Jaki stół do jadalni?
Data publikacji: 06.11.2020, Data aktualizacji: 12.05.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 16 głosów
Jadalnia to centralne miejsce w każdym domu. Tutaj toczy się życie towarzyskie i rodzinne. W niej spędzamy mnóstwo czasu, a nieodłącznym elementem każdej jadalni jest stół. Pełni bardzo ważną funkcję, ponieważ przy nim jemy, spędzamy czas na rozmowach czy oddajemy się pracy. Dlatego też, powinien być nie tylko ładny, ale również funkcjonalny i proporcjonalny do pomieszczenia. Od tych elementów będzie zależała wygoda i przyjemność użytkowania.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jaki stół wybrać do jadalni
- jakie materiały stołów są najpopularniejsze
- czy kupno rozkładanego stołu to dobry wybór
Jak wybrać stół do jadalni?
Na samym początku musimy dokładnie określić miejsce, w którym stół do jadalni będzie stał. Czy będzie to mała przestrzeń czy przestronny salon? Warto pamiętać, że większe przestrzenie pozwalają na wybór stołu o dowolnym kształcie. W małych wnętrzach sprawdzi się natomiast okrągły mebel, który wyrówna proporcje.
Najważniejsze jest zapewnienie swobody w dostępie do stołu. Przy zakupie warto pamiętać, aby do brzegów mebla doliczyć co najmniej 70-80 cm przestrzeni, to pozwoli każdemu na swobodne odsuwanie krzesła, tak aby nie zderzyć się np. ze ścianą. Szerokość natomiast powinna być dostosowana do liczby osób, które będą przy nim siedzieć. Pomiędzy dwoma osobami siedzącymi naprzeciwko sobie powinno być min. 10-20 cm przerwy, co pozwoli na swobodne ustawianie półmisków z potrawami. Należy również zwrócić uwagę na krzesła, ponieważ te z podłokietnikami lub szeroko rozstawionymi nogami zajmą zdecydowanie więcej miejsca.
Natomiast przyjmuje się, że dla jednej osoby powinno się przeznaczyć fragment blatu o szerokości 60 cm i głębokości 40 cm. Jeśli chodzi natomiast o wysokość od podłogi do listwy pod blatem (tzw. prześwit pionowy) powinna wynosić min. 60 cm. Standardowa wysokość stołu do jadalni to 74-76 cm.
Okrągły stół do jadalni
Okrągły stół do jadalni z pewnością doskonale sprawdzi się w małych mieszkaniach. Co ciekawe, okrągły stół optycznie powiększa przestrzeń i dobrze prezentuje się na środku pomieszczenia. Nie jest natomiast reprezentatywny, jeśli umieścimy go w kącie lub przy ścianie. Zaletą takiego modelu jest fakt, że każdy kto przy nim siedzi ma tyle samo miejsca. W dodatku nie ma ostrych krawędzi, przez co jest bezpieczny dla dzieci. Nie sprawdza się natomiast do pracy z komputerem.
Owalny stół do jadalni
Stół z blatem owalnym to rozwiązanie pośrednie pomiędzy stołem prostokątnym a stołem okrągłym. Stół owalny może mieć blat w postaci półokręgu lub blat prostokątny z zaokrąglonymi końcówkami. Owalny stół do jadalni ma te same wady i zalety co okrągły. Jednak dodatkowym plusem jest możliwość usadzenia przy nim większej liczby osób. W tym kształcie często do wyboru mamy również stoły rozsuwane.
Prostokątny stół do jadalni
To idealne rozwiązanie do przestronnych pomieszczeń, ale również i tych mniejszych. Jest bardzo komfortowy - w zależności od rozmiaru może grać główną rolę w naszym wnętrzu lub stanowić dodatek do salonu z kuchnią. W każdym miejscu prezentuje się dobrze, zarówno na środku pomieszczenia, jak i przy ścianie. Jeśli odpowiednio dobierzemy jego rozmiar, na pewno będzie komfortowy.
Kwadratowy stół do jadalni
Kwadratowe stoły - w przeciwieństwie do prostokątnych - nie posiadają szczytów ze względu na równą długość obu swoich boków. Mimo, że stoły kwadratowe są rzadziej spotykane od prostokątnych, są niemniej od nich funkcjonalne. Najlepiej sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach. Kwadratowe stoły wpasują się w każdy kształt salonu, nawet ustawione bezpośrednio pod ścianą.
Rozkładany stół do jadalni
Warto również zwrócić uwagę na opcję rozkładania stołu. To uniwersalne i najchętniej wybierane rozwiązanie. W dodatku, jeśli często odwiedzają nas goście okaże się to niezwykle przydatną funkcją. Obecnie najwięcej osób kupuje mieszkania o metrażach od 40 do 50 m2. To sprawia, że pomieszczenia w lokalach są niewielkie i skłaniają właścicieli do oszczędności miejsca, które przeznaczone jest na stół. Dodatkowe wkładki powodują, że w zależności od potrzeb można zwiększać lub zmniejszać jego rozmiar.
Jaki stół do jadalni wybrać? Ważny materiał
O trwałości stołu zdecydowanie świadczy materiał, z jakiego został wytworzony. Najpopularniejsze jest drewno, które tworzy ciepły i przyjazny klimat. Cieszy oko rysunkiem słojów i potrafi być bardzo dekoracyjne. Dla przykładu, stoły wykonane z dębu są stabilne i trwałe, przez co mogą służyć nawet przyszłym pokoleniom.
Inne materiały, z których wykonuje się obecnie stoły to m.in. metal, tworzywa sztuczne i szkło. Takie meble mają nowoczesną stylistykę i mogą stać się ozdobą designerskiego salonu. Posiadają jednak wady. Dla przykładu, szklany stół pomimo zaokrąglonych krawędzi jest mniej bezpieczny dla biegających, małych dzieci. W dodatku jest chłodny w dotyku i wyglądzie, nawet jeśli tafla blatu jest barwiona na ciepły kolor.
Ciekawym i popularnym obecnie rozwiązaniem jest stół z blatem laminowanym. Płyta MDF lub wiórowa, która jest pokryta laminatem jest znacznie tańsza od blatu z litego drewna, jednak niezwykle zbliżona właściwościami do drewna. Odpowiednie wykończenie płyty zapewnia dużą trwałość, brak podatności na odkształcanie oraz niechłonięcie wody i innych płynów. Przy tym takie stoły są stosunkowo lekkie, czyli łatwe w przenoszeniu.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: