Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Na co zwracać uwagę kupując mieszkanie na obrzeżach miasta?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 14.07.2021, Data aktualizacji: 04.07.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 10 głosów

Mieszkanie na obrzeżach miasta
Centrum czy jednak peryferia? Jakie wady posiada mieszkanie na obrzeżach miasta? Na co należy uważać? Sprawdź!

Zakup nieruchomości na obrzeżach miasta ma swoje niewątpliwe plusy. Cisza i spokój oraz dużo niższe ceny mieszkań to główne zalety tej decyzji. Jednak ta, jak niemal każda - ma też swoje ciemne strony. Przed dokonaniem transakcji warto przemyśleć pewne kwestie, ale też sprawdzić kilka rzeczy. Jakich? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są zalety mieszkania na obrzeżach
  • jakie są wady mieszkania w takiej lokalizacji 
  • jak wygląda komunikacja na obrzeżach miast

Inwestycja mieszkaniowa w Krakowie - Glogera 27 i 29

Transport, czyli dojazdy do centrum

Decydując się na zakup mieszkania na przedmieściach, musimy liczyć się z utrudnionymi dojazdami. Warto zatem sprawdzić dostępną komunikację zbiorową: czy ta w ogóle istnieje w okolicy, jak daleko od potencjalnego osiedla znajduje się najbliższy przystanek autobusowy czy stacja kolejowa oraz być może najważniejsze - jak często kursują środki danego transportu. Może się bowiem okazać, że w sytuacji spóźnienia na jedyny autobus w okolicy, będziemy musieli czekać na kolejny… aż 2 godziny.

Jeśli jesteśmy zmotoryzowani, sprawa jest nieco prostsza, ale też nieoczywista. Sprawdźmy zatem stan dróg w okolicy oraz trasy, którymi będziemy poruszać się na co dzień. Być może w połowie drogi do naszej pracy znajduje się przejazd kolejowy, na którym postój trwa nawet 40 minut? A jeśli tak - ile wobec tego zajmie nam codzienny dojazd do pracy?

Peryferia miasta

Dostęp do punktów usługowych

Mieszkając w centrum, oczywistym jest dla nas, że w razie potrzeby mamy pod nosem sklep spożywczy, aptekę czy weterynarza, nie wspominając o restauracji, kinie czy centrum handlowym. Na mniej rozwiniętych przedmieściach nie jest to już tak pewne. Zastanówmy się, czy jesteśmy gotowi robić wycieczki autem po najprostsze sprawunki. Jeśli w najbliższej przyszłości planujemy dzieci lub te są już w rodzinie, należy liczyć się z pełnoetatową pracą szofera.

O ile większe dzieci bez problemu dotrą do szkoły komunikacją miejską, o tyle te młodsze będziemy musieli zawieźć. Pięć dni w tygodniu, dwa razy dziennie, być może przez kilka najbliższych lat. Warto sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe placówki edukacyjne jak przedszkole i szkoła podstawowa. Jeśli jest to kwestia kilkuminutowej drogi autem, nie powinno być problemu. Jeśli jednak to ponad 30 minut w jedną stronę - może to być naprawdę uciążliwe.

Okolica i jej rozwój

Jeśli chcemy kupić mieszkanie na obrzeżach w miejscu, gdzie jeszcze nic nie ma, zadajmy sobie pytanie: co tu powstanie? Przed wybraniem nieruchomości sprawdźmy plan zagospodarowania dla najbliższej okolicy. Jeśli okaże się, że infrastruktura się znacznie rozwinie, może to być dla nas ogromnym plusem. Scenariusz może być jednak inny. Dzisiejsze szczere pole pod naszym oknem w przeciągu kilku lat może zmienić się w ogromną galerię handlową, drogę szybkiego ruchu, a nawet fabrykę. Kupując mieszkanie w centrum zwykle nie mamy tego problemu - po pierwsze liczymy się z hałasem miasta, po drugie zaś okolica jest już zwykle gęsto zabudowana.

Komfort i bezpieczeństwo

W mieście cały czas coś się dzieje, co oczywiście dla wielu może być minusem. Plusem jest jednak fakt, że jeśli ktoś będzie kręcił się pod naszymi oknami - z pewnością zostanie to zauważone. Osiedla położone na uboczu są jednak bardziej narażona na niebezpieczeństwo, dlatego sprawdźmy co oferuje deweloper. Dowiedzmy się, czy nieruchomość posiada ogrodzony teren, monitoring czy nawet ochronę. Zróbmy też sobie mały spacer po zmroku. Szczególnie istotne są trasy, którymi nasze dzieci i my sami będziemy się poruszać na co dzień. Na peryferiach trudniej o dobrze oświetlone chodniki, kamery miejskie i przypadkowych przechodniów, którzy samą swoją obecnością mogą podnosić nasze poczucie bezpieczeństwa.

Daleka przyszłość

Podmiejskie mieszkanie ma jeszcze jeden minus - niepewną przyszłość. Dzieci w wieku studenckim zapewne wyprowadzą się dużo szybciej, bliżej uczelni (co dla niektórych może być akurat atutem). Jeśli z czasem i my będziemy chcieli się wyprowadzić, zostawiając obecne mieszkanie na peryferiach na wynajem, może się okazać, że chętnych nie będzie wcale tak dużo. Znacznie łatwiej jest bowiem wynająć mieszkanie w centrum miasta - tam potencjalnych najemców nie brakuje.

Centrum czy na obrzeżach miasta?

Jest wiele kwestii, na które należy zwrócić uwagę przed kupnem mieszkania na obrzeżach miasta. Jednak absolutnie nie znaczy to, że zakup takiej nieruchomości to zły pomysł. Wręcz przeciwnie, dla niektórych będzie to rozwiązanie idealne. Długie dojazdy, nierozwinięta infrastruktura czy brak pewności co do planów na najbliższą okolicę stoją w opozycji do ciszy, spokoju, bliskości licznych terenów zielonych oraz oczywiście ceny. Przed podjęciem decyzji warto zrobić prostą listę, wypisując wszystkie wady i zalety nieruchomości w takim miejscu. Tworząc listę, weźmy pod uwagę jedynie te punkty, które nas dotyczą lub będą dotyczyły w przyszłości. Wybierzmy też mądrze konkretne osiedle - ważna jest lokalizacja, dostępność do komunikacji i punktów usługowych.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Targi mieszkaniowe w Lublinie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkań i domów w Lublinie?

      Targi mieszkaniowe w Lublinie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkań i domów w Lublinie?

      Warto uczestniczyć w imprezach targowych, aby zadbać o to, by być świadomym i odpowiedzialnym konsumentem. Targi nieruchomości to doskonała okazja dla osób, które marzą o swoich własnych czterech kątach - mieszkaniu, domu lub działce, by zapoznać się z szeroką ofertą deweloperów i pośredników z rynku wtórnego i pierwotnego. Uczestnicy mają możliwość zapoznania się i skorzystania z porad ekspertów finansowych, prawnych oraz budowlanych, którzy pomogą w podjęciu świadomej decyzji o zakupie.

      02 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    • Targi mieszkaniowe Trójmiasto 2024 i 2025: targi mieszkań i domów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

      Targi mieszkaniowe Trójmiasto 2024 i 2025: targi mieszkań i domów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

      Targi mieszkaniowe są źródłem eksperckiej wiedzy w zakresie prawnych aspektów zakupu nieruchomości, kwestii finansowych czy zagadnień z branży budowlanej. Oprócz tego uczestnicy mogą liczyć na szeroką i ciekawą ofertę nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego od liderów rynku nieruchomości. Warto wziąć udział w wybranych targach, by zapoznać się z cenami mieszkań i domów lub by poznać swoją zdolność kredytową.

      02 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    • Targi mieszkaniowe we Wrocławiu 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkań i domów we Wrocławiu?

      Targi mieszkaniowe we Wrocławiu 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkań i domów we Wrocławiu?

      Eventy organizowane przez liderów branży zrzeszają ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu z łatwością znajdziesz profesjonalną pomoc na każdym etapie zakupu czy wykończenia nieruchomości. Oprócz wyjątkowych ofert dla uczestników przygotowano także panele wykładowe. Jeżeli poszukujesz swojego wymarzonego m bądź inspiracji dotyczących wystroju wnętrza, koniecznie odwiedź targi mieszkaniowe, o których wspominamy poniżej. Z artykułu dowiesz się m.in:

      02 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    • Immisja: co to immisja sąsiedzka, pośrednia i bezpośrednia?

      Immisja: co to immisja sąsiedzka, pośrednia i bezpośrednia?

      Immisja sąsiedzka to pojęcie, które powinno być znane każdemu właścicielowi nieruchomości. Bowiem choć prawo własności jest „święte”, zdarzają się sytuacje, kiedy realizując je wchodzimy w kolizję z innym prawem własności, innej osoby, która też ma nieruchomość i też chce z niej korzystać. Uciążliwe sąsiedztwo bywa koszmarem. Takie sytuacje prawo określa jako immisje. Jak bronić się przed kłopotliwym sąsiadem?

      28 listopada 2024

      Marcin Moneta

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023