Styl marynistyczny we wnętrzu
Data publikacji: 17.07.2020, Data aktualizacji: 19.08.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 15 głosów
Styl marynistyczny kojarzy się z bryzą morską, słońcem i złotym piaskiem pod stopami. To mieszanka idealnej kompozycji bieli i odcieni granatu. Wnętrza w stylu marynistycznym przepełnione są urokami lata i wspomnieniami z wakacji a dekoracje marynistyczne tworzą orzeźwiający klimat. Aranżacje pochodzące wprost z nadmorskich kurortów łatwo wprowadzić niemal do każdego wnętrza.
Jak wprowadzić styl marynistyczny do czterech kątów? Podpowiadamy.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie są cechy charakterystyczne stylu marynistycznego
- jak urządzić wnętrza w tym stylu
- jakie dokoracje wybrać
Styl marynistyczny – charakterystyka
Styl marynistyczny kojarzy się przede wszystkim z kompozycją barw granatu, błękitu, turkusu - rozjaśnionych dużą ilością bieli. Całość może być przełamana akcentami czerwieni. We wnętrzach dominują meble oraz dodatki z surowego i naturalnego drewna np. drewniane akcenty inspirowane stolarką jachtową. Spotkamy je głównie w kolorze naturalnym i białym. W stylu marynistycznym akcentowane są tradycyjne, prostokątne formy. Warto jednak postawić na kreatywność - szafki w pokojach dziecięcych mogą np. przybrać kształt łódki.
Motyw marynistyczny to określone elementy graficzne, które przywołują skojarzenia z morzem. Są nimi m.in. kotwica, okręt, sznur jutowy, muszle, supły oraz wszechobecne poziome pasy. Dekoracje marynistyczne mogą pojawiać w każdej formie. Na rynku znajdziemy spory wybór dedykowanych produktów - poduszki, pościele, obrazy, tapety, koce, obrazy a nawet dywany czy zasłonki. Idealnie sprawdzą się też muszle przywiezione z nad morza czy schowany w butelce piasek.
Salon w stylu marynistycznym
Salon w stylu marynistycznym to jedno z prostszych wnętrz do aranżacji. Sprawdzą się tutaj przede wszystkim jasne meble – pobielane lub te wykonane z beżowej tapicerki. Naturalne drewno doskonale prezentuje się jako stół, krzesła i szafy. Bardzo ważny jest motyw marynistyczny wykorzystany w oświetleniu, tkaninach i na dodatkach. Pierwsze z nich to lampy imitujące rybackie świetlówki lub abażury o stożkowych kształcie. Tkaniny są przede wszystkim naturalne - dominuje len i bawełna. Białe, niebieskie i beżowe materiały znajdziemy na zasłonach, poduszkach czy kocach. Z mocniejszych barw, nadających marynistyczny akcent, może pojawić się czerwień. Warto również wprowadzić do wnętrz printy, pasy czy kotwice. Za dekoracje marynistyczne mogą posłużyć wiklinowe kosze, statki zamknięte w szklanych butelkach. Można postawić również na naturę, czyli kolekcje kamieni lub muszli zamknięte w szklanych słojach lub kawałek drewna muśniętego wiatrem, który znaleźliśmy na plaży. Stworzy idealną, prywatną rzeźbę.
Pokój marynarski
Pokój marynarski – jak urządzić? W takim pomieszczeniu dominuje pozytywny i wakacyjny klimat. Pokój marynarski to idealne rozwiązanie na sypialnię dla dzieci – zarówno tych młodszych, jak i nieco starszych. Kolorystyka i żeglarskie motywy skutecznie pobudzają wyobraźnię i tworzą wymarzone wnętrza małych marynarzy. Świetnie sprawdzą się białe, beżowe a nawet błękitne meble. Z nimi idealnie komponują się wiklinowe dodatki. To lekkie i świeże zestawienie, które jest efektywne i co istotne - bezpieczne dla dzieci. Najczęściej wykorzystywanym motywem są granatowo-białe pasy oraz typowo morskie printy, czyli muszle, łódeczki czy kotwice. Wystarczy kilka dodatków, niebieska lub biała farba i pokój marynarski gotowy.
Sypialnia w stylu marynistycznym
Szum morza sprzyja relaksowi i zapewnia spokojny sen. Wielbiciele nadmorskich kurortów mogą przywołać wspomnienia w domu, w którym znajdzie się sypialnia w stylu marynistycznym. Można ją stworzyć poprzez kompozycję jasnej palety barw, w której wyraźnie zaznaczony jest motyw marynistyczny. W sypialni można trochę zaszaleć i połączyć ten trend ze stylem glamour czy Hamptons. Taka kompozycja doda wnętrzu przytulności i przede wszystkim elegancji.
Łazienka w stylu marynistycznym
Styl marynistyczny to doskonała aranżacja każdej łazienki. Jeśli w obecnej dominuje jasna baza można postawić na dekoracje marynistyczne, jak choćby ręczniki, zasłonę prysznicową, dywanik i dodatki na toaletkę – mydelniczka, słoiczki, muszle czy inne. Warto pamiętać o wykorzystaniu wikliny, rafii, trawy morskiej czy rattanu. Wyplatane i zaimpregnowane dekoracje marynistyczne idealnie sprawdzą się jako pojemniki na odzież czy inne łazienkowe bibeloty. Kiedy wnętrze projektujemy od początku postawmy na płytki w kolorach bieli i odcieni granatu. I łazienka w stylu marynistycznym gotowa.
Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: