Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Księgi wieczyste online

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 08.04.2021, Data aktualizacji: 14.03.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Elektroniczne księgi wieczyste
Transformacja cyfrowa to nie przyszłość, a raczej panująca rzeczywistość, czego doskonałym przykładem są księgi wieczyste w wersji online. Głównym założeniem digitalizacji jest ułatwienie dostępu oraz poprawa przejrzystości, która szczególnie w zakresie dokumentacji ma ogromne znaczenie. Czy księgi wieczyste online sprawdzają się? Na czym dokładnie polega ten system i jakie są jego wady oraz zalety? Odpowiadamy.

Wirtualne księgi wieczyste to informatyczny system umożliwiający przeglądanie urzędowego rejestru nieruchomości i ich właścicieli, a także wszelkich aktualnych danych dotyczących tych nieruchomości w wersji online. W ten sposób możemy sprawdzić księgi wieczyste bez konieczności umawiania spotkań w sądzie, jak miało to miejsce przedtem.

Obecnie, aktualne informacje dotyczące nieruchomości można sprawdzić w bazie, do której dostaniemy się poprzez oficjalną stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Dostęp do niej jest bezpłatny.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest księga wieczysta online
  • jakie są funkcje elektronicznej księgi wieczystej
  • jak wygląda podział księgi wieczystej

Czym jest księga wieczysta online?

Wirtualne księgi wieczyste to informatyczny system umożliwiający przeglądanie urzędowego rejestru nieruchomości i ich właścicieli, a także wszelkich aktualnych danych dotyczących tych nieruchomości w wersji online. W ten sposób możemy sprawdzić księgi wieczyste bez konieczności umawiania spotkań w sądzie, jak miało to miejsce przedtem. Obecnie, aktualne informacje dotyczące nieruchomości można sprawdzić w bazie, do której dostaniemy się poprzez oficjalną stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Dostęp do niej jest bezpłatny.

czym jest księga wieczysta

Wirtualne księgi wieczyste - powstanie systemu

Cały proces migracji danych ksiąg wieczystych do systemu elektronicznego rozpoczął się już w 2003 r. na mocy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu przenoszenia treści dotychczasowej księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.

Tworzona przez wiele lat baza danych została udostępniona do użytku w 2016 roku, co poprzedziła również nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, której celem było zlikwidowanie ryzyka manipulacji przy transakcjach sprzedaży nieruchomości. Dostępne powszechnie internetowe księgi wieczyste znacznie ułatwiają sprawdzenie autentyczności sprzedawcy oraz nieruchomości, która jest przedmiotem transakcji i gwarantuje większe bezpieczeństwo jej przeprowadzenia.

Księgi wieczyste online - gdzie znaleźć?

Bez względu na to czy chcemy kupić nieruchomość czy z ciekawości przejrzeć dane dotyczące danego obiektu w elektronicznej księdze wieczystej, możemy zrobić to przez oficjalną stronę ministerstwa pod adresem ekw.ms.gov.pl. To właśnie tam znajdziemy przeglądarkę ze wszystkimi wirtualnymi księgami wieczystymi, które są dostępne do przeglądania zarówno w trybie anonimowym, jak i poprzez panel logowania do konta, które umożliwia większy zakres funkcji EKW.

Funkcje elektronicznej księgi wieczystej

System ksiąg wieczystych online powstał przede wszystkim w celu umożliwienia sprawdzenia aktualnych danych prawnych dotyczących konkretnej nieruchomości. Całkowicie anonimowo możemy w nim wyszukiwać, a także przeglądać wirtualne księgi wieczyste, składać wnioski o wydanie odpisu księgi i wyciągu z KW lub zaświadczenia o zamknięciu KW, a także weryfikować autentyczność i aktualność wydruku. Wyszukiwanie oraz przeglądanie treści księgi wieczystej jest całkowicie darmowe, za pozostałe funkcję trzeba dokonać opłaty w zależności od wybranej opcji.

wirtualna księga wieczysta

System EKW posiada również więcej funkcji, które są dostępne dla zalogowanych użytkowników przez Profil Zaufany ePUAP. Te dodatkowe opcje dla logujących się użytkowników mają na celu usprawnienie procesu dostarczania informacji uczestnikom postępowań na temat toczących się postępowań wieczystoksięgowych. W tym zakresie prowadzone są takie funkcje systemu, jak:

  • przeglądanie korespondencji dotyczącej zawiadomień z sądu,
  • przeglądanie informacji o stanie sprawy,
  • złożenie wniosku o nadanie uprawnień do sprawy,
  • przeglądanie powiadomień systemowych.

Elektroniczny numer księgi wieczystej

elektroniczny numer księgi wieczystej

Najważniejszym elementem, który umożliwia nam korzystanie z systemu ksiąg wieczystych online jest elektroniczny numer księgi wieczystej. Znając jedynie ten numer mamy możliwość sprawdzenia ogólnych informacji dotyczących wybranej księgi wieczystej oraz dostęp do przeglądania szczegółowych wpisów ujawnionych w księdze. To wszystko, jak już wspomnieliśmy możemy zrobić bezpłatnie i anonimowo, wystarczy nam jedynie elektroniczny numer księgi, który składa się z 3 części:

  • czteroznakowego kodu Wydziału Ksiąg Wieczystych, gdzie księga została założona w formie elektronicznej,
  • właściwego numeru księgi wieczystej (8 cyfr),
  • 1 cyfry kontrolnej z przedziału od 0 do 9 nadawanej w chwili zakładania księgi w postaci elektronicznej.

W sytuacji braku znajomości elektronicznego numeru księgi wieczystej, należy zwrócić się z pytaniem do właściwego - ze względu na miejsce położenia danej nieruchomości - Sądu Rejonowego i uzyskać informacje w Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Podział księgi wieczystej

Korzystając z systemu ksiąg wieczystych online warto znać ich dokładny podział, który ułatwi szybkie i efektywne przeglądanie dokumentów. Szczególnie, że podział zarówno tradycyjnych ksiąg pisanych, jak i tych dostępnych w wersji elektronicznej jest taki sam, bowiem dzielą się one na 4 części (fachowo nazywane działami). 

podział księgi wieczystej
  • Dział I-O (dział I – Oznaczenie nieruchomości) – Jest to pierwsza część działu I, w której znajdziemy bardzo ważne dane określające nieruchomość. Są to informacje na temat dokładnego położenia nieruchomości - pod względem administracyjnego podziału, jak i szczegółowego określenia lokalizacji (nr działki, obręb ewidencyjny, sposób korzystania, informacje o obszarze)
  • Dział I-Sp (dział I – Sp) – to druga część I działu, w której znajdziemy spis praw związanych z własnością, a także informacje dotyczące okresu użytkowania wieczystego. Znajdziemy tu również informacje o możliwości korzystania z infrastruktury w pobliżu nieruchomości, jeśli jest to działka, na której znajdują się inwestycje deweloperskie. Wszelkie wpisy w tym dziale są podzielone na rubryki i podrubryki.
  • Dział II (własnościowy) - w tej części wpisywane są wszelkie dane dotyczące właścicieli nieruchomości lub wieczystego użytkownika nieruchomości. Jeżeli nieruchomość jest we współwłasności, to w tym dziale znajdziemy o tym informację wraz z wykazem procentowego podziału. Tu również znajdziemy adnotację w przypadku, gdy nieruchomość jest współwłasnością małżonków. Dział II umożliwia sprawdzenie i odnalezienie takich danych jak imię i nazwisko oraz PESEL osoby fizycznej, a także REGON jednostki organizacyjnej, która jest właścicielem nieruchomości. W dziale tym nie wpisuje się adresów.
  • Dział III (prawa, roszczenia, ograniczenia) – jest to dział przeznaczony na ujawnienie ograniczonych praw rzeczowych, praw osobistych oraz roszczeń. Jest to szczególnie ważna część księgi wieczystej dla inwestorów i osób zdecydowanych na zakup lokalu. To właśnie tu znajdziemy wszelkie informacje o ewentualnych obciążeniach czy też prawa pierwokupu lub zapisy ostrzegające o wszczęciu egzekucji komorniczej.
  • Dział IV (hipoteka) – to część przeznaczona na wpisy dotyczące hipoteki obciążającej nieruchomość. Dostępne są dane wierzyciela, kwota zabezpieczenia hipotecznego oraz jego przedmiot. Natomiast, jeśli nieruchomość nie jest obciążona żadną hipoteką, dział ten nie zawiera wpisów.
Elektroniczna księga wieczysta - działy

Posiadając pełną wiedzę w zakresie systemu EKW możemy w bardzo szybki sposób przeglądać akta księgi i sprawdzać informacje, które do tej pory były trudno dostępne. Ma to przełożenie na większe bezpieczeństwo transakcji na rynku nieruchomości, a także znacznie sprawniejsze realizacje.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?

      Wycena nieruchomości: ile kosztuje i jak wygląda wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę lub biegłego?

      Wycena nieruchomości jest kluczowym krokiem w wielu procesach związanych z obrotem nieruchomościami, od sprzedaży i kupna po podział spadku czy zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Czy wiesz, jak przebiega wycena przez rzeczoznawcę majątkowego i jakie są jej koszty w różnych miastach Polski? Poznaj szczegóły dotyczące wyceny domów, mieszkań i działek, by dokonać świadomych decyzji na rynku nieruchomości.

      29 sierpnia 2024

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania

      Umowa przedwstępna kupna-sprzedaży mieszkania

      Planując zakup lokalu od dewelopera, bardzo ważne jest wybranie właściwej formy, w jakiej zostanie podpisana umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania. Zaleca się, aby była przygotowana w postaci aktu notarialnego. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli inwestycja jest jeszcze w trakcie powstawania. Co powinna zawierać umowa przedwstępna kupna mieszkania i o czym trzeba pamiętać?

      28 sierpnia 2024

      Edyta Wara-Wąsowska

    • Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do pobrania

      Oświadczenie o poddaniu się egzekucji: wzór do pobrania

      Umowa najmu okazjonalnego powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Podpisywana jest na czas określony, który wynosi maksymalnie 10 lat. Do  umowy powinny być dołączone odpowiednie załączniki. Niezbędne jest wskazanie przez najemcę konkretnego mieszkania, w którym będzie mógł zamieszkać po zaistnieniu obowiązku opuszczenia lokalu oraz oświadczenie osoby trzeciej. Najem okazjonalny wymaga również podpisania oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i wydania lokalu w terminie określonym przez wynajmującego.

      17 maja 2024

      Dagmara Osińska

    • Rękojmia: co to jest i ile trwa rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości?

      Rękojmia: co to jest i ile trwa rękojmia dewelopera za wady fizyczne nieruchomości?

      Wyjaśniamy, co to rękojmia i ile trwa. Rękojmia za wady fizyczne nieruchomości jest - przynajmniej ze słyszenia - instytucją znaną nabywcom. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę z jej zakresu oraz obowiązków, jakie ciążą na uprawnionym. Tymczasem, to od właściwego postępowania nabywcy zależy w dużej mierze czy zgłoszenie sprzedawcy roszczenie wywoła pożądany skutek. Czy każdy może skorzystać z instrumentu prawnego, jakim jest rękojmia? Ile trwa odpowiedzialność za wady fizyczne nieruchomości? Podpowiadamy.

      17 maja 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023