Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Naprawa usterek domowych

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 24.05.2021, Data aktualizacji: 28.01.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Usterki domowe – jak samodzielnie naprawić?
Nie każda usterka wymaga wezwania fachowca, niektóre można naprawić samodzielnie. Jak naprawić małe usterki domowe? Podpowiadamy na RynekPierwotny.pl.

Drobne usterki i awarie to nieodłączny element życia każdego domownika. Zdarzają się od czasu do czasu, ale nie zawsze wymagają wezwania fachowca. Niektóre z nich można naprawić samodzielnie.

Nie musisz być złotą rączką. Wiele domowych, drobnych napraw jest łatwiejszych niż się wydaje. Przedstawiamy najczęstsze usterki oraz propozycje ich naprawienia.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak usunąć pęknięcie na ścianie
  • jak naprawić cieknący kran
  • jak wyregulować drzwi

Jedną z bardzo częstych przyczyn utraty ciepła w mieszkaniu są nieszczelne okna. Zakłada się, że ubytek może wynosić aż do 25%. O tym, jak uszczelnić okna pisaliśmy w innym materiale. Zachęcamy do jego lektury. 

uszczelnianie okien

Usuwamy pęknięcia na ścianie 

Jeśli przyczyną pęknięcia nie jest wada konstrukcyjna budynku, pęknięcia na ścianach można łatwo i szybko naprawić samemu. Do wykonania tego zadania potrzebne będą: masa szpachlowa, szpachelka, papier ścierny, taśma reperacyjna, ewentualnie pędzel do oczyszczania pyłu, który się zbierze podczas oczyszczania starego tynku i farby. Trudno będzie samemu ocenić, czy pęknięcie nie jest wadą konstrukcyjną. Jeśli mimo prób naprawy, pęknięcie w dalszym ciągu będzie się pojawiać, koniecznie zwróć się o radę do specjalisty lub serwisu remontowego. Może się bowiem okazać, że potrzebne będzie podjęcie bardziej poważnych kroków.

Zakładając jednak, że możesz pozbyć się pęknięcia sam, zwróć uwagę na rodzaj użytego tynku. Kupując masę szpachlową do wyboru są dwa rodzaje: przeznaczona do tynku gipsowego oraz cementowo-wapiennego. Jeśli posiadasz już odpowiednie narzędzia, możesz przejść do naprawy pęknięcia.

Zacznij od oczyszczania pęknięcia i usunięcia wszelkich odprysków tynku oraz starej farby, za pomocą szpachelki (lub papieru ściernego, w razie potrzeby).

Następnie pozbądź się powstałego pyłu, aby rysa i powierzchnia wokół, była zupełnie czysta. Zwilż gąbką miejsce, które wymaga naprawy (lub zagruntuj je, jeśli okaże się, że ściana bardzo chłonie wodę). Kolejny krok to zabezpieczenie miejsca za pomocą taśmy reperacyjnej, na której łatwiej będzie rozprowadzić masę szpachlową.

Jeśli te etapy masz już za sobą, możesz śmiało przejść do równomiernego nałożenia wspomnianej masy, za pomocą szpachli (weź pod uwagę, że zasycha ona bardzo szybko) na szerokości nie więcej niż po 20 cm z każdej strony. Kiedy cała powierzchnia będzie już gładka i sucha, wyrównaj ją papierem ściernym i możesz przejść do malowania miejsca, które zostało właśnie naprawione.

Cieknący kran i pęknięte rury 

Awarie hydrauliczne to częste usterki. Kiedy kran przecieka, w pierwszej kolejności musisz ustalić przyczynę nieszczelności. Aby naprawić go samemu konieczne będą takie narzędzia, jak klucz nastawny, płaski wkrętak, scyzoryk, komplet uszczelek, klucz imbusowy oraz szczypce do rur. Nawet jeśli naprawa okaże się zbyt trudna i konieczne będą profesjonalne usługi hydrauliczne, to warto pamiętać, że to także dobra okazja do sprawdzenia stanu instalacji, przeczyszczenia jej oraz konserwacji.

Usterki w domu mogą dotyczyć naprawy kranu kuchennego. Tutaj najczęściej wystarczy wymiana uszczelki, ponieważ to ona jest odpowiedzialna za szczelność połączeń pomiędzy ruchomymi elementami lub zużytych części.

