Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kupić gotowy dom czy budować samemu?

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Data publikacji: 21.09.2017, Data aktualizacji: 15.12.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 310 głosów

Kupić gotowy dom czy budować samemu?
Co wyjdzie taniej? Jakie są plusy i minusy? O tym jak racjonalnie podjąć decyzję oraz co przeanalizować przed jej podjęciem przeczytacie poniżej.

Poniżej opiszemy szereg informacji jakie należy uwzględnić podczas planowania budowy czy też zakupu. Co wyjdzie dla Was bardziej odpowiednie należy do Was.

Poniżej przedstawiamy to co powinniście przeanalizować czy to przed budową czy też przed zakupem gotowego domu od dewelopera.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak wygląda budowa domu systemem gospodarczym
  • jakie są zalety takiej budowy 
  • jak wyglądają kwestie formalne 

1. Koszty budowy. Należy przeanalizować czy zamierzamy budować systemem gospodarczym czy też zlecić całą budowę firmie budowlanej. W przypadku pierwszego jest duża szansa zaoszczędzenia znacznej sumy pieniędzy. Pamiętajcie jednak, iż budowa systemem gospodarczym wiąże się z pochłonięciem znacznej ilości czasu wolnego i to nie tylko jednej osoby. Niektóre prace budowlane wymagają minimum dwóch osób. Dodatkowo budowa znacznie się wydłuża.

Jeżeli nie macie doświadczenia w budowie jest również spora szansa na popełnienie wielu błędów podczas wykonywanych prac. Podczas budowy systemem gospodarczym wszystko jest na Waszej głowie. Począwszy od organizacji placu budowy, materiałów budowlanych po sprzęt potrzebny do budowy, którego często nie jesteście w posiadaniu. Wiele osób, którzy samodzielnie podjęli się tego przedsięwzięcia stwierdziło: "nigdy więcej".

Zlecenie budowy firmie budowlanej wiąże się z tym, iż nie marnujemy swojego czasu, który możemy przeznaczyć na własną pracę zawodową i zarabianie pieniędzy. Dodatkowo firmy budowlane często posiadają spore zniżki na materiały budowlane w hurtowniach z którymi współpracują.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

UWAGA: Pamiętajcie, iż zlecenie prac firmie budowlanej lub też zakup gotowego domu od dewelopera wiąże się z tym, iż posiadacie gwarancję oraz rękojmie na wykonane prace. W przypadku systemu gospodarczego nie macie takich udogodnień i wszelkie usterki pojawiające się w domu musicie usunąć we własnym zakresie i na własny koszt. Jest to duży minus.

 

2. Dokumentacja i sprawy formalne. Osoby planujące budowę domu często patrzą na same koszty budowy i porównują je z kwotą zakupu gotowego domu. Należy uwzględnić wszelkie koszty dotyczące opracowania dokumentacji poprzedzającej rozpoczęcie budowy. W koszty te należy wliczyć koszty wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego, koszt wykonania mapy do celów projektowych oraz mapy powykonawczej, ewentualne koszty wznowienia granic na działce, koszty badań geologiczno-inżynierskich oraz koszty samego projektu budowlanego waszego wymarzonego domu.

3. Położenie nieruchomości. Jeżeli zależy Wam na bliskości do centrum oraz lokalizacji nieruchomości w centrum aglomeracji prawdopodobnie będziecie musieć wybrać mieszkanie. Często takie tereny są przeznaczone właśnie pod budownictwo wielorodzinne. Jeżeli natomiast poszukujecie domu będzie on prawdopodobnie znajdował się na obrzeżach miasta. W sercu miasta nie znajdziemy zatem osiedla domów jednorodzinnych.

4. Gwarancje i dodatkowe zabezpieczenia. Budując systemem gospodarczym sami organizujemy materiał oraz wykonujemy dość ciężką pracę. Oczywiście wszystko kosztem własnego czasu jak i sił włożonych w wybudowanie domu. Należy pamiętać, iż wszelkie późniejsze usterki będą spoczywać również na waszych ramionach. Nie będziecie mogli się zwrócić do firmy o usunięcie usterek, gdyż takowej nie było. Ważną zatem kwestią jest podczas zleceniu budowy lub zakupie gotowego mieszkania uważnie przeczytać dokument gwarancyjny.

Pamiętaj iż gwarancja jest dobrowolna i nie można zmusić nikogo do jej udzielania. Nie mniej jednak wiele firm takowej udziela. Pamiętaj iż gwarancja ważna jest tylko na piśmie. Należy dokładnie opisać jej warunki oraz okres jej obowiązywania. Dodatkowo przysługuje Wam rękojmia. W przeciwieństwie do gwarancji rękojmia jest obowiązkowa, a jej okres trwania wynosi 5 lat. Rękojmia nie musi zostać nigdzie spisywana.

Opisaliśmy Wam podstawowe różnice pomiędzy budową systemem gospodarczym, a zakupem gotowego obiektu od dewelopera. Znacie plusy i minusy obu wersji. Pozostawiamy Wam do przemyślenia co jest ważniejsze. Wyboru musicie dokonać samodzielnie.

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Pracowałem w urzędzie i firmie deweloperskiej; byłem inżynierem; tworzyłem projekty.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Najlepsze miasta do życia w Polsce - ranking miast

      Najlepsze miasta do życia w Polsce - ranking miast

      Gdzie w Polsce mieszka się najlepiej w 2025 roku? Miasta rywalizują dziś nie tylko o inwestorów, ale przede wszystkim o mieszkańców. To właśnie ci drudzy stawiają wymagania - oczekują rozsądnych cen najmu, czystego powietrza, rozwiniętej infrastruktury i bezpieczeństwa. W naszym rankingu miast na 2025 rok, opartym na twardych wskaźnikach, stawiamy na cztery filary: koszty życia i ceny nieruchomości, rynek pracy, ekologię i dostęp do zieleni oraz bezpieczeństwo i ogólną jakość życia.

      25 czerwca 2025

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Najem krótkoterminowy

      Najem krótkoterminowy

      Mieszkanie na wynajem to coraz częstszy sposób na pasywny dochód. Na popularności zyskuje dziś również wynajem krótkoterminowy – i to nie tylko w turystycznych miejscowościach w okresie wakacyjnym. Staje się on popularną alternatywą dla droższych i obleganych hoteli - w szczególności w dużych aglomeracjach. Czy to rzeczywiście opłacalny biznes? Jak wyglądają przepisy? Jaki podatek od wynajmu mieszkania musimy zapłacić? Czy da się zorganizować najem krótkoterminowy bez działalności? Sprawdzamy!

      27 czerwca 2025

      Dominika Perkowska

    • Zmiany w prawie budowlanym 2025

      Zmiany w prawie budowlanym 2025

      Prawo budowlane w 2025 roku przynosi istotne zmiany dla inwestorów, deweloperów i właścicieli nieruchomości. Dowiedz się, które przepisy ułatwią budowę domu, a które ją skomplikują. Sprawdź kluczowe zmiany w prawie budowlanym w 2025 roku.

      11 czerwca 2025

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Podatek od sprzedaży nieruchomości

      Podatek od sprzedaży nieruchomości

      Sprzedajesz mieszkanie w 2025 roku? Zanim podpiszesz akt notarialny, sprawdź, jakie podatki i opłaty będą Cię obowiązywać. Dowiedz się, kiedy fiskus upomni się o 19% podatku, jak skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jakie poniesiesz koszty notarialne oraz kto płaci podatek PCC.

      10 czerwca 2025

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023