Patyna – następca decoupage?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 10.05.2019, Data aktualizacji: 18.08.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 11 głosów

Patyna – następca decoupage?
Wykorzystanie patyny do postarzania przedmiotów. Decoupage i patyna w rękodzielnictwie, jako metody ozdabiania różnorodnych powierzchni.

Ozdabianie przedmiotów metodą decoupage jest od dłuższego czasu bardzo popularne. Ta stara technika, wykorzystywana w rękodzielnictwie od wielu lat, wyjątkowo dobrze radzi sobie we współczesnym świecie. Ozdabiać można przeróżne powierzchnie i jak podkreślają zwolennicy tej metody, tylko wyobraźnia może być tutaj ograniczeniem i granicą. Idąc krok dalej, rękodzielnicy wykorzystują też pastę postarzająca, czyli patynę, która świetnie spełnia swoją funkcję.

Przedstawimy Wam dziś kilka ciekawych faktów i inspirujących rozwiązań na przedmioty ozdobione metodą decoupage z wykorzystaniem wspomnianej patyny.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest decoupage
 • jak wykorzystać patynę w rękodzielnictwie

Decoupage – czyli co?

Termin „decoupage” znany jest większości z nas, choć nie wszyscy potrafią wyjaśnić, co to właściwie jest i do czego jest wykorzystywany. Jak wspomnieliśmy powyżej, decoupage, to stara technika ozdabiania różnorodnych przedmiotów. Nazwa pochodzi z języka francuskiego, od słowa „decouper”, które oznacza wycinanie. Co więc wspólnego ma metoda decoupage z wycinaniem?

Jak się zapewne domyślacie lub po prostu wiecie – bardzo wiele. Najprościej mówiąc, technika decoupage opiera się na wycinaniu wzorów, między innymi z papierowych serwetek czy przygotowanych obrazów i naklejaniu ich na wybraną powierzchnię. Do zabezpieczenia wybranego motywu używa się kilka warstw lakieru. Brzmi nieskomplikowanie, prawda?

Metoda decoupage nie jest trudna i do zrobienia prostych ozdób potrzebna jest tylko chęć i trochę wyobraźni. Ozdabiać możecie przeróżne powierzchnie, takie jak drewno, szkło, ceramikę, a nawet plastik.

Wiele możliwości wykorzystania decoupage

Rękodzielnicy z powodzeniem upiększają też meble i biżuterię, niemniej wymaga to już znacznie większej wiedzy niż ozdobienie kuchennego kubka do kawy. Kiedy już nabierzecie wprawy i ten sposób dekoracji przedmiotów będzie Wam sprawiał przyjemność, powinniście zainteresować się kolejnymi krokami, które wpływają na piękno ozdabianych przedmiotów. Jeśli zależy Wam na postarzaniu przedmiotów, uzyskanie efektów niemożliwych do wykonania bez profesjonalnych produktów, powinniście zainteresować się niezwykle popularną ostatnio patyną.

Postarzanie przedmiotów za pomocą patyny

Jeśli zależy Wam na tym, żeby ozdabiany przedmiot zachwycał jeszcze bardziej, możecie posłużyć się wspomnianą wyżej pastą postarzającą, czyli patyną. Jest ona w ostatnich sezonach niezwykle popularna i rękodzielnicy zgodnie przyznają, że przedmioty wykonane z użyciem tej właśnie techniki wybierane są przez kupujących znacznie częściej.

Patyna w środowisku naturalnym (inaczej śniedź czy grynszpan szlachetny) to jak zapewne nie wielu z Was kojarzy, produkt uzyskany podczas korozji atmosferycznej miedzi oraz jej stopów pod wpływem wilgotnego powietrza. Do jej głównych składników należy węglan hydroksomiedzi, a warstwa, którą patyna tworzy na przedmiotach miedzianych, może występować w kolorach od bardzo jasnozielonego, aż do jasnoniebieskiego.

Patyna w rękodzielnictwie

Skąd więc produkt korozji atmosferycznej występującej na miedzi wziął się w dekorowaniu przedmiotów i zyskał taką popularność? Prawdopodobnie z zamiłowania do tradycji, uwielbienia dla starych przedmiotów i tęsknoty za tym, co już minęło. Pasta postarzająca, nazywana patyną ma za zadanie sprawić, iż dekorowany przedmiot wyglądał będzie na starszy niż jest. Używa się jej do wykonania spękań, akcentowania relifów czy też specjalistycznego cieniowania. Pasty te występując w różnych kolorach i wykorzystuje się je zależnie od przewidywanego efektu, jaki planuje się osiągnąć. Na rynku znajdziemy więc pasty czarne, brązowe, zielone, żółte, białe, a nawet niebieskie.

Zrób to sam

Tak jak i przy tradycyjnym decoupage, które nie należy do technik trudnych w wykonaniu, tak i używanie patyny jest stosunkowo łatwe i przyjemne. Pamiętajcie, że każda nawet najprostsza technika wymaga trochę wprawy, nie oczekujcie więc, że za pierwszym razem uzyskacie efekt, który powali Was na kolana. Zacznijcie od łatwych przedmiotów, takich jak podstawki pod kubek, czy małe powierzchnie z płyty MDF. Zanim zaczniecie przygodę z postarzaniem, spróbujcie kilku podejść do tradycyjnego decoupage.

Możecie też wykorzystać patynę do posiadanych już przedmiotów, takich jak na przykład różnorodne obrazy i obrazki. W zależności od efektu jaki będziecie chcieli uzyskać, pastę postarzającą nakłada się zarówno pędzelkiem, gąbką, a także popularnymi w tej metodzie nawilżonymi chusteczkami dziecięcymi. Jeśli nałożyliście jej zbyt wiele, z powodzeniem zdejmiecie ją szmatką nasączoną terpentyną, najczęściej bez szkody dla tworzonego przez Was dzieła.

Warto wiedzieć, że w przypadku mebli, ram i wszelkich drewnianych powierzchni, patynę najlepiej jest nakładać na obszar zabezpieczony już lakierem, ponieważ substancja ta wnika bardzo głęboko i efekt nie jest wówczas zadowalający. Kilkukrotne próby sprawią, że zaczniecie nabierać wprawy i doświadczenia, a ozdabiane i postarzane przez Was przedmioty zaczną nabierać zupełnie nowego życia.

 
wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: