Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Styl marokański we wnętrzach

Paulina Bartkowska
Paulina Bartkowska

Data publikacji: 14.09.2018, Data aktualizacji: 19.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 49 głosów

Styl marokański we wnętrzach
Styl marokański - czym się charakteryzuje? Jak wprowadzić go do naszych wnętrz? Sprawdź!

Lato dobiegło końca, a my zachęcamy do wprowadzenia odrobiny wakacyjnego klimatu do Waszego mieszkania. Zapach orientalnych przypraw, żar słońca, bogactwo wzorów oraz barw. Jak sprawić, żeby nasze mieszkanie choć trochę przywodziło na myśl wyjątkowe Maroko?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym charakteryzuje sie styl marokański 
  • jak urządzić mieszkanie w tym stylu
  • jakie wybrać dodatki 
architekci wnętrz - oferta

Poznaj Maroko

Każdy, kto miał możliwość spędzenia urlopu w Maroku, niewątpliwie zakochał się w tym miejscu i pragnie do niego wrócić. To kraj o niepowtarzalnym kolorycie kulturowym, w którym przez wieki krzyżowały się tradycje arabskie, berberyjskie oraz andaluzyjskie.

Maroko zwane przez mieszkańców Al-Mamlakah to kraina rodem z “baśni tysiąca i jednej nocy”.

Majestatyczne szczyty, rozległe pustynie, piaszczyste plaże, turkusowe morze i perły marokańskiej architektury, która zachwyca w największych miastach: Marakeszu, Rabacie, Fezie czy Agadirze.

To  jedno z tych miejsc, w których kultura arabska jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Feeria barw i wzorów, aromatyczne zapachy i orientalne dźwięki tętniących życiem lokalnych bazarów zwanych przez mieszkańców soukami.

Maroko

Czym jest styl marokański?

Styl marokański to przede wszystkim królestwo przepychu. W prawdziwym marokańskim domu nie może zabraknąć charakterystycznej dla świata arabskiego ornamentyki, czyli motywów zdobniczych, najczęściej nawiązujących do świata roślinnego. Ażurami pokrywa się zarówno przedmioty codziennego użytku, jak i drewniane okiennice, elewacje czy sufity.  Marokańskie wnętrza zdobią wysokiej jakości materiały dekoracyjne, ręcznie szyte kobierce, kolorowe tkaniny, pufy i różnobarwne lampiony.

Maroko - kolory

Bogactwo wzorów i kolorów

Marokańskie aranżacje charakteryzują intensywne, żywe odcienie, które możemy spotkać na soukach. Curry, kurkuma, gałka muszkatołowa, cynamon, kardamon czy czerwona papryka przeplatają się ze sobą i tworzą energetyzującą mieszankę zapachów i barw.

Przy aranżacji mieszkania warto postawić przede wszystkim na na pomarańcz, czerwień oraz żółty we wszystkich odcieniach, od piaskowego po odcień kurkumy.

W stylu marokańskim często spotkać możemy połączenia ciepłych kolorów z zimnymi, dlatego obok energetycznych barw warto wprowadzić niebieskie i zielone akcenty. Najpopularniejszymi z nich są szmaragdy, turkusy oraz delikatne błękity. Jak już wcześniej wspominaliśmy, styl marokański we wnętrzach cechuje przepych dlatego, nie bójmy się używać także złotych i srebrnych elementów dekoracyjnych.

bazar w Maroku

Wzór marokański

Prosty, orientalny, wzór marokański przypominający czterolistną koniczynę w ciągu ostatnich paru lat stał się ulubieńcem projektantów wnętrz i tysięcy Polaków. Wzór marokański można znaleźć wszędzie: na dywanach, poduszkach, kafelkach, pościeli i na wszystkim tym, na czym tylko możemy sobie go wyobrazić. Ten prosty wzór występuje w pełnej palecie barw, ale najczęściej jest dwukolorowy. Ornament świetnie pasuje do wnętrz w każdym stylu - zarówno nowoczesnych i minimalistycznych, jak i tych klasycznych.

Jeżeli boicie się odważnych kolorów, z których słynie styl marokański, postawcie na koniczynę. Dzięki niej bez większego wysiłku osiągniecie niesamowity efekt.

wzór marokański - koniczyna

Meble i dodatki w stylu marokańskim

Przyznajemy, że wnętrze urządzone w stylu marokańskim w naszym klimacie wyglądałoby nieco sztucznie. Nie przywykliśmy do arabskiego przepychu we wnętrzach, ale orientalne dodatki stosowane z umiarem są idealnym pomysłem na niebanalną aranżację mieszkania.

Meble marokańskie:  tradycyjne meble marokańskie są bogato zdobione, masywne i wykonane z drewna, najczęściej cedrowego. Wybierając meble, powinniśmy postawić na te stylizowane - będą znacznie tańsze od oryginalnych mebli marokańskich.

Oświetlenie w stylu marokańskim: zarówno różnokolorowe lampiony, jak i te wykonane z metalu podkreślą egzotyczny charakter każdego wnętrza. Taki dodatek doda wnętrzu mieszkania romantycznego klimatu i dzięki niemu poczujecie się jak bohaterowie “Baśni tysiąca i jednej nocy”.

Tkaniny marokańskie: różnobarwne tkaniny, a zwłaszcza poduszki to obowiązkowy element wnętrz w stylu marokańskim. Nie bójcie się intensywnych kolorów, a także akcentów w kolorze złota i srebra. Dzięki miękkim poduszkom i pufom wnętrze nabierze przytulnego charakteru, a nasz  wypoczynek staje się dużo bardziej przyjemny.

Dywany marokańskie: podobnie, jak inne kraje arabskie, Maroko słynie z pięknych, miękkich, ręcznie tkanych kobierców i dywanów. Tradycyjne  dywany marokańskie, które z łatwością możemy dostać na lokalnych soukach są wzorzyste i bardzo kolorowe. Jeżeli boimy się, że dywan zdominuje wystrój całego pomieszczenia, warto postawić na minimalistyczną koniczynę marokańską, które świetnie dopasuje się do każdego wnętrza.

Styl marokański to trend odważny, pełen fantazyjnych wzorów i kolorów. Idealnie sprawdzi się w mieszkaniu podróżnika lub osoby, która nie boi się eksperymentów w wystroju wnętrz.

wzory w stylu marokańskim
 https://www.barkerandstonehouse.co.uk/yourhouse/wp-content/uploads/2018/04/BS_Hide-and-Souk_1167rt.jpg
dodatki w stylu marokańskim
http://streethacker.co/wp-content/uploads/2018/06/moroccan-style-decor-modern-decor-ideas-and-interior-decorating-colors-moroccan-style-decorating-bedroom.jpg
http://streethacker.co/wp-content/uploads/2018/06/moroccan-style-decor-bedroom-decor-best-ideas-about-bedroom-on-bohemian-awesome-home-ideas-style-decor-moroccan-inspired-decor-for-sale.jpg
łazienka w stylu marokańskim
https://homedesignrev.com/wp-content/uploads/2016/06/Moroccan-style-interior-decorating-Get-the-Moroccan-Style-for-your-luxury-bathroom2.jpg
 
Zdjęcie główne: http://marytamm.com/wp-content/uploads/2018/03/moroccan-bathroom-moroccan-style-bathroom-accessories.jpg
aranżacja mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Jak zaplanować święta: urządzanie domu na Boże Narodzenie

      Jak zaplanować święta: urządzanie domu na Boże Narodzenie

      Jak zorganizować pierwsze święta w nowym domu? Jak przygotować się do wigilii? Organizacja świąt to nie lada wyzwanie. Sprawdź, jak dobrze się przygotować do świąt.

      12 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    • Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, domu i lokalu: wzór ogólny w PDF

      Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, domu i lokalu: wzór ogólny w PDF

      Przyszłego nabywcę mieszkania czeka jego protokolarny odbiór od dewelopera. To właśnie wtedy podpisuje się protokół odbioru mieszkania. W dokumencie takim wpisujemy m.in. usterki występujące w lokalu podczas jego odbioru. Jakie są konsekwencję wpisania lub niewpisania do protokołu zdawczo-odbiorczego wad mieszkania w przejmowanym od dewelopera lokalu? Sprawdź.

      12 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Jak zmienić dostawcę prądu: zmiana dostawcy energii

      Jak zmienić dostawcę prądu: zmiana dostawcy energii

      Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej to coraz częstszy sposób na obniżenie domowych kosztów. Jest to istotne w obliczu "odmrożenia" cen energii z początkiem 2025 roku. Warto więc już teraz dokładnie przeanalizować dostępne oferty, aby wybrać sprzedawcę, który zapewni korzystne warunki i stabilność cen.

      12 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      Co to jest nadpłata czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych

      W teorii zwrot nadpłaty czynszu powinien następować na wniosek mieszkańca i być obsługiwany bezproblemowo. Ale czy tak jest zawsze? Sprawdzamy.

      11 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023