Domy kopułowe

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 30.09.2019, Data aktualizacji: 23.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 139 głosów

Domy kopułowe
Ile kosztują domy kopułowe? Czy okrągłe domy w Polsce cieszą się zainteresowaniem? Przeczytaj nasz artykuł!

Dzisiejsza architektura praktycznie nie ma granic. Powstają tak wymyślne konstrukcje i budynki, że niewiele nas już dziwi. Liczą się nowoczesne rozwiązania, komfort, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Można jednak zauważyć pewną zmianę w trendach. Przyzwyczajeni do kwadratowych i prostokątnych form zaczynamy znowu zwracać uwagę na okrągłe domy, które doskonale znamy z poprzednich epok.

Od zarania dziejów nasi przodkowie mieszkali w kopułach. A najstarszą z nich jest przecież sklepienie niebieskie. Współczesny dom kopułowy jest funkcjonalny, innowacyjny i przede wszystkim ekonomiczny.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym są domy kopułowe
 • ile kosztują
 • jakie są zalety tego typu budownictwa

Dlaczego kopuła?

W przyrodzie od zawsze domy budowane były w formie kopuły. Zarówno małe, jak i duże stworzenia tworzą okrągłe gniazda, jaskinie i nory. Wszystko dlatego, że kopuła to całkowicie naturalny kształt, który nie jest niczym zaburzony. Symbolizuje doskonałość. Jest magiczna, ponieważ skupia energię, a następnie przekazuje wszystkim, którzy się pod nią znajdują. Dlatego też, tego typu konstrukcje wykorzystują m.in. wszelkiego rodzaju świątynie.

Człowiek potrafi się w niej skupić na swoim życiu i rodzinie. Tutaj nie ma nic co go rozprasza, dzięki temu energia jest czysta i działa regenerująco na zdrowie psychiczne i fizyczne. Sprzyja rozwojowi duchowemu, artystycznemu, a co ciekawe także biznesowemu. Nawet dźwięk rozprzestrzenia się w niej inaczej, więc tworzy idealny klimat do cichych, ale kreatywnych rozmów. A to zdecydowanie, w pozytywny sposób wpływa na relacje międzyludzkie.

Okrągły dom budowa

Okrągłe domy, czyli konstrukcje kopułowe są tańsze w budowie niż tradycyjne nieruchomości. Szacuje się, że nawet o 30 procent. Wszystko dzięki kształtowi. Porównując te same powierzchnie w obu konstrukcjach wniosek jest jeden - przy kopule mamy 20 procent mniej ścian zewnętrznych. Wpływa to oczywiście na mniejsze zużycie materiału, a co za tym idzie robocizny i sprzętu. Dodatkowo domy kopułowe nie wymagają tylu prac mokrych, co przy standardowej budowie. Bardzo mało jest również elementów zbrojenia i szalunków. Dodatkowo nie ma ona skomplikowanej więźby dachowej i często kosztownego pokrycia dachowego. Jeśli elementów jest mniej, to i czas wykonania szybszy. Wzniesienie kopuł z prefabrykatów zajmuje średnio 3-4 miesiące.

Dom kopułowy jest również energooszczędny, ponieważ tego typu konstrukcja wyróżnia się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi, co wpływa na zmniejszenie nawet o 50-70 procent kosztów ogrzewania czy chłodzenia. W dodatku podczas użytkowania praktycznie nie wymaga remontów. Kopuła jest stabilna i stanowi najbardziej wytrzymałą formę w przyrodzie, przez co jest bezpieczna.

Przy budowie okrągłych domów używane są przeróżne materiały. Niektórzy stawiają na te bardziej przyjazne przyrodzie, inni korzystają z nowoczesnych prefabrykatów. Budynki-kopuły mają dobre właściwości nośne. Oznacza to, że do ich budowania można wykorzystywać lekkie i niedrogie materiały jak np. styropian czy styrodur. Możemy zbudować konstrukcje drewniane, murowane czy monolityczne.

Domy kopułowe cena

Jedną z największych zalet domów kopułowych jest zdecydowanie ich cena. Do wybudowania domku o powierzchni około 35 m2 możemy potrzebować niewiele ponad 20 tys. złotych. Oczywiście metraż można sukcesywnie zwiększać z czasem, ponieważ tego typu konstrukcje ułatwiają dostawianie kolejnych elementów kopułowych tworzących kolejne pomieszczenia. Tego typu budynki przez to, że nie mają dachów są łatwiejsze w połączeniu. Jednak gdy od razu marzy nam się większy dom kopułowy, to już w kwocie około 150 tysięcy złotych możemy wybudować 100-metrowy budynek o okrągłym kształcie. Całkowity koszt końcowy zależy oczywiście od tego jakie materiały zostaną wybrane jego budowy.

Domy kopułowe w Polsce

Coraz więcej osób w Polsce zainteresowanych jest budowaniem domów kopułowych. W internecie znajdziemy sporo ogłoszeń i firm, które zajmują się tylko projektowaniem i stawianiem tego typu konstrukcji.

We Wrocławiu przez Witolda Lipinskiego (znanego jako projektanta obserwatorium astronomicznego na Śnieżce) został wybudowany pierwszy okrągły dom w Polsce. Powstał w latach 60-tych XX wieku. Plotki głosiły, że wiązało się to z poślubieniem eskimoskiej żony. Niektórzy natomiast twierdzili, że obiekt powstał jako efekt ekstrawagancji i innowacyjnych poszukiwań w dziedzinie inżynierii i projektowania. Był to natomiast eksperyment, a tzw. wrocławskie igloo było alternatywą dla domów-kostek z płaskimi dachami.

Moniuszki 33 Igloo - dom własny. Źródło: Wikipedia/Fotopolska, autor: s_mile.

Mało kto również wie, że w latach 60-tych minionego wieku na warszawskim Okęciu wybudowano eksperymentalnie domy kopułowe. Potocznie nazywano je okrąglakami czy grzybkami. Zaprojektowane zostały przez architekta i wynalazcę Andrzeja Iwanickiego. Był to pomysł Spółdzielczego Zrzeszenia Budowy Domów Jednorodzinnych „Zakątek”. Z 70 obiektów powstało zaledwie 10. Wykonano je w technologii monolitycznej. Były to cztery domy dwukopułowe i sześć trzykopułowych. Co najciekawsze w centralnej części pomiędzy kopułami zaprojektowano jadalnię, która miała stanowić serce domu. Do dzisiaj zachowało się tylko kilka domów.

We wsi Nieporaz, w bliskiej odległości do Krakowa powstała pierwsza prywatna rozgłośnia radiowa. Swoją siedzibę ma w futurystycznej kopule, która obecnie jest nowoczesnym studiem filmowym. Powstaje również wiele miejsc wypoczynkowych, które zakładają budownictwo kopułowe blisko natury, jak np. Tatra Glamp.

A czy Ty chciałbyś mieszkać w kopule?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: