Rodzaje trzonków żarówek

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 04.03.2021, Data aktualizacji: 12.05.2022

Średnia ocen 3/5 na podstawie 2 głosów

Rodzaje trzonków żarówek
Jakie mocowanie powinna mieć żarówka? Jakie są dostępne rodzaje gwintów? Sprawdź porady ekspertów SMD-LED.pl

Żarówki różnią się między sobą wielkością, mocą i innymi parametrami emitowanego światła. Podstawowa różnica między nimi to jednak sposób ich mocowania oraz rodzaj zastosowanego trzonka. Wiedza, jakie są sposoby montażu żarówek i świadomość różnic między poszczególnymi trzonkami (gwintami) może okazać się bardzo pomocna podczas wyboru odpowiedniej żarówki dla siebie.

Postaramy się dziś w możliwie przystępny sposób wyjaśnić, jakie są różnice między typami żarówek oraz jakie rodzaje trzonków występują. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik sprawi, że nawet zupełny laik będzie w stanie ze spokojem i pewnością wybrać właściwą żarówkę.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są rodzaje trzonków żarówek
 • jakie są rodzaje gwintów
 • jakie są rodzaje trzonków w żarówkach led

Trzonki żarówek

Obecnie standardem stało się używanie źródeł światła LED. Dlatego skupimy się na rodzajach trzonków, jakie posiadają żarówki ledowe, które notabene są takie same jak w tradycyjnych żarówkach czy żarówkach energooszczędnych. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów oprawek żarówki LED. Mamy więc żarówki montowane poprzez ich wkręcanie w oprawę, żarówki z trzonkiem wciskanym oraz żarówki montowane na tzw. “zatrzask”, czyli wciskane i przekręcane.

Najpopularniejsze są tradycyjne żarówki wkręcane. Są to żarówki oznaczane literą E (od wynalazcy żarówki - Edisona). Cyfra, która jest przy oznaczeniu E, oznacza średnicę gwintu. Litera G przy oznaczeniu żarówki oznacza z kolei montaż wciskany. Literą G oznaczone są także żarówki montowane poprzez wciśnięcie i przekręcenie. Żarówki GU to żarówki z zabezpieczeniem przed tylną emisją ciepła. Cyfra stojąca przy oznaczeniu G lub GU oznacza w przypadku tych żarówek, oznacza odstęp między bolcami mocującymi.

rodzaje trzonków żarówek

Żarówka - rodzaje gwintu

Jak już wyjaśniliśmy oznaczenie liczbowe, wskazuje albo na średnicę gwintu, albo na rozstaw między bolcami. Dla przykładu najpopularniejsza żarówka wkręcana, czyli żarówka LED E27 to żarówka o średnicy gwintu 27 mm. Z kolei najczęściej spotykane żarówki wciskane to żarówki LED GU10. Jest to żarówka montowana na zatrzask, w której odległość między osiami bolców to 10 mm. Ostatnim przykładem niech będzie żarówka G4. To typowa żarówka wciskana z rozstawem bolców 4 mm. Jak widać rozpoznanie konkretnych parametrów trzonka czy gwintu nie jest ani trochę skomplikowane i każdy jest w stanie określić dokładnie jakie są jego wymiary i sposób montażu żarówki w oprawce.

Żarówki - rodzaje trzonków

Aby nie było tak prosto, na rynku mamy jeszcze dostępne żarówki oznaczone symbolami MR oraz AR. Są to ledowe odpowiedniki żarówek halogenowych. Doskonale nadają się do oświetlenia punktowego w łazienkach, kuchniach, sklepach, podbitkach itp. Żarówka LED MR11 to żarówka halogenowa o średnicy 35 mm z trzonkiem G4, czyli bolcami oddalonymi od siebie o 4 mm. Żarówka MR16 z kolei, to żarówka halogenowa o średnicy 50 mm, oparta na trzonku GU5,3, co jak łatwo się domyślić oznacza bolce oddalone od siebie o 5,3 mm.

Specjalistycznymi żarówkami, służącymi do oświetlania np. wystaw sklepowych są żarówki AR111. To żarówki o średnicy 111 mm i wąskim kącie świecenia. Dostępne są one w wersjach 12V oraz 230V. Żarówki 230 V posiadają gwint montujący GU10/ES111. Natomiast żarówki LED MR111 o napięciu bezpiecznym 12V wyposażone są w trzonek oznaczony G53. To specjalne bolce (blaszki) odległe od siebie o 53 mm.

Żarówki LED – rodzaje trzonków

Jak widać wybór właściwej żarówki LED, nie jest specjalnie skomplikowany, o ile nie szukamy specjalistycznych żarówek takich jak np. AR111. Powszechność i popularność kilku podstawowych rodzajów trzonków i czytelne ich oznaczenie, nie sprawi problemu przeciętnemu kupującemu określenia potrzebnej żarówki i zakupu właściwego modelu żarówki LED. Wiedza o istnieniu żarówek wkręcanych i wciskanych oraz sposobie oznaczania danego trzonka już ułatwi nam zawężenie pola wyboru.

Z kolei wiedząc, co oznaczają cyfry przy oznaczeniu literowym, wiemy już dokładnie jakiej żarówki szukamy. Trzymając w ręku żarówkę i nie posiadając żadnych informacji o jej oznaczeniu, za pomocą choćby suwmiarki możemy określić symbol, jakim powinna być oznaczona. Wiedza taka ułatwi nam lepsze rozeznanie w nomenklaturze panującej wśród oznaczeń żarówek i zakup poszukiwanej żarówki w przyszłości.

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: