do wnętrz w stylu glamour i pomieszczeń urządzonych w stylu retro, w których dominują drogocenne antyki. W centrum naszej uwagi znajdzie się bowiem królewska tapeta. Ornament w formie złoconych lilii to bardzo efektowna i utrzymana w dobrym smaku ozdoba. W dawnych czasach wzór ten był dostępny tylko dla monarchów, pojawiał się w ich komnatach i na drogich tkaninach, z których szyto ich stroje.
Dzisiaj możemy sobie pozwolić na taki deseń, jeśli tylko mamy odwagę zamienić zwykły pokój w przestrzeń godną samego króla. Nie musimy jednak sięgać po złocone, błyszczące printy. Nieco bardziej stonowaną alternatywą są ornamenty utrzymane w szarościach lub w czerni i bieli. Taki wzór wciąż będzie się niezwykle elegancko prezentował, a delikatna ozdoba ściany pozwoli nam wprowadzić do wystroju złote akcenty w formie zabytkowych lichtarzy czy złoconej ramy lustra.
Usłana kwiatami aranżacja
Z pewnością jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych motywów zdobniczych są kwiaty, dlatego i wśród naszych propozycji nie mogła nie pojawić się floralna tapeta. Ornament w takim wydaniu może jednak przyjmować bardzo odmienne formy. Zazwyczaj zamiast wiernie przedstawionych gatunków mamy do czynienia ze stylizowanymi wzorami.
Czasami przyjmują one miękkie, nieco secesyjne formy, a czasami ostre, zgeometryzowane kształty. W zależności od tego, jaka estetyka panuje w naszym pokoju i jakie meble znajdują się w wystroju, warto wybrać korespondujące ornamenty, by stworzona przez nas stylizacja harmonijnie się prezentowała. Bardzo ważnym aspektem jest także kolorystyka. Utrzymany w szarościach wzór to ponadczasowe rozwiązanie, ale tylko wyraziste odcienie zagwarantują nam spektakularny efekt.
Smak orientu na co dzień
Miłośnikom odległych krajów z pewnością spodoba się egzotyczna tapeta. Ornament, aranżacje, a także bibeloty w orientalnym stylu to przepis na to, by nie tylko podczas urlopu cieszyć się wyjątkowym klimatem innych kultur. Myśląc o takiej stylizacji, zacznijmy właśnie od dekoracji ściany, ponieważ ten krok przyniesie nam najbardziej zauważalne zmiany w pokoju. Wśród setek propozycji wybraliśmy dwa, naszym zdaniem, najciekawsze desenie, z którymi przeniesiemy się w zupełnie inną rzeczywistość. Pierwszym pomysłem jest tapeta w ornamenty przywodzące na myśl buddyjskie mandale.
Ten okrągły motyw nie tylko zagwarantuje nam dalekowschodni klimat, ale zdynamizuje nieco przestrzeń, wprowadzając przyciągający oko wzór. Drugim rozwiązaniem są arabeski lub maureski, czyli wywodzące się ze sztuki islamu desenie, które stały się bardzo popularne w Europie w czasie renesansu. To gęste, mocno splątane wstęgi lub roślinne wici, które szczelnie wypełniają całą powierzchnię ściany. Jeśli do tak udekorowanego pokoju wprowadzimy także inne, korespondujące z wystrojem, orientalne elementy, stworzymy zapierającą dech w piersiach aranżację.
Wymienione do tej pory propozycje to zaledwie wierzchołek góry lodowej, ponieważ w ofercie sklepów internetowych znajdują się także utrzymane w zupełnie innej estetyce tapety ścienne. Ornament może przypominać również wnętrze dziecięcego kalejdoskopu, barwną mozaikę, kwiatowe girlandy lub kolorowe wzory typowe dla ceramicznych płytek z Maroka. Każdy z tych deseni prezentuje się zachwycająco, ale żeby stworzyć naprawdę piękną aranżację musimy wybrać taki wzór, który będzie pasował do dekorowanego przez nas pomieszczenia.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: