Kalendarz prac w ogrodzie
Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów
Praca w ogrodzie wymaga zaangażowania przez cały rok. Jednak kluczem do sukcesu jest odpowiednie zaplanowanie działań, ponieważ nie każde robótki możemy wykonywać o dowolnej porze. Kalendarz prac w ogrodzie może nam to ułatwić. Znając harmonogram, zawsze mamy pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy.
Dodatkowo, już wcześniej możemy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Dotyczy to nie tylko większych ogrodów, ale także małych przydomowych ogródków.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie prace ogrodowe można wykonać zimą
- kiedy najlepiej zająć się nasadzeniem roślinności
- w jakim miesiącu zabezpieczyć rośliny przed mrozem
Prace w ogrodzie w styczniu
Styczeń już mamy za sobą. Jednak jeśli będziemy planować przyszłoroczny kalendarz prac w ogrodzie pamiętajmy, że jest to zimowa pora i warto przygotować się na jej ewentualne pojawienie się. W styczniu w ogrodzie, w przypadku wystąpienia obfitych opadów śniegu i siarczystych mrozów najważniejsze jest odśnieżanie chodników, dróg wjazdowych oraz strząsanie nadmiaru białego puchu z gałęzi drzew. Większe bezpieczeństwo zapewnią środki antypoślizgowe i rozmrażające, które rozprowadzimy na drogach dojazdowych i chodnikach.
Pamiętajmy, że chodzenie po trawniku powoduje jego osłabienie. Podczas odśnieżania nie przesypujmy na niego śniegu - ubity wolniej topnieje i może powodować gnicie trawy. Kolejną ważną kwestią jest oczyszczenie i zabezpieczenie narzędzi. To dobry czas również na weryfikację czy nie potrzebujemy uzupełnić zapasów lub zakupić nowych sprzętów.
Kosiarka do trawy – jaką kupić? Czytaj
Prace w ogrodzie w lutym
Prace ogrodowe w lutym sprowadzają się do przygotowywania się na nadejście wiosny. Jego koniec to idealny czas na rozpoczęcie pierwszych prac pielęgnacyjnych jak cięcia drzew i krzewów. Ważne jest natomiast to, że możemy podcinać tylko niektóre gatunki. Te, które wydzielają dużo soków, przykładowo klon, grab czy brzoza, formuje się od czerwca do września.
Prace ogrodowe w marcu
W marcu rośliny, które zbyt długo były opatulone zaczynają puszczać delikatne pędy, które zaraz po odkryciu mogą przemarzać lub po prostu marnieć ze względu na zbyt wysoką dawkę słońca. Z tego względu większość roślin cebulowych, barwniki, smagliczki i byliny są bardzo wrażliwe na marcowe przymrozki. Dlatego też warto usuwać okrycie zimowe już w marcu.
Pod koniec marca stopniowo zdejmujmy zimowe osłony z krzewów ogrodowych. Tym samym wpuszczamy więcej światła do środka rośliny pobudzając jej wzrost. Jeśli skrócimy o 3/4 wszystkie pędy krzewów kwitnących na pędach jednorocznych pojawi się na nich dużo młodych pąków, na których wyrosną jeszcze w tym samym roku piękne kwiaty.
Ważne w przypadku czynności, jaką jest praca w ogrodzie jest rozgarnięcie kopczyków wokół krzewów. Sprawia to, że ziemia szybciej marznie i rośliny mogą z niej swobodnie czerpać wodę.
Prace ogrodowe w marcu to sianie pierwszych roślin do gruntu, wygrabianie rabat oraz trawnika, a także nawożenie gleby. Torf i korę po rozgarnięciu dobrze jest zostawić na rabatach jako ściółkę, a liście, słomę i gałęzie drzew iglastych użyć jako kompost.
Marzec to idealny czas na sadzenie większości drzew (brzozy, buki, dęby, graby, robinie, wiśnie ozdobne, brzoskwinie, morele) i krzewów (róże, piwonie, magnolie, migdałki, wawrzynki, maliny, jeżyny) oraz róż i bylin.
Prace ogrodowe w kwietniu
W ciepłe dni rośliny zaczynają gwałtownie wypuszczać pędy, a drzewa i krzewy kwiatowe otwierają pąki. Na tym etapie powinniśmy już pomyśleć o nawadnianiu ogrodu. Najnowocześniejszym rozwiązaniem jest zintegrowany system zarządzania ogrodem.
W tym miesiącu rozpoczyna się również intensywny wzrost trawy, co oznacza, że trzeba ją skosić po raz pierwszy w sezonie.
W kwietniu w ogrodzie powinniśmy zasadzić rośliny nie zimujące w gruncie takie jak mieczyki, ismena, zawilec wieńcowaty, krokosmia ogrodową oraz kontynuować prace nad bylinami.
Prace w ogrodzie w maju
W maju w ogrodzie wszystko pięknie kwitnie. Jest to również intensywny okres porostu trawy. Jeśli tylko warunki na to pozwalają (nie panuje susza), trawę trzeba kosić przynajmniej raz w tygodniu na wysokość około 4-5 cm. Niskie koszenie zmniejsza witalność i trwałość trawy oraz obniża jej odporność na odwodnienie.
