Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Podkład pod podłogę - jak wybrać?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 31.10.2018, Data aktualizacji: 04.01.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 12 głosów

Podkład pod podłogę
Wybór odpowiedniego podkładu do podłogi nie tylko zapewnia izolację cieplną i akustyczną, ale przede wszystkim zapobiega zniszczeniom i przedłuża żywotność paneli czy desek.

Zastanawiając się nad wyborem podłogi zwykle bierzemy pod uwagę jej wygląd. Rozważamy czy zdecydować się na panele, deski oraz jaki będą miały kolor czy fakturę. A tymczasem pod ich powierzchnią kryje się coś znacznie ważniejszego, czyli podkład. Pełni on bardzo ważne funkcje, ponieważ zapewnia izolację cieplną i akustyczną, zapobiega uszkodzeniom, a przede wszystkim przedłuża żywotność. Nie warto się zastanawiać, który podkład wybrać, ale jaki.  

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest podkład podłogowy i w jakim celu się go stosuje  
  • jakie są rodzaje podkładów podłogowych
  • jakie są zalety podkładu korkowego 

Czym jest podkład podłogowy?

Panele podłogowe stanowią tzw. podłogę pływającą. Oznacza to, że nie są na trwałe związane z podłożem. Pod nimi znajduje się wolna przestrzeń, która jest wypełniona powietrzem. Powoduje to dobre absorbowanie dźwięków, dlatego też niezależnie od grubości wybranego materiału podłogowego powinniśmy zdecydować się na odpowiednią izolację akustyczną, którą zapewniają podkłady podłogowe. Układa się je pomiędzy posadzką, a panelami.

Dzięki nim niwelujemy również nierówności podłoża, zapewniamy lepszą izolację termiczną. Dodatkowo stanowi to również doskonały amortyzator, więc cienkie panele lub deski nie będą się uginały pod ciężarem, a grubsze deski trudniej będzie zniszczyć.

Rodzaje podkładów podłogowych

Dostosowując materiał podkładowy powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na takie parametry jak grubość i porowatość. Im większe wartości tym lepsze tłumienie dźwięków. Natomiast należy pamiętać, aby podkład nie był grubszy niż 7-8 mm, ponieważ panele mogą się uginać, jeśli podłoga będzie za bardzo zaizolowana. Warto również sprawdzić, czy materiał nie jest zniszczony. Co ważne, nie należy sugerować się ceną i ulegać pokusie tańszego podkładu, ponieważ przeważnie odbija się to na słabej jakości produktu.

Pianka

Jest to najtańsza opcja, która cieszy się dużą popularnością. Niestety pianka bardzo szybko traci swoje właściwości, szczególnie te, których cena wynosi od 2 zł za metr. Ale nawet, jeśli zdecydujemy się na lepsze jakościowo i grubsze nie gwarantuje nam to dobrej izolacji ani termicznej, ani akustycznej. Charakteryzuje je także bardzo niska żywotność. Nie można ich stosować na drewno. Sprawdzą się jedynie w przypadku podłoży sztucznych.

Podkłady polietylenowe

Są lepsze od zwykłej pianki, a jeśli zdecydujemy się na wersję grubszą – ok 8 mm, to możemy zniwelować do 4 mm nierówności podłoża. Dodatkowo cena jest niewiele wyższa od pianki. Pamiętajmy natomiast, że bez względu na to, jaką grubość wybierzemy z czasem materiał ten ulegnie spłaszczeniu, co oznacza, że obniży się poziom podłogi. Dodatkowo charakteryzuje się wyjątkowo słabą izolacją akustyczną i termiczną.

Podkład korkowy

Materiał podłogowy wykonany z korka jest doskonały izolatorem akustycznym, a do tego doskonale izoluje, ponieważ ciężko przewodzi ciepło. Ze względu na ich wagę, produkuje się je jedynie w arkuszach, które mają grubość 2 mm. W tym przypadku podłoga musi być dokładnie wykonana, aby nie pojawiały się żadne odkształcenia. Trwałość tych podkładów jest nie najlepsza i raczej nie sprawdzi się w miejscach intensywnie użytkowanych. W dodatku w porównaniu do jakości ich cena jest dosyć wysoka.

Eko-płyta

Są dużo tańsze niż podkłady korkowe – nawet dwukrotnie oraz o wiele grubsze, ponieważ mają około 4-7 mm. To rozdrobnione, a następnie sprasowane drewno. Mogą być używane na nierównej posadzce. Są gorsze od korka, jeśli chodzi o izolację akustyczną, ale dają radę. Jednak w przypadku tego materiału problematyczne może być jego ułożenie, ponieważ tutaj powinno się zastosować także folię paraizolacyjną oraz uważać, aby łączenia paneli nie zbiegały się z krawędziami płyt. Jest to rozwiązanie, które stanowi dobry kompromis pomiędzy podkładem z pianki a podkładem korkowym.

Podkład XPS

Jest to polistyren ekstrudowany, czyli materiał sztuczny. Sprzedawany jest w formie płyt oraz rolek o grubości 3-7 mm. Ma wiele zalet, ponieważ charakteryzuje się  dużą odpornością na wilgoć, dobrą izolacją cieplną oraz akustyczną. Można również zakupić je w wariancie o dodatkowo podwyższonych parametrach akustycznych. Bardzo często wybierane są do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023