Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kupujemy coraz więcej nieruchomości

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 20.08.2018, Data aktualizacji: 15.03.2021

Średnia ocen 3/5 na podstawie 1 głosu

Kupujemy coraz więcej nieruchomości
RynekPierwotny.pl sprawdza transakcje sprzedaży nieruchomości w 2017 roku - to był rekordowy rok. Zapraszamy do lektury!

Niezbyt często można zapoznać się z informacjami dotyczącymi liczby nieruchomości sprzedanych w Polsce. Właśnie dlatego na uwagę zasługują dane, które niedawno podał Główny Urząd Statystyczny. Te statystyki GUS-u bazujące na informacjach Ministerstwa Sprawiedliwości sugerują, że w 2017 r. zostało sprzedanych więcej polskich nieruchomości. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przeanalizowali ciekawe zmiany zauważalne po uwzględnieniu różnych kategorii sprzedawanych nieruchomości (np. lokali, działek zabudowanych domami i gruntów rolnych).

Mieszkaniowy boom jest dobrze widoczny w statystykach …

Obliczenia GUS-u bazujące na danych Ministerstwa Sprawiedliwości wskazują, że od początku stycznia do końca grudnia 2017 r. zostało podpisanych 488 106 aktów notarialnych związanych ze sprzedażą nieruchomości. Taki wynik oznacza wzrost wynoszący 1,2% względem 2016 r. O większej liczbie transakcji dotyczących nieruchomości informują również dane z Rejestrów Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN). Trzeba jednak pamiętać, że nieruchomościowe transakcje trafiają do RCiWN z pewnym opóźnieniem. Ta ewidencja na dzień badania wykonanego przez GUS (25 kwiecień 2018 r.), mogła jeszcze nie uwzględniać wszystkich transakcji z minionego roku. Dlatego informacje o obrocie nieruchomościami pozyskane przez GUS z Ministerstwa Sprawiedliwości, wydają się bardziej kompletne.

Poniższy wykres prezentuje te kategorie nieruchomościowych transakcji, które w 2017 r. wygenerowały najwięcej aktów notarialnych. Mowa o następujących transakcjach:  

  • sprzedaż lokali - 191 369 aktów notarialnych (39,2% analizowanych aktów notarialnych)

  • sprzedaż działek niezabudowanych - 94 564 akty notarialne (19,4% analizowanych aktów notarialnych)  

  • sprzedaż nieruchomości rolnych - 57 492 akty notarialne (11,8% analizowanych aktów notarialnych)       

  • sprzedaż działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym - 47 904 akty notarialne (9,8% analizowanych aktów notarialnych)

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - 47 219 aktów notarialnych (9,7% analizowanych aktów notarialnych)           

  • Na podstawie danych GUS-u oraz Ministerstwa Sprawiedliwości (MS) można obliczyć, że 49 558 aktów notarialnych z 2017 r. dotyczyło innych nieruchomości. Ta kategoria jest bardzo zróżnicowana. Zalicza się do niej m.in. sprzedaż działek zabudowanych budynkiem niemieszkalnym (np. garażem) oraz sprzedaż prawa użytkowania wieczystego.

      

    Ciekawe są również informacje przedstawione w poniższej tabeli. To zestawienie informuje, że w 2017 r. najbardziej wzrosła liczba aktów notarialnych związanych ze sprzedażą działek zabudowanych budynkiem mieszkalnym (+7,5% względem 2016 r.) oraz aktów dokumentujących sprzedaż lokalu (+7,4%). Spore roczne wzrosty odnotowano też w przypadku aktów notarialnych potwierdzających sprzedaż działek niezabudowanych (+4,9%) oraz sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (+4,3%). Wszystkie te zmiany stanowią potwierdzenie dobrej koniunktury na polskim rynku mieszkaniowym. Można jedynie żałować, że dane GUS i MS nie prezentują osobno liczby aktów dotyczących lokali mieszkalnych oraz niemieszkalnych. W tym kontekście warto jednak dodać, że rynek lokali mieszkalnych jest znacznie lepiej rozwinięty. W 2016 r. liczba sprzedanych mieszkań (z całej Polski) była około dziewięć razy większa od analogicznej sprzedaży lokali użytkowych (niemieszkalnych).  

    Rynek działek rolnych mocno ucierpiał po zmianach z 2016 r.

    W kontekście liczby aktów notarialnych dokumentujących obrót nieruchomościami, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ciekawą statystykę. Mowa o bardzo wyraźnym spadku liczby umów związanych ze sprzedażą nieruchomości rolnych w 2017 r. (spadek o 17,6% względem 2016 r.). Tak duża zmiana na pewno nie była przypadkowa. Można ją tłumaczyć przede wszystkim ograniczeniami w obrocie ziemią rolną. Wspomniane ograniczenia wprowadzono pod koniec kwietnia 2016 roku. Możliwość swobodnego obrotu ziemią rolną w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2016 roku, zmobilizowała kupujących i poprawiła wyniki dotyczące liczby podpisanych aktów notarialnych. W 2017 r. nie mieliśmy już do czynienia z takim czynnikiem. Właśnie dlatego odnotowano bardzo wyraźny spadek liczby transakcji dotyczących zakupu ziemi rolnej.

    Warto dodać, że oprócz skali obrotu gruntami rolnymi, znacząco zmieniła się też cena tych działek. Według danych ARiMR oraz GUS, średnia cena 1 hektara gruntu ornego pomiędzy II kw. 2016 r. oraz I kw. 2018 r. wzrosła o 9,3%. Ten wzrost zaprzecza wcześniejszym prognozom, wedle których wprowadzenie ograniczeń dotyczących sprzedaży ziemi rolnej miało skutkować szybkim spadkiem jej cen.

    Andrzej Prajsnar

    Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

    Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

    PODZIEL SIĘ:

    OCEŃ ARTYKUŁ:

    Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

      Artykuły powiązane

      • Klucz do mieszkania program – warunki i założenia programu dopłat

        Klucz do mieszkania program – warunki i założenia programu dopłat

        Zgodnie z założeniami Ministerstwa Rozwoju i Technologii program Klucz do mieszkania ma wystartować już w drugiej połowie 2025 r. Inicjatywa skierowana wyłącznie do osób kupujących swoje pierwsze „M” na rynku wtórnym lub budujących dom metodą gospodarczą – ma objąć m.in. dopłaty do rat kredytów hipotecznych. W projekcie, poza wsparciem kredytowym, przewidziano łatwiejszy dostęp do mieszkań komunalnych, czynszowych w TBS oraz inwestycji SIM. Choć ostateczne przepisy są wciąż dopracowywane, znamy już kluczowe cele i warunki udziału. Sprawdź, jak skorzystać z rządowego wsparcia!

        04 lipca 2025

        Redakcja

      • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

        Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

        2 lipca 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o kolejnych 0,25 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,00 proc. To kontynuacja wiosennego, półprocentowego cięcia (do 5,25 proc.), które weszło w życie 8 maja 2025 r. Czy zwrot w polityce pieniężnej to początek prawdziwego odmrożenia na rynku kredytów? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

        04 lipca 2025

        Marcin Moneta

      • Jak negocjować warunki kredytu hipotecznego w banku?

        Jak negocjować warunki kredytu hipotecznego w banku?

        Warunki kredytu hipotecznego nie są niezmienne. Wręcz przeciwnie – banki często zostawiają pole do negocjacji, z którego zdecydowanie warto skorzystać. Jak zdobyć korzystniejsze oprocentowanie, niższą prowizję lub lepsze warunki ubezpieczenia? Czy można negocjować lepsze zasady finansowania już spłacanego kredytu? Nie daj się zaskoczyć. Dowiedz się, jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny – na własnych warunkach.

        23 czerwca 2025

        Daniel Grzegorzek

      • Podatek od sprzedaży nieruchomości

        Podatek od sprzedaży nieruchomości

        Sprzedajesz mieszkanie w 2025 roku? Zanim podpiszesz akt notarialny, sprawdź, jakie podatki i opłaty będą Cię obowiązywać. Dowiedz się, kiedy fiskus upomni się o 19% podatku, jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jakie poniesiesz koszty notarialne oraz kto płaci podatek PCC.

        10 czerwca 2025

        Ewelina Zajączkowska-Klec

      Nagrody i wyróżnienia

      Nagroda Forbes 2022
      Nagroda Forbes 2021
      Nagroda Digital Excellence Awards 2022
      Nagroda Laur Klienta 2023
      Nagroda Dobry Pracodawca 2023
      Nagroda Gazele Biznesu 2023