Lampy industrialne do salonu - jakie wybrać?
Data publikacji: 20.12.2019, Data aktualizacji: 21.07.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 33 głosów
Styl industrialny dotarł do nas zza oceanu. To tam można szukać jego początków. Skąd się wziął? Była to odpowiedź na potrzeby młodych ludzi, często artystów. Kolebką stylu industrialnego był Manhattan, to stamtąd rozwijające się przedsiębiorstwa przenosiły się na przedmieścia pozostawiając puste, poprzemysłowe przestrzenie. Dlaczego młodzi ludzie upodobali sobie właśnie takie miejsca?
Chodziło nie tylko o ciekawą przestrzeń, ale też o cenę. Takie opuszczone magazyny często można było wynająć za niewielkie pieniądze. To przyciągało nie tylko osoby szukające miejsca do zamieszkania, ale też artystów szukających ciekawych miejsc na pracownie. Przestrzenie te zaczęto przystosowywać do życia i tak właśnie powstał styl industrialny, który ma swoich zwolenników aż do dzisiaj.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie są cechy charakterystyczne stylu loftowego
- jak urządzić konkretne wnętrza w takim stylu
- jakie wybrać oświetlenie i dodatki
Dzisiaj styl industrialny można podzielić na dwa typy:
- Industrial soft – czyli nowe przestrzenie aranżowane tak, by wyglądały na industrialne
- Iindustrial hard – czyli poprzemysłowe przestrzenie aranżowane na wnętrza mieszkalne. W Polsce, zagłębiem stylu industrialnego w wersji hard jest z pewnością Łódź, której infrastruktura jest bogata w tego typu miejsca.
Lampy loftowe - stare oprawy z metalowymi kratkami
Jeśli chcesz, aby Twoje nowoczesne wnętrze nabrało prawdziwie industrialnego charakteru, możesz zdecydować się na stare lampy industrialne, w mocno przemysłowym stylu. Na pewno kojarzysz fabryczne oświetlenie z dawnych lamp. Metalowe oprawki na żarówki i szklane klosze osłonięte metalową kratką. Czy wiesz, że takie lampy wracają do łask? I są niezwykle efektowne, jeśli chodzi o wnętrza industrialne. Z uwagi na ich ciekawy design, najlepiej prezentują się w dużych, przestronnych wnętrzach, których nie przytłoczą, a jedynie dopełnią.
Pisząc o stylu industrialnym nie można pominąć, niezwykle modnych ostatnio, lamp druciaków. Jest to współczesna wersja fabrycznego oświetlenia, w której metalowe kratki wyglądają nieco subtelniej. W sprzedaży znaleźć można całe mnóstwo kolorów i form. Kule, prostokąty, kształt diamentu. Wybór jest ogromny.
Jeśli zależy Ci na industrialnym charakterze takiej lampy, zdecyduj się na kolor czarny, miedziany lub srebrny. Tego typu lampy dobrze prezentują się też z drewnianymi elementami lub betonowymi wykończeniami. Można zdecydować się na lampę z jednym kloszem lub wybrać lampy z kilkoma zawieszeniami, zakończonymi drucianymi oprawkami. Takie rozwiązania dobrze sprawdzają się, jako oświetlenie dużego stołu w jadalni czy oświetlenie salonu.
Lampy industrialne do nowoczesnych wnętrz
Jeśli podoba Ci się styl industrialny, z łatwością stworzysz w swoim domu wnętrze soft. Tak naprawdę wystarczy tylko odpowiedni dobór dodatków. Nowoczesna aranżacja bardzo szybko może przeistoczyć się w industrialną przestrzeń. Warto zacząć od oświetlenia. W pofabrycznych wnętrzach bardzo często pozostawiano duże, metalowe lampy wiszące czy też druciane oprawki wiszące na kablach. Właśnie tego typu lampy, również współcześnie, są wyznacznikiem industrialnego stylu. W nowoczesnej kuchni postaw na metalową lampę z widocznymi mocowaniami i śrubkami, do tego zamocowaną na surowym łańcuchu.
Salon rozświetl punktowymi reflektorami i lampami wiszącymi na długich zawieszeniach, niekoniecznie jednej długości. Pamiętaj też, że przestrzeń industrialna powinna być otwarta, a to właśnie lampy i odpowiednie oświetlenie ma stanowić granice poszczególnych stref. Nie bój się też łączyć kilku rodzajów lamp. Zdecydowanie odradzamy Ci komplety. Lepiej daj się ponieść wodzy fantazji. Lampy powinny być spójne, ale każda z nich musi mieć „to coś”, każda z nich powinna być ozdobą Twojego wnętrza. Łącz drewno z metalem lub ze szkłem. Mieszaj faktury. Nie unikaj odważnych rozwiązań.
Oświetlenie industrialne to tylko lampy wiszące?
Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, światło we wnętrzach industrialnych spełnia bardzo ważną rolę, ponieważ wyznacza granice poszczególnych stref otwartej przestrzeni. Trudno wyobrazić sobie, że cała, duża przestrzeń miałaby zostać oświetlona wyłączeni światłem sufitowym. Dodatkowe punkty światła są wręcz obowiązkowym punktem takiej aranżacji.
Wybierać można swobodnie spośród lamp stołowych, podłogowych czy też kinkietów. Wszystko zależy od danego wnętrza. Jeśli jest to duży, otwarty loft zamknięty w bryle prostokąta, kinkiety mogą nie być wystarczające. Warto wybrać też kilka lamp stojących. Lampa podłogowa dobrze doświetli przestrzeń obok kanapy ustawionej na środku salonu. Lampa stołowa sprawdzi się, jako oświetlenie stalowej konsoli, dobrze prezentuje się też na szerokim parapecie z siedziskiem. Jeśli chcesz postawić na kinkiety, te zamontuj w kuchni, nad kuchennymi blatami lub w salonie, tak by doświetlały nowoczesne grafiki lub fotografie.
Jakie lampy wybrać? Tutaj należy kierować się podobną stylistyką, jak przy lampach wiszących. Doskonale sprawdza się drewno, beton, szkło. Idealnym uzupełnieniem wnętrz industrialnych są też nowoczesne lampy marmurowe, nieco surowe, a przy tym bardzo efektowne. Wybierz lampę podłogową na trójnogu, z kloszem w formie dużego reflektora. Do tego betonowa lampa stołowa z odsłoniętą żarówką, a całość uzupełnij czarnymi kinkietami na wysięgnikach, ze stożkowymi, metalowymi kloszami.
Industrialne i loftowe żarówki Edisona jako uzupełnienie
Warto pamiętać też o tym, że oświetlenie industrialne to nie tylko lampy, ale też, a może przede wszystkim odpowiednie żarówki. Do efektownych i wyjątkowo designerskich lamp industrialnych warto dobrać równie ciekawe żarówki. Doskonale sprawdzają się te stylizowane na starodawne żarówki żarnikowe. Oczywiście dzisiaj nikt już nie używa tradycyjnych żarówek. Na szczęście na rynku pojawiło się mnóstwo nowoczesnych, ledowych modeli stylizowanych na te dawne. Ten typ nazywany jest żarówkami Edisona.
Są to modele o klasycznych kształtach, z widocznymi imitacjami żarników. Tego typu żarówki dają zazwyczaj przyjemne ciepłe, a nawet żółte światło, które pięknie podkreśla charakter aranżacji. Wybierając taką żarówkę szkoda ukrywać ją pod kloszem, dlatego bardzo często wystarczy dobrać do niej dekoracyjne zawieszenie i lampa jest już gotowa. Żarówki Edisona to także doskonały wybór do wszystkich lamp-druciaków, o których pisaliśmy wcześniej. Taki duet z pewnością przeniesie wnętrze w industrialne klimaty.
Materiał opracowany przez Ardant.pl
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: