Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Projekt cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 25.02.2020, Data aktualizacji: 25.02.2020

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Projekt cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce
Sprawdzamy, jakie są założenia projektu cyfryzacji procesu budowlanego.

Projekt cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce rozpoczął się 13 listopada 2019 roku. Za jego realizację odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju we współpracy z PWC. Całe przedsięwzięcie wspierane jest przez Komisję Europejską. Celem jest upowszechnienie elementów technologii BIM na polskim rynku budowlanym.

Co oznacza technologia BIM?

Skrót BIM rozwija się jako "Building Information Modeling", z angielskiego oznacza to "projektowanie informacji budowlanej". Opiera się na elektronicznym zapisie pełnej wiedzy i wszelkich danych, które mają dotyczyć danego obiektu budowlanego. Jest to ułatwienie, ponieważ informacje będzie można później użyć podczas projektowania, budowy, czy w późniejszym użytkowaniu obiektu.

Ministerstwo Rozwoju zakłada, że technologia BIM nie tylko będzie wykorzystywana w procesie inwestycyjnym oraz budowlanym, ale ma szansę stać się dużym krokiem w kierunku upowszechnienia wykorzystania jej elementów.

Cele projektu

Jako główne cele projektu Ministerstwo Rozwoju wskazuje:

  • zdefiniowanie procesów, w których możliwe jest korzystanie z technologii BIM w projektach publicznych,
  • opracowanie niezbędnych standardów i dokumentów możliwych do wykorzystania w projekcie pilotażowym wykorzystującym BIM,
  • poprawa wydajności systemu zamówień publicznych w kontekście możliwości wykorzystania technologii BIM przy zamówieniach.

W procesie konsultacji, które będą pierwszą fazą projektu, odbędą się spotkania z zainteresowanymi stronami: inwestorami, jednostkami publicznymi, projektantami, generalnymi wykonawcami. Projekt jest realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej za pośrednictwem Programu Wspierania Reform Strukturalnych i wdrażany we współpracy z Komisją Europejską.

 

Jakie korzyści?

Proces cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce ma przede wszystkim spowodować efektywniejsze zarządzanie określonymi informacjami oraz poprawę komunikacji pomiędzy poszczególnymi uczestnikami procesu budowlanego. Z pewnością zredukuje to liczne błędy, które pojawiają się obecnie. Ograniczona zostanie również konieczność przeprojektowywania obiektu ze względu na niezgodności, które powstają w dokumentacji projektowej. Jak w każdej dziedzinie cyfryzacja oznacza również przyspieszony czas realizacji danego przedsięwzięcia, co oczywiście bezpośrednio przełoży się na oszczędności nie tylko inwestorów, ale również klientów.

Ale…

Wprowadzenie technologii BIM nie odbywa się z dnia na dzień. Na zmiany będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Być może będzie to kilka, a nawet kilkanaście lat.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023