Projekt cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce
Data publikacji: 25.02.2020, Data aktualizacji: 25.02.2020
Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu
Projekt cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce rozpoczął się 13 listopada 2019 roku. Za jego realizację odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju we współpracy z PWC. Całe przedsięwzięcie wspierane jest przez Komisję Europejską. Celem jest upowszechnienie elementów technologii BIM na polskim rynku budowlanym.
Co oznacza technologia BIM?
Skrót BIM rozwija się jako "Building Information Modeling", z angielskiego oznacza to "projektowanie informacji budowlanej". Opiera się na elektronicznym zapisie pełnej wiedzy i wszelkich danych, które mają dotyczyć danego obiektu budowlanego. Jest to ułatwienie, ponieważ informacje będzie można później użyć podczas projektowania, budowy, czy w późniejszym użytkowaniu obiektu.
Ministerstwo Rozwoju zakłada, że technologia BIM nie tylko będzie wykorzystywana w procesie inwestycyjnym oraz budowlanym, ale ma szansę stać się dużym krokiem w kierunku upowszechnienia wykorzystania jej elementów.
Cele projektu
Jako główne cele projektu Ministerstwo Rozwoju wskazuje:
- zdefiniowanie procesów, w których możliwe jest korzystanie z technologii BIM w projektach publicznych,
- opracowanie niezbędnych standardów i dokumentów możliwych do wykorzystania w projekcie pilotażowym wykorzystującym BIM,
- poprawa wydajności systemu zamówień publicznych w kontekście możliwości wykorzystania technologii BIM przy zamówieniach.
W procesie konsultacji, które będą pierwszą fazą projektu, odbędą się spotkania z zainteresowanymi stronami: inwestorami, jednostkami publicznymi, projektantami, generalnymi wykonawcami. Projekt jest realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej za pośrednictwem Programu Wspierania Reform Strukturalnych i wdrażany we współpracy z Komisją Europejską.
Jakie korzyści?
Proces cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce ma przede wszystkim spowodować efektywniejsze zarządzanie określonymi informacjami oraz poprawę komunikacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami procesu budowlanego. Z pewnością zredukuje to liczne błędy, które pojawiają się obecnie. Ograniczona zostanie również konieczność przeprojektowywania obiektu ze względu na niezgodności, które powstają w dokumentacji projektowej. Jak w każdej dziedzinie cyfryzacja oznacza również przyspieszony czas realizacji danego przedsięwzięcia, co oczywiście bezpośrednio przełoży się na oszczędności nie tylko inwestorów, ale również klientów.
Ale…
Wprowadzenie technologii BIM nie odbywa się z dnia na dzień. Na zmiany będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Być może będzie to kilka, a nawet kilkanaście lat.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: