Wiadomości mieszkaniowe

Redakcja

Redakcja

Biuro prasowe - Nieruchomości - Wiadomości

16 października 2020

Oddaj swój głos!

Systemy oświetlenia szynowego

Jak wybrać oświetlenie szynowe do mieszkania? Sprawdź porady eksperta na RynekPierwotny.pl

Systemy oświetlenia szynowego

Oświetlenie na szynach w naszym domu

Coraz częściej lampy na szynach możemy spotkać nie tylko jako główne oświetlenie w sklepach, czy galeriach, ale także w naszych domowych wnętrzach. Ich styl oraz aspekty świetlne sprawiają, że doskonale nadają się do kuchni, czy salonu, gdzie pełnią nowoczesny i funkcjonalny zamiennik żyrandola, czy jednej dużej lampy. Systemy szynowego oświetlenia z powodzeniem są w stanie je zastąpić, a swoim wyglądem doskonale wpasowują się do współczesnych domowych wnętrz.

Co to jest oświetlenie szynowe?

Systemy szynowego oświetlenia stanowią lampy, zamontowane na aluminiowych listwach. Są to specjalne szynoprzewody, które możemy zamontować bezpośrednio na suficie lub zwiesić na linkach montażowych. W środku tych listw znajdują się ukryte przewody, które przy pomocy odpowiednich adapterów przekazują prąd do lampy. Taki szynoprzewód wystarczy z jednego końca podłączyć do sieci, aby przekazał on zasilanie do wszystkich lamp w nim zamontowanych. Szynoprzewody mogą tworzyć długie linie świetlne, z zamontowanymi lampami, których zasilanie będzie podłączone tylko z jednej strony. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, między innymi w miejscach, w których zasilanie wychodzi z sufitu tylko w jednym punkcie.

Z czego składa się system szynowego oświetlenia?

Oświetlenie szynowe to system, w skład którego wchodzi:

  • szynoprzewód
  • lampy lub reflektory szynowe
  • zakończenia listew (zaślepki)
  • elementy przyłączeniowe – pozwalające na podłączenie szynoprzewodu do lampy

Oświetlenie oparte na szynoprzewodach pozwala nam na zbudowanie rozbudowanego systemu składającego się z długiej listwy (którą możemy łączyć pod dowolnym kątem) i wielu reflektorów, które do niej zamontujemy. Lampy możemy dowolnie przemieszczać po szynie, a także regulować ich nachylenia, koncentrując światło na wybranych elementach aranżacji

System jednofazowy, czy trójfazowy?

Systemy szynowe najpopularniejsze i najtańsze to te jednofazowe. Oznacza to, że po ich podłączeniu do zasilania, będziemy mogli włączyć wyłącznie wszystkie reflektory, występujące na danej szynie. Nie mamy w tym przypadku możliwości podziału na kilka sekcji i sterownika podwójnym włącznikiem. Inaczej jest w przypadku systemów trójfazowych. Tutaj mamy możliwość podziału oświetlenia na dwie sekcje, zapalane oddzielnie z podwójnego włącznika. W szynoprzewodzie w tym przypadku znajdują się trzy przewody odpowiedające za zasilanie lamp, które umożliwiają nam podzielenie oświetlenia na jednej szynie, nawet na kilka sekcji.

Oświetlenie szynowe, czyli więcej możliwości

Systemy szynowego oświetlenia mają coraz więcej możliwości aranżacyjnych i pasują do wielu pomieszczeń, obecnie wykonywanych przez projektantów. Ogromną ich zaletą jest możliwość swobodnego rozbudowania takiego zestawu. W każdej chwili możemy do szyny dołączyć dodatkową lampę, czy pozbyć się jednej z nich, bez potrzeby większych przeróbek instalacyjnych. Stosując odpowiedni adapter, będziemy w stanie na takiej szynie zawiesić praktycznie każdą lampę. Może być to zarówno reflektor, jak i elegancka lampa wisząca.

 

Materiał opracowany przez eksperta sklepu SMD-LED.pl

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy