Jak dobrać kolor do wnętrza?
Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów
Mieszkanie często stanowi odzwierciedlenie jego lokatorów. Kolorystyka wnętrza to swego rodzaju mowa, która wpływa na emocje i samopoczucie.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie kolory wybrać do wnętrza
- jak mieszać kolory
- w jakich pomieszczeniach biały kolor sprawdza się najlepiej
Kolory we wnętrzu
Idealne dostosowanie kolorów do wyposażenia oraz detali wykończeniowych jest rzeczą bardzo trudną. Aby uzyskać zadowalający efekt końcowy należy wziąć pod uwagę wiele elementów jak odcienie, faktury, możliwości aranżacyjne oraz koszty. Na samym początku należy natomiast uruchomić wyobraźnię przestrzenną, która pozwoli nam wszystko harmonijnie uporządkować. Następnie bardzo ważne jest zrozumienie języka kolorów.
Barwy zwykle dobieramy intuicyjnie. Jedne kolory lubimy, a innych zwyczajnie nie. Przy aranżacji wnętrza należy natomiast pamiętać, że kolor tworzy jego charakter. Poprzez odpowiedni dobór barw możemy optycznie powiększyć małe i ciemne pomieszczenia oraz sprawić aby panowała w nich miła i przytulna atmosfera. Dla przykładu idealnym rozwiązaniem dla pokoi do których nie dociera dużo światła jest użycie jasnej żółci. Nie tylko rozświetli pomieszczenie, ale i sprawi, że będziemy mieli wrażenie, że do przestrzeni wpada słońce. W wąskim i długim pokoju możemy natomiast zastosować korzystny efekt skrócenia i zmniejszenia poprzez pomalowanie ciemną farbą jednej z krótszych ścian.
Biel
Podstawowym kolorem jest oczywiście biel. Jest to najjaśniejsza z barw, która symbolizuje czystość, niewinność, równowagę i dobrą energię. Zastosowana w pomieszczeniach ma za zadanie zapewniać spokój, dobre samopoczucie i pomaga się odstresować. Jeśli natomiast użyjemy jej za dużo wnętrze może zostać odebrane jako zimne i smutne. Sprawdzi się w aranżacjach minimalistycznych i surowych.
Biel powinny zastosować osoby, które chcą pokierować własnym życiem samodzielnie oraz otworzyć się na nowe pomysły. Nie jest to natomiast kolor wskazany dla samotnych, nie pomaga również osobom niezdecydowanym. Najlepiej sprawdza się w łazienkach i kuchni. Bieli nie powinno się natomiast stosować w aranżacji jadalni czy pokoju dziecka. Warto dodać, że sąsiadując z intensywnymi barwami przejmuje ich tonacje kolorystyczną, co sprawia, że traci swoją surowość.
Czarny
Kontrastowy dla bieli jest oczywiście kolor czarny. Stosuje się go natomiast jedynie jako akcent, aby podkreślić charakter wnętrza. W nadmiarze przytłacza oraz może powodować uczucie przygnębienia. W wielu kulturach kojarzy się ze smutkiem i dystansem. Najlepiej unikać go w pokojach dziecięcych czy pomieszczeniach dziennych. Zastosowany w salonie czy gabinecie nadaje elegancji i szyku. Podkreśla również klasyczny charakter wnętrz. Najlepszy dla osób silnych i zdecydowanych, lubiących dominować.
Czerwony
Czerwony kolor należy do palety podstawowych ciepłych barw. Jego intensywny odcień ociepla i ożywia pomieszczenie. Optyczne zmniejsza przestrzeń, ale powiększenia rzeczy, które się w niej znajdują. Na człowieka wpływa natomiast inspirująco i wprowadza w dobry nastrój, a nawet wzmaga aktywność fizyczną i apetyt dlatego też warto stosować go w kuchni i jadalni.
Czerwień tworzy ciekawe połączenia z szarym, przytłumionym niebieskim i białym. Polecany dla osób przemęczonych i ospałych, ale także spragnionych sukcesu i gotowych do podejmowania nowych wyzwań. Nie powinien być stosowany w mieszkaniach ludzi mających problem z nadciśnieniem, zmęczeniem czy stresem. Jest to zdecydowanie propozycja dla odważnych.
Żółty
Kojarzy się z ciepłem, radością i słońcem. Odwieczny symbol optymizmu i szczęścia. Wprowadza w dobry nastrój, odsuwa na bok zmęczenie i delikatnie pobudza. Wpływa na pracę mózgu i myślenie, ponieważ jest kolorem intelektu. Należy jednak pamiętać, że pastelowe odcienie żółci najlepiej jest zastosować na dużych powierzchniach, ponieważ zbyt duże nasycenie może męczyć, a nawet irytować. Można go łączyć z czerwienią, pomarańczowym i zieleniami. Dla kontrastu można natomiast żółć połączyć z czarnym, szarym i niebieskim. Najlepiej sprawdzi się we wnętrzach osób potrzebujących więcej pewności siebie.
Niebieski
Jest to chłodna barwa, która uspokaja oraz nadaje wnętrzu tajemniczości. Może jednak przyprawiać o melancholię. Największą zaletą koloru niebieskiego jest optyczne powiększanie wnętrza. Sprawdzi się w aranżacji sypialni czy w pokoju dziecięcym. Nie będzie natomiast dobrym wyborem do salonu czy gabinetu. Idealnie łączy się z innymi barwami. Połączony z bielą lub fioletem nadaje charakter głębi i siły, co sprawdza się szczególnie w miejscach do pracy. Połączenie ciemnoniebieskiego z metalicznym srebrem to czysta elegancja.
Zestawiony z pomarańczowym lub czerwienią nasyci pomieszczenie. Niebieski wskazany jest dla osób wyczerpanych, które bardzo potrzebują spokoju i miejsca do odpoczynku, nie jest natomiast przeznaczony dla zdenerwowanych i przygnębionych.
Zielony
Zwany kolorem nadziei. Utożsamiany z harmonią, relaksem i spokojem. Wywołuje uczucie bezpieczeństwa, równowagi i odprężenia. Charakteryzuje się przejrzystością, elegancją i uniwersalizmem. Kojąco wpływa na układ nerwowy, a także poprawia pracę płuc i krążenie. Może przybierać barwy zarówno ciepłe, jak i zimne. Ciekawym połączeniem jest zastosowanie w jednym pomieszczeniu dwóch odcieni zieleni, a mamy ich naprawdę wiele – od pistacji, po nasyconą zieleń traw, oliwki i ciemne drzewa iglaste.
Idealny dla osób aktywnych, nie umiejących się zdecydować i nie posiadających swojego zdania. Wpływa na optymizm, zwiększenie wiary w siebie i innych. Nie jest dobry dla osób, które potrzebują zastrzyku energii, są powolne i nie mają ciekawego życia, ponieważ zielony może pogłębiać nudę. Można go zastosować w praktycznie każdym pomieszczeniu. Bardzo dobrze sprawdza się w gabinetach terapeutycznych.
Mieszanie kolorów
Oczywiście jeśli tylko wyobraźnia urządzającego mieszkanie inaczej widzi łączenie kolorów warto zaryzykować. Nie wszystkie przeznaczenia danych barw muszą oddziaływać w konkretny sposób na daną osobę. Czasami odrobina szaleństwa może pomóc w stworzeniu niesamowitego wnętrza. Obecnie bardzo modne jest np. stosowanie fluorescencyjnych barw, które jeszcze nie tak dawno kojarzyły się po prostu z kiczem. Najważniejsze, aby pamiętać o umiarze, by w naszym domu nie zapanował wielobarwny chaos.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: