Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kupić gotowy dom czy budować samemu?

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Data publikacji: 21.09.2017, Data aktualizacji: 15.12.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 309 głosów

Kupić gotowy dom czy budować samemu?
Co wyjdzie taniej? Jakie są plusy i minusy? O tym jak racjonalnie podjąć decyzję oraz co przeanalizować przed jej podjęciem przeczytacie poniżej.

Poniżej opiszemy szereg informacji jakie należy uwzględnić podczas planowania budowy czy też zakupu. Co wyjdzie dla Was bardziej odpowiednie należy do Was.

Poniżej przedstawiamy to co powinniście przeanalizować czy to przed budową czy też przed zakupem gotowego domu od dewelopera.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wygląda budowa domu systemem gospodarczym
  • jakie są zalety takiej budowy 
  • jak wyglądają kwestie formalne 

1. Koszty budowy. Należy przeanalizować czy zamierzamy budować systemem gospodarczym czy też zlecić całą budowę firmie budowlanej. W przypadku pierwszego jest duża szansa zaoszczędzenia znacznej sumy pieniędzy. Pamiętajcie jednak, iż budowa systemem gospodarczym wiąże się z pochłonięciem znacznej ilości czasu wolnego i to nie tylko jednej osoby. Niektóre prace budowlane wymagają minimum dwóch osób. Dodatkowo budowa znacznie się wydłuża.

Jeżeli nie macie doświadczenia w budowie jest również spora szansa na popełnienie wielu błędów podczas wykonywanych prac. Podczas budowy systemem gospodarczym wszystko jest na Waszej głowie. Począwszy od organizacji placu budowy, materiałów budowlanych po sprzęt potrzebny do budowy, którego często nie jesteście w posiadaniu. Wiele osób, którzy samodzielnie podjęli się tego przedsięwzięcia stwierdziło: "nigdy więcej".

Zlecenie budowy firmie budowlanej wiąże się z tym, iż nie marnujemy swojego czasu, który możemy przeznaczyć na własną pracę zawodową i zarabianie pieniędzy. Dodatkowo firmy budowlane często posiadają spore zniżki na materiały budowlane w hurtowniach z którymi współpracują.

UWAGA: Pamiętajcie, iż zlecenie prac firmie budowlanej lub też zakup gotowego domu od dewelopera wiąże się z tym, iż posiadacie gwarancję oraz rękojmie na wykonane prace. W przypadku systemu gospodarczego nie macie takich udogodnień i wszelkie usterki pojawiające się w domu musicie usunąć we własnym zakresie i na własny koszt. Jest to duży minus.

 

2. Dokumentacja i sprawy formalne. Osoby planujące budowę domu często patrzą na same koszty budowy i porównują je z kwotą zakupu gotowego domu. Należy uwzględnić wszelkie koszty dotyczące opracowania dokumentacji poprzedzającej rozpoczęcie budowy. W koszty te należy wliczyć koszty wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego, koszt wykonania mapy do celów projektowych oraz mapy powykonawczej, ewentualne koszty wznowienia granic na działce, koszty badań geologiczno-inżynierskich oraz koszty samego projektu budowlanego waszego wymarzonego domu.

3. Położenie nieruchomości. Jeżeli zależy Wam na bliskości do centrum oraz lokalizacji nieruchomości w centrum aglomeracji prawdopodobnie będziecie musieć wybrać mieszkanie. Często takie tereny są przeznaczone właśnie pod budownictwo wielorodzinne. Jeżeli natomiast poszukujecie domu będzie on prawdopodobnie znajdował się na obrzeżach miasta. W sercu miasta nie znajdziemy zatem osiedla domów jednorodzinnych.

4. Gwarancje i dodatkowe zabezpieczenia. Budując systemem gospodarczym sami organizujemy materiał oraz wykonujemy dość ciężką pracę. Oczywiście wszystko kosztem własnego czasu jak i sił włożonych w wybudowanie domu. Należy pamiętać, iż wszelkie późniejsze usterki będą spoczywać również na waszych ramionach. Nie będziecie mogli się zwrócić do firmy o usunięcie usterek, gdyż takowej nie było. Ważną zatem kwestią jest podczas zleceniu budowy lub zakupie gotowego mieszkania uważnie przeczytać dokument gwarancyjny.

Pamiętaj iż gwarancja jest dobrowolna i nie można zmusić nikogo do jej udzielania. Nie mniej jednak wiele firm takowej udziela. Pamiętaj iż gwarancja ważna jest tylko na piśmie. Należy dokładnie opisać jej warunki oraz okres jej obowiązywania. Dodatkowo przysługuje Wam rękojmia. W przeciwieństwie do gwarancji rękojmia jest obowiązkowa, a jej okres trwania wynosi 5 lat. Rękojmia nie musi zostać nigdzie spisywana.

Opisaliśmy Wam podstawowe różnice pomiędzy budową systemem gospodarczym, a zakupem gotowego obiektu od dewelopera. Znacie plusy i minusy obu wersji. Pozostawiamy Wam do przemyślenia co jest ważniejsze. Wyboru musicie dokonać samodzielnie.

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Pracowałem w urzędzie i firmie deweloperskiej; byłem inżynierem; tworzyłem projekty.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Raport cenowy grudzień 2024

      Raport cenowy grudzień 2024

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo ciekawa. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w grudniu 2024 roku w wielu miastach odnotowano stabilizację cen mieszkań.

      13 stycznia 2025

      Redakcja

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w listopadzie 2024 roku notuje spadek rdr oraz spadek względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i spadek w porównaniu do października 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      20 grudnia 2024

      Redakcja

    • Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych

      Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

      18 grudnia 2024

      Redakcja

    • Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

      Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania? Sprawdziliśmy, w których miastach wojewódzkich można kupić stosunkowo tanie lokale. Doradzimy także na co uważać, szukając okazyjnych ofert mieszkań i odpowiemy na pytanie, czy kupując kawalerkę rzeczywiście płacimy mniej i oszczędzamy. Jeżeli nie chcesz przepłacać czytaj dalej!

      18 grudnia 2024

      Marlena Rzepniewska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023