Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Podcasty jako nowa forma marketingu

Nowy Marketing
Nowy Marketing

Data publikacji: 19.08.2020, Data aktualizacji: 19.08.2020

Podcasty jako nowa forma marketingu
Dlaczego warto wykorzystać podcasty w działaniach marketingowych i co można dzięki temu zyskać? Sprawdź!

Podcasty cieszą się ogromną popularnością, która dalej rośnie. Według badania przeprowadzonego przez Publicis Groupe dla Tandem Media (Agora), w Polsce już 27% internautów słucha podcastów, z czego większość robi to przynajmniej raz w miesiącu*. Zważywszy na to, że 65% spośród słuchaczy zaczęło swoją przygodę z podcastami w ciągu ostatniego roku, grupa ta bardzo szybko się powiększa.

Na popularność podcastów znacząco wpływa rozwój YouTube’a i usług video on demand i audio on demand, na które coraz częściej decydują się odbiorcy. Zamiast korzystać z tradycyjnych mediów, jak telewizja i radio, poszukują oni wartościowych treści w internecie, który oferuje pełno interesującego contentu na każdy temat. Istotne znaczenie ma także powszechność smartfonów z dostępem do sieci i tanie platformy streamingowe.

Odbiorcy sięgają po podcasty głównie w celu spędzenia wolnego czasu lub urozmaicenia wykonywanej w danej chwili czynności. Poszukiwane treści nie mają charakteru wyłącznie rozrywkowego, ale także edukacyjny i informacyjny – pozwalają odbiorcom zarówno doświadczyć rozrywki, jak i pozyskać wartościową wiedzę, poznać nowe opinie na interesujące ich tematy. Ze wspomnianego wcześniej badania wynika, że dla rozrywki słucha ich 48% odbiorców, 46% w celu dowiedzenia się czegoś o świecie, 42% dla relaksu, a 28% z myślą o swoim hobby, czy aby zająć się czymś podczas innych wykonywanych czynności.

Największą zaletą podcastów dla odbiorców jest to, że samemu wybierają oni, kiedy, gdzie i o jakiej tematyce podcastu chcą posłuchać. Jednak w przeciwieństwie do formy wideo, podcast, mimo iż skupia odbiorcę na dźwięku i wymaga zaangażowania, może być słuchany podczas wykonywania wielu innych czynności, np. stania w korkach, sprzątaniu domu, spaceru, uprawiania sportu, czy wyprowadzania psa.

tematyka podcastów

Kwestie techniczne

Aby zacząć przygodę z nagrywaniem podcastów, na początek nie jest potrzebny drogi sprzęt – wystarczy urządzenie z rejestratorem dźwięku, jak dyktafon czy smartfon z podpiętym mikrofonem, ciche pomieszczenie i podstawowy program do montażu i obróbki audio. Jednak należy mieć na uwadze, że tworzony przez firmę podcast powinien być wysokiej jakości i regularnie się ukazywać. Stworzone treści można umieszczać na platformach przeznaczonych do dystrybucji audycji audio, jak np. Speaker, Stitcher, Spotify, Google Podcasts, iTunes, TuneIn, Lecton. Warto pamiętać, że dystrybucja podcastu powinna być wsparta promocją i komunikacją w kanałach w mediach społecznościowych firmy.

Podcasty są efektywne kosztowo, a budżet głównie przeznaczany jest na wynagrodzenie twórcy i promocję treści. Ze względu na ich rosnącą popularność w Polsce powstały już agencje wyspecjalizowane w marketingu z ich wykorzystaniem, jak np. Storia by Abstra, czy Słucham.

Tematyka podcastów

Tworzone przez firmy podcasty mogą poruszać przeróżną tematykę, jednakże powinna być ona związana z profilem działalności firmy. Przedstawiane treści mogą być zarówno w formie rozrywkowej, np. podcasty fabularne czy lifestyle’owe, jak i edukacyjnej, np. materiały poradnikowe dotyczące rozwiązywania problemów grupy docelowej, wywiady z ekspertami, w których dzielą się oni swoimi doświadczeniami i wiedzą, dyskusje i debaty na wybrane tematy. Podcasty mogą również przedstawiać produkt i jego zastosowanie, odpowiadać na najczęściej zadawane przez konsumentów pytania, a także być tworzone na podstawie treści publikowanych na blogu firmy – np. jako audio wpisy urozmaicające przekaz.

Przykładowo firmy z branży gastronomicznej mogą poruszać tematy związane z gotowaniem i kuchnią, marki parentingowe – z poradami dla rodziców, koncerny samochodowe – związane z motoryzacją, natomiast firmy z branży deweloperskiej mogą tworzyć treści audio skierowane do potencjalnych klientów, np. porady dotyczące zakupu czy sprzedaży mieszkania, jego urządzenia i wyposażenia, remontów, kwestii prawnych, czy inwestowania w nieruchomości.

przygotowywanie podcastów

Korzyści z podcastów

Możliwości wykorzystania przez firmy podcastów w celach marketingowych jest wiele. Mogą one mieć cele typowo sprzedażowe, jak i wizerunkowe. W zewnętrznych podcastach, poprzez współpracę z ich twórcami marki mają możliwość pokazania się za pomocą np. lokowania i zaprezentowania produktu w treści podcastu; umieszczenia na początku, na końcu i w trakcie trwania nagrania kilkusekundowych odczytów/reklam na temat firmy lub trwającej promocji, utrzymanych w tonie całego podcastu; czy też dodania unikalnych kodów promocyjnych dla słuchaczy. Firmy mogą także zasponsorować konkretny odcinek podcastu znanego twórcy, aby np. w całości skupił się on na tematyce związanej z marką i jej produktami.

Drugim, droższym rozwiązaniem jest tworzenie cyklu własnych podcastów, co pozwala bardziej zbliżyć się do odbiorców i przyciągnąć ich na dłużej. Dzięki takim podcastom można np. dzielić się wiedzą i poradami i budować wizerunek eksperta w danej dziedzinie, ciekawie opowiedzieć o produkcie, czy też wykorzystać je w wewnętrznych celach szkoleniowych. Pozwalają one także pokazać markę w pełni, nie tylko jej ofertę, ale też wartości czy cele i jej misję. Mogą służyć również employer brandingowi i wzmocnieniu wizerunku firmy jako pracodawcy i kontrahenta.

Ogromną korzyścią dla firmy z tworzenia ciekawych podcastów jest możliwość przyciągnięcia na dłużej odbiorcy i silne zaangażowanie go w konsumowane treści. Ze względu na immersyjność, długość i regularność podcasty są obecnie bardzo dobrym sposobem na poszerzenie świadomość marki wśród konsumentów, poinformowanie ich nie tylko o oferowanych produktach czy usługach, ale także o wartości firmy, jej misji i celu. Pomagają w budowaniu i podtrzymywaniu relacji z konsumentami, polegających na dostarczaniu obustronnych korzyści (zarówno dla odbiorcy – w postaci ciekawej i wartościowej treść, jak i dla marki – poprzez zaangażowanie odbiorcy i w efekcie budowanie wizerunku i dotarcie do niego ze swoją ofertą). Istotne jest także to, że reklama zawarta w podcastach jest praktycznie nie do przegapienia przez odbiorcę, jak dzieje się to w przypadku wielu innych form.

podcasty

Przykłady zastosowania podcastów

Coraz więcej marek w Polsce zaczęło wykorzystywać podcasty w swoich działaniach. W ramach przeprowadzonej kampanii „Konto 4 x 4 – rachunek dla firm”, Alior Bank zaprosił do współpracy twórców podcastów „Mała Wielka Firma”, „Greg Albrecht Podcast”, „Inna Kultura Biznesu” i został sponsorem kilku odcinków. W treściach pojawiły się komunikaty sponsorskie dotyczące oferty banku, powstał także odcinek specjalny podcastu Grega Albrechta, w którym gościł przedstawiciel firmy. Celem działań było nieinwazyjne zaprezentowanie zalet „Rachunku 4 x 4” z oferty banku.

Sklep internetowy Showroom we współpracy z autorką popularnych podcastów Joanną Okuniewską stworzył cykl audycji pt. „Dziewczyny z sąsiedztwa”, do których zapraszane są kobiety pracujące w różnych dziedzinach i dzielące się swoimi pasjami, doświadczeniami i opiniami.

Z kolei Pracuj.pl zostało sponsorem kilku odcinków podcastów zrzeszonych w sieci Podsłuchane.pl. Audycje zachęcały do pobrania e-booka firmy, dotyczącego rozwoju życia zawodowego, i nawiązywały do niego tematycznie. Na podobne działania zdecydowało się także Nationale-Nederlanden, nawiązując współpracę z podcastem „Porozmawiajmy o IT”. W jej ramach powstał specjalny odcinek z ekspertami firmy, którzy poruszyli tematy związane m.in. z etapami rekrutacji do międzynarodowych korporacji, problematykę rotacji pracowników, czy zarządzanie projektami i walory pracy w dużej organizacji w porównaniu do startupu.

Nawet Lasy Państwowe zdecydowały się postawić na podcast i stworzyć swój. Audycja „Między Drzewami” poświęcona jest zagadnieniom związanym z ochroną przyrody, gospodarką leśną i atrakcjami przyrodniczymi polskich lasów.

W branży nieruchomości w Polsce podcasty wykorzystuje, chociażby agencja pośrednicząca Ruszamy Nieruchomości, która w nagraniach porusza tematy takie jak inwestowanie, kupowanie i sprzedaż, kredyty hipoteczne, czy kwestie prawne. Podcast o podobnej tematyce, dotyczący rynku nieruchomości, prowadzi także inwestor Daniel Siwiec, zajmujący się działalnością deweloperską. Dobrym przykładem podcastu prowadzonego przez agencję nieruchomości jest cykl nagrań zagranicznej firmy Hermann London, w którym autorzy dzielą się poradami i wiedzą na temat nieruchomości, a także przeprowadzają wywiady z ekspertami z branży.

rola podcastów w marketingu

Podcasty istotnym kanałem komunikacji

Niezależnie od tematyki, dobrze przygotowane i wartościowe treści audio przyciągają odbiorców. Podcasty z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno przez małe, jak i duże firmy w celu promocji i zainteresowania sobą potencjalnych klientów. W dobie adblocków stają się one wyjątkowo istotnym i mocno angażującym kanałem dotarcia z przekazem marki, którego nie można bagatelizować.

 

*www.agora.pl/co-czwarty-internauta-w-polsce-slucha-podcastow-wyniki-badania-przygotowanego-na-zlecenie-tandem-media

 

Nowy Marketing
Nowy Marketing

Największy w Polsce portal opisujący zagadnienia marketingowe i sprzedażowe, który co miesiąc odwiedza ponad 200 tys. użytkowników. Należący do Antygrupy, w której skład wchodzą również portale AntyWeb.pl, MamStartup.pl, Sznyt.pl.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023