Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Feng shui w domu

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 22.01.2019, Data aktualizacji: 12.08.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Feng shui w domu
Feng Shui, to starochińska metoda planowania przestrzeni, na czym polega i czy faktycznie działa? Przeczytaj!

Przeglądając materiały na temat starochińskiej metody planowania i ulepszania przestrzeni, czyli tytułowego Feng Shui, znajdziemy taką samą ilość zwolenników jej rzeczywistego działania, jak i przeciwników. Prawdą jest, iż wokół Feng Shui narosło przez lata wiele mitów, związanych najczęściej z nieprawidłową interpretacją zasad, którymi ta metoda się kieruje. Poniżej krótkie podsumowanie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest Feng Shui
  • skąd się wywodzi
  • jakie są najczęstsze mity na temat Feng Shui

Feng Shui – czyli co?

Feng Shui, w dosłownym tłumaczeniu 'wiatr i woda', to jak już wspomnieliśmy, starochińska metoda planowania i ulepszania przestrzeni, wywodząca się z taoizmu. Wiatr i woda mają tu znaczenie metaforyczne i stanowią o tym wszystkim, co nas otacza, o przepływającej energii, której nie jesteśmy w stanie dostrzec.

Od tysięcy lat Feng Shui stanowi ważną część kultury chińskiej i do dzisiaj jest praktykowana. Metoda ta to nie tylko sposób ustawiania krzeseł w domu, odpowiedniej lokalizacji luster, czy jak podają kolorowe pisma, zamkniętej toalety. To przede wszystkim filozofia życia, nauka o energii, która, jak podkreślają praktycy, ma wpłynąć na harmonię z otaczającą nas rzeczywistością, a tym samym przyczynić się do wewnętrznego spokoju i dobrego samopoczucia.

Praktykowanie Feng Shui wymaga zagłębienia się w wiedzy płynącej od chińskich mędrców. Nie da się jej przyswoić za pomocą kilku krótkich artykułów z wypisanymi po macoszemu radami. Brak elementarnej wiedzy na ten temat powoduje, iż wielu przeciwników tej metody traktuje ją jak zabobony zupełnie niewarte praktykowania. Zagłębiając się w chińskie wierzenia, nie sposób zaprzeczyć, iż stosowane od tysięcy lat praktyki mają swoje pozytywne odzwierciedlenie w rzeczywistości i warto przyjrzeć im się dokładniej.

Ocenianie Feng Shui pod kątem skuteczności jest więc wyjątkowo trudne. Postaramy się pokazać Wam jednak, które z metod zdecydowanie możemy wsadzić między bajki.

Najczęściej powtarzane mity

Feng Shui opiera się na mądrych zasadach, które nie jak mają się do przekształconych przez lata zabobonów. Kolorowe pisma upewniają nas w swoich zmodyfikowanych na temat zasad Feng Shui poglądach i przedstawiają nieprawdziwy obraz tego, co przez tysiące lat kwitło w chińskiej kulturze.

Do najbardziej absurdalnych mitów należą:

  1. Wahania nastroju małżonków mogą być zależne od umiejscowienia drzwi wahadłowych w sypialni.
  2. Problemy finansowe mogą być związane z często otwartą klapą sedesową – to nasz ulubiony mit, którego pochodzenia nie jak nie da się wytłumaczyć, a śmieszy dokładnie tak samo przeczytany po raz pierwszy, jak i kolejny
  3. Utrata dobrej energii poprzez zawieszenie lustra naprzeciwko drzwi wejściowych, powodująca odbijanie się światła. Zagłębiając się w filozofię Feng Shui głębiej niż w kolorowe pismo, dowiemy się, że energia składa się z wielu czynników, nie tylko światła, a tym samym lustro nie może powodować jej utraty.
  4. Kolejne kłopoty finansowe poprzez umiejscowienie łazienki naprzeciwko drzwi wejściowych do mieszkania. Na szczęście nie jak ma się do prawd głoszonych przez Feng Shui. Mieszkańcy bloków, zwłaszcza mieszkań o starym, popularnym układzie, mogą więc być zupełnie spokojni.
  5. Zaburzenia psychiczne spowodowane mieszkaniem w domu (lub mieszkaniu) ze skosami – nie wiemy jak to skomentować, po prostu uwierzcie nam na słowo, że to mit.
  6. Zakłócenie dobrej energii, brak równowagi psychicznej, które może doprowadzić do szaleństwa spowodowane nieregularnymi kształtami pomieszczenia (w tym też skosami). Gdyby tak było w rzeczywistości, szpitale psychiatryczne byłyby jeszcze bardziej przepełnione niż są, a architekci musieliby zrezygnować z projektowania popularnych salonów z wykuszem.

Powyższe mity, to tylko przykłady niczym niepotwierdzonych zasad Feng Shui przez lata wykreowanych i powtarzanych jako prawdy, w które wielu laików jest w stanie uwierzyć.

Feng Shui opiera się przede wszystkim na zdroworozsądkowych zasadach, które są bardzo intuicyjne i w niczym nie przypominają szalonych pomysłów z deską sedesową. Jeśli chcielibyście poprawić Wasze samopoczucie za pomocą odpowiedniego miejsca do pracy, prawidłowej aranżacji przestrzeni wokół siebie, a przede wszystkim zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, zapraszamy do wgłębienia się w wierzenia chińskie i dopiero wówczas zastosowania ich we własnych domach.

wykończenie mieszkania z architektem
Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023