Rodzaje trzonków żarówek

Artykuł gościnny

Data publikacji: 04.03.2021, Data aktualizacji: 20.02.2023

Średnia ocen 3/5 na podstawie 2 głosów

Rodzaje trzonków żarówek
Jakie mocowanie powinna mieć żarówka? Jakie są dostępne rodzaje gwintów? Sprawdź porady ekspertów SMD-LED.pl

Żarówki różnią się między sobą wielkością, mocą i innymi parametrami emitowanego światła. Podstawowa różnica między nimi to jednak sposób ich mocowania oraz rodzaj zastosowanego trzonka. Wiedza, jakie są sposoby montażu żarówek i świadomość różnic między poszczególnymi trzonkami (gwintami) może okazać się bardzo pomocna podczas wyboru odpowiedniej żarówki dla siebie.

Postaramy się dziś w możliwie przystępny sposób wyjaśnić, jakie są różnice między typami żarówek oraz jakie rodzaje trzonków występują. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik sprawi, że nawet zupełny laik będzie w stanie ze spokojem i pewnością wybrać właściwą żarówkę.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jakie są rodzaje trzonków żarówek
 • jakie są rodzaje gwintów
 • jakie są rodzaje trzonków w żarówkach led

Trzonki żarówek

Obecnie standardem stało się używanie źródeł światła LED. Dlatego skupimy się na rodzajach trzonków, jakie posiadają żarówki ledowe, które notabene są takie same jak w tradycyjnych żarówkach czy żarówkach energooszczędnych. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów oprawek żarówki LED. Mamy więc żarówki montowane poprzez ich wkręcanie w oprawę, żarówki z trzonkiem wciskanym oraz żarówki montowane na tzw. “zatrzask”, czyli wciskane i przekręcane.

Najpopularniejsze są tradycyjne żarówki wkręcane. Są to żarówki oznaczane literą E (od wynalazcy żarówki - Edisona). Cyfra, która jest przy oznaczeniu E, oznacza średnicę gwintu. Litera G przy oznaczeniu żarówki oznacza z kolei montaż wciskany. Literą G oznaczone są także żarówki montowane poprzez wciśnięcie i przekręcenie. Żarówki GU to żarówki z zabezpieczeniem przed tylną emisją ciepła. Cyfra stojąca przy oznaczeniu G lub GU oznacza w przypadku tych żarówek, oznacza odstęp między bolcami mocującymi.

rodzaje trzonków żarówek

Żarówka - rodzaje gwintu

Jak już wyjaśniliśmy oznaczenie liczbowe, wskazuje albo na średnicę gwintu, albo na rozstaw między bolcami. Dla przykładu najpopularniejsza żarówka wkręcana, czyli żarówka LED E27 to żarówka o średnicy gwintu 27 mm. Z kolei najczęściej spotykane żarówki wciskane to żarówki LED GU10. Jest to żarówka montowana na zatrzask, w której odległość między osiami bolców to 10 mm. Ostatnim przykładem niech będzie żarówka G4. To typowa żarówka wciskana z rozstawem bolców 4 mm. Jak widać rozpoznanie konkretnych parametrów trzonka czy gwintu nie jest ani trochę skomplikowane i każdy jest w stanie określić dokładnie jakie są jego wymiary i sposób montażu żarówki w oprawce.

Żarówki - rodzaje trzonków

Aby nie było tak prosto, na rynku mamy jeszcze dostępne żarówki oznaczone symbolami MR oraz AR. Są to ledowe odpowiedniki żarówek halogenowych. Doskonale nadają się do oświetlenia punktowego w łazienkach, kuchniach, sklepach, podbitkach itp. Żarówka LED MR11 to żarówka halogenowa o średnicy 35 mm z trzonkiem G4, czyli bolcami oddalonymi od siebie o 4 mm. Żarówka MR16 z kolei, to żarówka halogenowa o średnicy 50 mm, oparta na trzonku GU5,3, co jak łatwo się domyślić oznacza bolce oddalone od siebie o 5,3 mm.

Specjalistycznymi żarówkami, służącymi do oświetlania np. wystaw sklepowych są żarówki AR111. To żarówki o średnicy 111 mm i wąskim kącie świecenia. Dostępne są one w wersjach 12V oraz 230V. Żarówki 230 V posiadają gwint montujący GU10/ES111. Natomiast żarówki LED MR111 o napięciu bezpiecznym 12V wyposażone są w trzonek oznaczony G53. To specjalne bolce (blaszki) odległe od siebie o 53 mm.

Żarówki LED – rodzaje trzonków

Jak widać wybór właściwej żarówki LED, nie jest specjalnie skomplikowany, o ile nie szukamy specjalistycznych żarówek takich jak np. AR111. Powszechność i popularność kilku podstawowych rodzajów trzonków i czytelne ich oznaczenie, nie sprawi problemu przeciętnemu kupującemu określenia potrzebnej żarówki i zakupu właściwego modelu żarówki LED. Wiedza o istnieniu żarówek wkręcanych i wciskanych oraz sposobie oznaczania danego trzonka już ułatwi nam zawężenie pola wyboru.

Z kolei wiedząc, co oznaczają cyfry przy oznaczeniu literowym, wiemy już dokładnie jakiej żarówki szukamy. Trzymając w ręku żarówkę i nie posiadając żadnych informacji o jej oznaczeniu, za pomocą choćby suwmiarki możemy określić symbol, jakim powinna być oznaczona. Wiedza taka ułatwi nam lepsze rozeznanie w nomenklaturze panującej wśród oznaczeń żarówek i zakup poszukiwanej żarówki w przyszłości.

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: