Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?

Mzuri
Mzuri

Data publikacji: 02.03.2020, Data aktualizacji: 04.02.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 121 głosów

Ile można zarobić na wynajmie mieszkania?
Sprawdzamy ile można zarobić na wynajmie mieszkania w największych polskich miastach! Czytaj na RynekPierwotny.pl.

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule musi uwzględnić wiele zmiennych, czy mówimy o kawalerce, M2, M3, w którym mieście i w jakiej lokalizacji. Mieszkanie na wynajem jest wartą rozważenia formą długoterminowej inwestycji ze względu na relatywnie wysoki poziom bezpieczeństwa inwestycji oraz dobre – chociażby w porównaniu do lokat – stopy zwrotu. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy wynajem mieszkania to dobra inwestycja
 • ile można na tym zarobić
 • czy warto zlecić zarządzanie mieszkaniem wyspecjalizowanej firmie 

Ile można zarobić na wynajmie? Jak już wspomniano, jest to zależne od wielu czynników. Zacznijmy od lokalizacji. Dobrze, gdy nieruchomość leży w pobliżu sklepów, przystanków autobusowych oraz parków, w których można spędzać wolny czas. W przypadku studentów duże znaczenie ma także bliskość uczelni. Jeśli chcemy wynajmować mieszkanie osobom pracującym, ważna będzie odległości do centrów biznesowych  oraz standard wykończenia mieszkania.

Dobrym podejściem jest już podczas szukania nieruchomości branie pod uwagę preferencji klienta docelowego. Dla osób pracujących, ceniących sobie większy komfort najdogodniejsze będą małe mieszkania, ale najlepiej wykończone w dobrym standardzie. Natomiast pary częściej poszukują dwupokojowego mieszkania.

Jednym z najważniejszych kryteriów przy kupnie mieszkania na wynajem jest oczywiście cena. To od niej będzie uzależniony nasz zysk. W Warszawie ceny kawalerek, które z dużym prawdopodobieństwem zapewne od ręki znajdą najemców, zaczynają się od 270 tys. zł i sięgają nawet do 450 tys. zł w centrum miasta. Z analiz opłacalność zakupu kawalerki wynika, że maksymalną ceną, za jaką warto kupić kawalerkę jest 330 tys. zł.

Pamiętać należy, że do cen zakupu należy doliczyć koszty pośrednika, podatku od czynności cywilno-prawnych oraz notariusza. Te kwoty to ok. 3 proc. - 6 proc. wartości mieszkania. Średnie ceny najmu kawalerek o powierzchni 25 m2 - 30 m2 to od 1450 zł do 1800 zł plus opłaty, czyli czynsz do administracji oraz media. Przy obecnych cenach zakupu mieszkań w Warszawie możemy liczyć na zwrot z inwestycji na poziomie od 4,8 proc. do 6 proc.

W innych miastach takich jak Łódź, Katowice, Lublin i Rzeszów, kawalerki można kupić od 150 tys. zł do 250 tys. zł. Tam możemy liczyć na zwroty od 5,5 proc. do nawet do 6,8 proc. Kupując mieszkanie dwupokojowe w Warszawie, możemy liczyć również na zwroty od 4,8 proc. do 6 proc. 

Jeśli inwestor szuka lepszych stóp zwrotów z inwestycji, warto rozważyć zakup większych mieszkań, cztero- lub pięciopokojowych w dobrych lokalizacjach, najlepiej przy uczelniach. Takie mieszkanie należy przygotować pod wynajem na osobne pokoje dla studentów. Dzięki temu możemy osiągnąć stopy zwrotu na poziomie 7 proc. 

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się tak zwane mikrokawalerki. Mieszkania, które mają odpowiedni rozkład pomieszczeń oraz pionów i wentylacji można podzielić na mniejsze jednostki najmu. W takim mieszkaniu wydziela się dwie lub trzy małe kawalerki o wielkości od 12-15 m2 do 18-20 m2. Każda ma swoją łazienkę oraz aneks kuchenny.

Wśród ofert, które aktualnie można znaleźć w Warszawie oraz w Poznaniu, realne stopy zwrotu mogą wynosić 6,5 proc. - 7,5 proc. Trzeba jednak mieć na uwadze większy kapitał, niż na mieszkanie dwupokojowe. Zakup takich kawalerek w Warszawie, tak zwanych dwupaków (dwie mikrokawalerki), to koszt od 400 tys. zł do nawet do 460 tys. zł, a tzw. trójpaków (trzy mikrokawalerki) sięga 800 tys. zł w Warszawie i około 500 tys. zł w Poznaniu. 

Przy podjęciu decyzji o zakupie mieszkań warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 • Do jakiej kwoty szukamy mieszkania, jakich stóp zwrotu oczekujemy?
 • W jakim mieście chcemy inwestować?
 • Komu finalnie chcemy takie mieszkanie wynająć?

Warto zastanowić się, czy chcemy sami obsługiwać taką inwestycję, czy może zlecić zarządzanie firmie, która się w tym specjalizuje. Koszty takiej usługi nie jest wysoki, a mamy pewność, że naszą inwestycją zajmą specjaliści.

apartamenty inwestycyjne – zarabiaj na nieruchomościach

Mzuri
Mzuri

W ramach Grupy Mzuri kompleksowo wspieramy naszych klientów w inwestowaniu w nieruchomości na wynajem i ich zarządzaniu.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023