Najczęściej za kapanie wody z kranu odpowiedzialne są elementy ruchome, które łatwo można wymienić. To one podlegają zużyciu podczas eksploatacji i nic dziwnego, że się psują. Przeciekanie może mieć również miejsce obok sworzni pokrętła czy pomiędzy głowicą oraz dławicą, a także przy wylewce. Warto sprawdzić również odpływ. W trudniejszych przypadkach konieczna może się okazać wymiana baterii łazienkowej lub kuchennej.

cieknący kran

Sprzęt elektroniczny - RTV i AGD 

Często drobne awarie sprzętu elektronicznego wynikają z niewłaściwego użytkowania. Dla przykładu przewody elektryczne mogą ulegać uszkodzeniom ze względu na długi czas stosowania lub zwierzęta, które lubią przegryzać kable. Przy usuwaniu usterek elektronicznych najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie specjalistów. Usługi elektryczne wymagają posiadania odpowiedniej wiedzy, chyba że do wymiany mamy gniazdko. 

Regulacja drzwi

W drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych montuje się zawiasy. Można je regulować w trzech kierunkach w pionie, poziomie oraz pod względem docisku skrzydła do ościeżnicy. Jest to bardzo ważne, ponieważ źle wyregulowane drzwi mogą rysować futrynę i podłogi, a także przepuszczać zimne powietrze do pomieszczeń.

Regulację robi się za pomocą kluczy imbusowych. Konieczne jest także używanie miarki i poziomicy, ponieważ dzięki nim ustalisz odpowiednie ułożenie skrzydła.

Aby wyregulować drzwi wystarczy zdjąć zaślepki z zawiasów. W dalszej kolejności za pomocą klucza odkręć lub dokręcić jedną z dwóch śrub lub obie. Zwykle pierwsze otwory docisną skrzydło do uszczelki, a drugie opuszczą lub podniosą drzwi w pionie. Natomiast regulacja w poziomie jest wykonywana przez dociśnięcie lub poluzowanie wkrętów regulujących.

Wymiana klamki i zamków w drzwiach 

Wymiana klamki w drzwiach jest bardzo prosta. Wystarczy kupić pasujący szyld, okucia oraz klamkę. Na początku demontujesz zepsuty sprzęt i porównujesz otwory, tak aby pasowały do siebie. Ewentualnie może być konieczne wywiercenie nowych. Najpierw montuje się i mocuje osłonę szyldu, potem podchwyt i szyld z drugiej strony. Jeśli klamka jest we właściwym położeniu przymierzasz szyld zamka do otworów w skrzydle. Na koniec mocuje się go i nakręca osłonę z obu stron. Montaż tego typu elementów jest bardzo prosty.

Sytuacja podobnie wygląda jeśli chcesz wymienić zamek w drzwiach. Nie są do tego potrzebne specjalistyczne usługi remontowe. Wystarczy kupić nowy, przygotować narzędzia i wymienić podobnie jak klamkę.

 

wymiana drzwi

Odświeżenie parkietu 

W zależności od tego, w jakim stanie jest parkiet możliwości jest kilka. Jeśli widoczne są na nim małe ryski i przetarcia wystarczy odnawianie bez wypożyczania specjalnych narzędzi. Na początek trzeba podłogę dokładnie zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnie po dokładnym odpyleniu i umyciu będzie gotowa do ponownego lakierowania lub malowania.

Ale jeśli na parkiecie widoczne są rysy, uszkodzenia i pęknięcia renowacja może wymagać dodatkowych zabiegów, takich jak cyklinowanie. Jest ono oczywiście możliwe do wykonania, ale trzeba tutaj wypożyczyć odpowiedni sprzęt i kupić tarczki ścierne. W tym przypadku łatwiej jest to zlecić specjalistom.

Usługi czy naprawa na własną rękę? 

Naprawy domowe to często czynności, które nie wymagają wymiany skomplikowanych części ani specjalistycznej wiedzy. Część z nich można zreperować samemu. Dlatego też rekomendujemy przed zamówieniem fachowca pokuszenie się o sprawdzenie, czy dana wada możliwa będzie do usunięcia przez nas samych.

Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023