W maju w ogrodzie słońce świeci intensywnie. A na naszych balkonach i tarasach często brakuje odpowiedniej osłony. Można do tego użyć roślin pojemnikowych. Powstanie w ten sposób ogród wertykalny. Wniesie powiew natury i świeżości.
Prace w ogrodzie w maju skupiają się na sianiu i sadzeniu. To idealny moment dla iglaków, azali, rododendronów oraz części warzywnej naszego ogrodu. W połowie miesiąca bez obaw możemy już wysadzić do gruntu sadzonki kwiatów jednorocznych, które z reguły są wrażliwe na niskie temperatury oraz rośliny balkonowe - pelargonie, petunie i surfinie.
Prace w ogrodzie w czerwcu
Praca w ogrodzie w czerwcu zaczyna się wczesnym latem - zakwita czarny bez, robinia i lipa szerokolistna. Ogrodnik sieje, sadzi i pielęgnuje. W tym miesiącu widzimy kwitnące rabaty, rosnące warzywa i soczystą zieleń drzew i krzewów.
W drugiej połowie czerwca powinno się już przystąpić do strzyżenia żywopłotów liściastych i iglastych. Cięcie takie powinno skrócić przyrost o około 2/3 długości pędów. Pozwala to uzyskać ładny kształt i elegancką formę. Natomiast częstotliwość koszenia należy dostosować do rodzaju trawnika. W okresach suszy lepiej tego nie robić, a zaplanować odpowiednie podlewanie. Ściętą trawę można pozostawić, na kompost lub ściółkę na grządki i rabaty.
Prace w ogrodzie w lipcu
Lipiec to czas, kiedy kwitnące rośliny potrzebują wielu odżywczych substancji, a szczególnie ważny jest dla nich azot. Dodatkowo pamiętajmy o odpowiednim podlewaniu, ponieważ podczas suszy możemy stracić nasze rośliny.
Jak podlewać ogród w czasie suszy? Czytaj
Warto też pamiętać, że w lipcu krzewy zakończyły swój wzrost na wysokość i rozwijają pędy boczne. Można je teraz przycinać w celach: ograniczenie wysokości (żywopłoty), utrzymanie kwitnienia (róż) oraz poprawa wyglądu.
Sierpień w ogrodzie
W sierpniu trawnik dla wzmocnienia powinien być na nowo nawożony. Jest też dobra pora, aby dosiać ubytki trawy. Byliny, które wiosną albo wczesnym latem kwitły, mogą zostać podzielone.
Gdy przychodzi druga połowa miesiąca możemy sadzić drzewa i krzewy iglaste oraz zimozielone krzewy liściaste. Pod koniec po raz ostatni strzyżemy krzewy i drzewa, tak aby zdążyły zdrewnieć przed zimą. Niewielkie, ale skuteczne przycinanie, kiedy pędy są jeszcze młode i miękkie jest korzystne dla drzew, ponieważ nie muszą niepotrzebnie dostarczać pożywienia pędom, które zimą i tak zostaną przycięte.
Prace w ogrodzie we wrześniu
Wrzesień to pracowita pora dla ogrodnika. Trzeba zebrać i przerobić zbiory, posadzić krzewy, byliny i kwiaty cebulowe, przygotować rabaty i wykonać wiele innych prac. We wrześniu powinniśmy także pamiętać o cięciu pielęgnacyjnym. Należy usunąć wszelkie obumarłe i chore pędy. Wrzesień to również najlepszy czas na założenie nowego trawnika, ponieważ trawa ma wtedy optymalne warunki do przyjęcia się w nowym miejscu.
Prace w ogrodzie w październiku
W październiku rośliny kończą swój okres wegetacyjny i w stanie spoczynku pozostaną do przyszłej wiosny. Jest to jeszcze czas, kiedy mamy ostatnią okazję do sadzenia w danym roku drzew i krzewów. Najpilniejsze prace w ogrodzie w październiku, jakie powinniśmy wykonać to zabezpieczenie roślin przed pierwszymi silnymi mrozami. W tym celu należy odpowiednio wcześniej przyszykować gałęzie świerkowe, słomiane maty, otuliny oraz inne materiały ochronne. Kolejne prace ogrodowe, jakie trzeba zaplanować to grabienie liści i ich kompostowanie. Nie zapominajmy, że liście możemy także używać do ochrony roślin wrażliwych na mróz.
Prace w ogrodzie w listopadzie
To już jesień na całego, więc i czas porządków w ogrodzie. W listopadzie usuwamy opadłe liście z trawnika, które mogą powodować gnicie darni. Najważniejszym obowiązkiem ogrodnika jest przygotowanie roślin do nadchodzących mrozów i opadów śniegu. To moment, kiedy rośliny przygotowują się do zimowania, co oznacza, że kończy się okres ich wegetacji. W ogrodzie w listopadzie panuje spokój.
Grudzień w ogrodzie
Zimą, w grudniu w ogrodzie przycina się drzewa iglaste, ale to także czas formowania koron drzew liściastych. Wyjątkiem są klony, graby czy brzozy, które po przycięciu uwalniają soki, dlatego formuje się je od czerwca do września.
Pamiętajmy, że grudzień w ogrodzie może być równie piękny. Najwięcej roślin kwitnących zimą znajdziemy wśród drzew i krzewów ozdobnych, których kwiaty są przystosowane do znoszenia trudnych warunków.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: