Ile naprawdę mieszkań brakuje w Polsce?

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka

Data publikacji: 07.10.2013, Data aktualizacji: 04.01.2019

Średnia ocen 3/5 na podstawie 24 głosów

Ile naprawdę mieszkań brakuje w Polsce?
Analitycy rynku nieruchomości przerzucają się liczbami na temat liczby mieszkań, których w Polsce brakuje. Najczęściej wymieniają liczbę od około 1 mln do 1,5 mln. Rzeczywiste dane w tej sprawie oraz odnośnie warunków mieszkaniowych, w jakich żyją Polacy zaprezentowało Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Na początku tego roku analitycy Home Broker wyliczyli, że w Polsce brakuje około 940 tys. lokali, a w złym stanie technicznym może być w Polsce ponad 1,5 mln mieszkań. Łącznie, zdaniem Home Broker, w Polsce brakuje 2,4 mln mieszkań.

Ostatnio Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zdementowało te dane. W odpowiedzi na interpelację poselską (nr 18797) resort budownictwa podkreślił, że dane Home Broker nie mają pokrycia w faktach i w publikowanych danych statystycznych. Aktualny stan mieszkalnictwa jest odbiciem wielu procesów historycznych, gospodarczych i demograficznych. W podaniu prawidłowych danych na temat deficytu mieszkań w Polsce w dużym stopniu pomogły ogłoszone 29 maja 2013 r. częściowe wyniki narodowego spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 r.

Resort budownictwa wskazał, że podstawową miarą opisującą sytuację mieszkaniową w danym kraju jest tzw. statystyczny deficyt mieszkaniowy, który oblicza się jako różnicę pomiędzy liczbą zamieszkałych mieszkań a liczbą gospodarstw domowych. Jest to współczynnik, który umożliwia również porównywanie sytuacji mieszkaniowej w różnych krajach. Wskazuje na to, ile gospodarstw domowych zamieszkuje niesamodzielnie (w mieszkaniach, w których zamieszkują również inne gospodarstwa domowe).


Ostatni narodowy spis powszechny obejmował dane ustalone na koniec marca 2011 r. Podsumowanie opublikowanych danych w porównaniu z danymi z poprzednich spisów przedstawia poniższa tabela.

Tabela 1. Statystyczny deficyt mieszkaniowy w Polsce w 1988 r., 2002 r. i
2011 r.

 

Przy ustaleniu statystycznego deficytu mieszkaniowego na koniec maja 2013 r. resort budownictwa przyjął następujące założenia:


— w okresie kwiecień 2011 – maj 2013 wybudowano w Polsce 303,9 tys.
mieszkań,
— mieszkania te w całości zostały zamieszkane – jest to oczywiście założenie upraszczające, bo w rzeczywistości część tych mieszkań jeszcze nie zasiedlono, ale jednocześnie można założyć, że zasiedlona została część
mieszkań, które na koniec marca 2011 r. były wykazywane przez GUS jako niezamieszkane,
— liczba gospodarstw domowych w analizowanym okresie była stała.Przyjmując powyższe założenia można oszacować, że wysokość statystycznego deficytu mieszkaniowego na koniec maja 2013 r. wyniosła 735,4 tys. mieszkań – podkreślił resort budownictwa. Ministerstwo stwierdziło, że statystyka deficytu mieszkaniowego nie obejmuje przypadków, w których zamieszkiwanie w jednym mieszkaniu więcej niż jednego gospodarstwa domowego jest wynikiem świadomego wyboru bądź tradycji. Jest to istotne na obszarach wiejskich, gdzie występuje tradycja zamieszkiwania wielopokoleniowych rodzin składających się z kilku gospodarstw domowych w jednym domu. Potwierdzają to dane zawarte w tabeli 1, z których wynika, że przy szybkim spadku statystycznego deficytu mieszkaniowego w miastach na obszarach wiejskich deficyt ten jest względnie stały i oscyluje wokół 500 tys. mieszkań.

 

Jeśli chodzi o nowowybudowane mieszkania, to według danych Ministerstwa Budownictwa szczególnie wysokie efekty budownictwa mieszkaniowego miały miejsce w latach 2008-2012 (dane w tabeli nr 2).


Tabela 2. Liczba mieszkań oddanych do użytku i ich przeciętna powierzchnia w latach 1990–2013*

 

Z danych resortu budownictwa wynika, że w okresie transformacji dużym zmianom uległa jakość mieszkań i warunki zamieszkania Polaków. Potwierdzają to wszystkie wskaźniki badań statystycznych, obrazujące standard powierzchniowy mieszkań, gęstość zamieszkania czy dostępność podstawowych udogodnień sanitarnych i technicznych.


Tabela 3. Warunki mieszkaniowe w Polsce w latach 1988, 2002 i 2011 (mieszkania zamieszkane stale). Tabela 3 prezentuje podstawowe parametry mieszkań w Polsce w latach sporządzenia ostatnich spisów powszechnych.

Tabela 4 pokazuje dostęp do podstawowych udogodnień sanitarnych i technicznych. W okresie transformacji zanotowano duży postęp pod względem jakości zamieszkania, jest to szczególnie widoczne na obszarach wiejskich.

Tabela 4. Mieszkania wyposażone w instalacje w latach 1988, 2002 i 2011 (% ogółu mieszkań, mieszkania zamieszkane stale i tymczasowo).

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka

Dziennikarka od 2000 roku, prawnik, z odbytą aplikacją sądową. Autorka wielu publikacji z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego, gospodarczego i prawa związanego z nieruchomościami.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: