Przegląd najbardziej niezwykłych domów na świecie
Data publikacji: 23.04.2021, Data aktualizacji: 10.05.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 18 głosów
Dom-kamień czy willa przypominająca pień drzewa to przykłady nietypowych domów, które w zamyśle architektów mają wkomponować się w otaczającą przyrodę, ale jednocześnie wyróżniać nietypowymi rozwiązaniami.
Niezwykłe domy mają przyciągać wzrok, zatem często przybierają futurystyczne kształty albo upodabniają się do przedmiotów codziennego użytku. Osobna kategoria to domy inspirowane projektami filmowymi – ich mocne strony to nie tylko oryginalna architektura, ale także fakt, że można w nich poczuć się jak w bajce lub na statku kosmicznym.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak wyglądają jedne z najbardziej niezwykłych domów na świecie
- gdzie znajduje się chatka Flinstonów
- czy domek Hobbita naprawdę istnieje
Przezroczysty dom w miejskiej dżungli
Architekci, którzy stworzyli przezroczysty dom zlokalizowany w Tokio inspirowali się starożytnymi mieszkańcami Japonii, którzy mieszkali na drzewach. Dlatego we wnętrzach domu znajduje się dużo schodów, drabinek i elementów przypominających wiszące tarasy lub antresole. To wszystko ma nawiązywać do lasu i charakterystycznego, wielopoziomowego układu gałęzi na drzewach, które łączą się ze sobą – wystarczy przeskoczyć kilka schodów, żeby znaleźć się na sąsiednim drzewie. Oprócz białych, stalowych stropów, które stanowią podłogi i sufity, oraz schodów, przezroczysty dom składa się ze szklanych ścian. Zatem wszystko, co dzieje się wewnątrz jest widoczne dla przechodniów. Ma około 85 m2 i jest położony w typowej dzielnicy, w sąsiedztwie standardowej zabudowy. Jego niewątpliwa zaleta to bardzo dużo dziennego światła i widok na okolicę dostępny z każdego pomieszczenia. Przezroczysty dom został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Sou Fujimoto Architects i stanowi jedną z atrakcji architektonicznych Tokio.
Z kamienia lub drewna
Przyroda i naturalne materiały od dawna inspirowały architektów. Jednym z najbardziej niezwykłych domów, jakie kiedykolwiek zbudowano, jest Kamienny Dom, znany jako Casa de Penedo, znajdujący się w Guimaros w północnej Portugalii. Wykonano go z granitu i choć na pierwszy rzut oka przypomina ogromny głaz narzutowy lub prymitywne budowle jaskiniowców (zyskał nawet miano domu rodziny Flinstonów), nie jest pozbawiony wygód. Zarówno okna, jak i drzwi wejściowe są kuloodporne, wnętrza klimatyzowane, a na dachu powstał basen. Dom spełniał kiedyś funkcję apartamentu dla turystów, marzących o niestandardowych wakacjach w wyjątkowym miejscu. Obecnie należy do lokalnego muzeum i jest atrakcją dla zwiedzających okolicę.
Inny przykład wyjątkowego domu znajduje się w Polsce. Circle Wood House przypomina ogromny pień drzewa. Jest położony w lesie sosnowym, a drzewa rosnące wokół domu wyrastają nie tylko tuż za oknami, ale nawet „przerastają” na sporych rozmiarów atrium, które powstało na górnej kondygnacji. Z jednej strony las przenika cały dom, a z drugiej budynek wtapia się w drzewostan Kampinoskiego Parku Narodowego. Efekt jest imponujący. Dom należy do prywatnych właścicieli, którzy oprócz zamiłowań przyrodniczych są także koneserami sztuki. Dlatego wnętrza nawiązują wystrojem do przestrzeni galeryjnych. Projekt stworzyło studio Mobius Architekci.
W nietypowym kształcie
Dom w kształcie toalety istnieje w miasteczku Suwon niedaleko Seulu. Swym kształtem przypomina muszlę klozetową – szczególnie, kiedy oglądamy go z lotu ptaka. Dom powstał w 2007 roku, a jego właściciel – Sim Jae-Duck – był wtedy burmistrzem Suwon i przewodniczącym Światowego Stowarzyszenia Toalet. Dom posiada kilka sypialni, kuchnię, pokój gościnny , gabinet, taras na dachu z instalacją do zbierania deszczówki oraz luksusowe toalety. Został wykonany ze stali, betonu i szkła. Obecnie w domu znajduje się Koreańskie Muzeum Toalet. Jest również udostępniany na wynajem.
Budynek przypominający but to kolejny przykład nietypowego domu. Co ciekawe – na świecie są aż dwie takie realizacje. Starszy powstał w 1948 roku w Hallam, w Pensylwanii, przy Shoe House Road. Zbudował go sprzedawca butów Mahlon Haines, a dom miał być jego reklamą. Wewnątrz znajduje się salon, kuchnia i dwie sypialnie. Kiedyś był wynajmowany lokatorom, a obecnie stanowi atrakcję turystyczną. W 1990 roku kolejny dom-but powstał w Republice Południowej Afryki. Został wybudowany przez artystę i hotelarza Rona Van Zyla. Podobno taki kształt domu wymarzyła sobie jego żona, a dom był prezentem dla niej. W środku znajduje się muzeum z obrazami Van Zyla oraz część mieszkalna.
Domy inspirowane filmami
Filmowe domy przyciągają nie tylko miłośników nietypowej architektury, ale także fanów filmów. Z czasem domy znane ze szklanego ekranu i zyskują taką samą popularność, jak same produkcje filmowe. Jedne z najbardziej znanych filmowych domów to chaty hobbitów. Powstają w wielu miejscach świata – jako domy letniskowe, na wynajem, dla dzieci a nawet jako domy całoroczne, przeznaczone do zamieszkania. Najbardziej znany jest projekt Simona Dale’a, który w 2003 roku zrealizował dom według własnego pomysłu i całkowicie samodzielnie w Walii. Koszt materiałów zmieścił się w kwocie 3 tys. funtów. Energia elektryczna jest pozyskiwana za pomocą paneli słonecznych, woda z pobliskiego strumyka, a lodówkę schładza zimne powietrze spod fundamentów domu. Simon Dale z rodziną mieszkał w chobbitowej chacie przez kilka lat.
Gratką dla miłośników filmów i seriali „Star Trek” jest dom w miejscowości Boca Raton na Florydzie, należący do Marca Bella. Jego wersja Starship Enterprise posiada pokój przypominający mostek kapitański z filmowej stacji kosmicznej. Jednak tylko część domu została urządzona na wzór filmowego statku kosmicznego, pozostałe mają zupełnie inny wystrój, np. o tematyce baśniowej lub na wzór wyspy piratów. Rozległa rezydencja ma dziewięć sypialni, 16 łazienek oraz salon gier, w którym znajdują się automaty do pinballa, stoły do piłkarzyków i cymbergaja oraz kilka miniatur statków kosmicznych „Star Trek”. Dom można wynająć lub kupić – jest wystawiony na sprzedaż za niecałe 40 mln dolarów.
Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: