Domy kopułowe

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 30.09.2019, Data aktualizacji: 23.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 135 głosów

Domy kopułowe
Ile kosztują domy kopułowe? Czy okrągłe domy w Polsce cieszą się zainteresowaniem? Przeczytaj nasz artykuł!

Dzisiejsza architektura praktycznie nie ma granic. Powstają tak wymyślne konstrukcje i budynki, że niewiele nas już dziwi. Liczą się nowoczesne rozwiązania, komfort, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Można jednak zauważyć pewną zmianę w trendach. Przyzwyczajeni do kwadratowych i prostokątnych form zaczynamy znowu zwracać uwagę na okrągłe domy, które doskonale znamy z poprzednich epok.

Od zarania dziejów nasi przodkowie mieszkali w kopułach. A najstarszą z nich jest przecież sklepienie niebieskie. Współczesny dom kopułowy jest funkcjonalny, innowacyjny i przede wszystkim ekonomiczny.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym są domy kopułowe
 • ile kosztują
 • jakie są zalety tego typu budownictwa

Dlaczego kopuła?

W przyrodzie od zawsze domy budowane były w formie kopuły. Zarówno małe, jak i duże stworzenia tworzą okrągłe gniazda, jaskinie i nory. Wszystko dlatego, że kopuła to całkowicie naturalny kształt, który nie jest niczym zaburzony. Symbolizuje doskonałość. Jest magiczna, ponieważ skupia energię, a następnie przekazuje wszystkim, którzy się pod nią znajdują. Dlatego też, tego typu konstrukcje wykorzystują m.in. wszelkiego rodzaju świątynie.

Człowiek potrafi się w niej skupić na swoim życiu i rodzinie. Tutaj nie ma nic co go rozprasza, dzięki temu energia jest czysta i działa regenerująco na zdrowie psychiczne i fizyczne. Sprzyja rozwojowi duchowemu, artystycznemu, a co ciekawe także biznesowemu. Nawet dźwięk rozprzestrzenia się w niej inaczej, więc tworzy idealny klimat do cichych, ale kreatywnych rozmów. A to zdecydowanie, w pozytywny sposób wpływa na relacje międzyludzkie.

Okrągły dom budowa

Okrągłe domy, czyli konstrukcje kopułowe są tańsze w budowie niż tradycyjne nieruchomości. Szacuje się, że nawet o 30 procent. Wszystko dzięki kształtowi. Porównując te same powierzchnie w obu konstrukcjach wniosek jest jeden - przy kopule mamy 20 procent mniej ścian zewnętrznych. Wpływa to oczywiście na mniejsze zużycie materiału, a co za tym idzie robocizny i sprzętu. Dodatkowo domy kopułowe nie wymagają tylu prac mokrych, co przy standardowej budowie. Bardzo mało jest również elementów zbrojenia i szalunków. Dodatkowo nie ma ona skomplikowanej więźby dachowej i często kosztownego pokrycia dachowego. Jeśli elementów jest mniej, to i czas wykonania szybszy. Wzniesienie kopuł z prefabrykatów zajmuje średnio 3-4 miesiące.

Dom kopułowy jest również energooszczędny, ponieważ tego typu konstrukcja wyróżnia się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi, co wpływa na zmniejszenie nawet o 50-70 procent kosztów ogrzewania czy chłodzenia. W dodatku podczas użytkowania praktycznie nie wymaga remontów. Kopuła jest stabilna i stanowi najbardziej wytrzymałą formę w przyrodzie, przez co jest bezpieczna.

Przy budowie okrągłych domów używane są przeróżne materiały. Niektórzy stawiają na te bardziej przyjazne przyrodzie, inni korzystają z nowoczesnych prefabrykatów. Budynki-kopuły mają dobre właściwości nośne. Oznacza to, że do ich budowania można wykorzystywać lekkie i niedrogie materiały jak np. styropian czy styrodur. Możemy zbudować konstrukcje drewniane, murowane czy monolityczne.

Domy kopułowe cena

Jedną z największych zalet domów kopułowych jest zdecydowanie ich cena. Do wybudowania domku o powierzchni około 35 m2 możemy potrzebować niewiele ponad 20 tys. złotych. Oczywiście metraż można sukcesywnie zwiększać z czasem, ponieważ tego typu konstrukcje ułatwiają dostawianie kolejnych elementów kopułowych tworzących kolejne pomieszczenia. Tego typu budynki przez to, że nie mają dachów są łatwiejsze w połączeniu. Jednak gdy od razu marzy nam się większy dom kopułowy, to już w kwocie około 150 tysięcy złotych możemy wybudować 100-metrowy budynek o okrągłym kształcie. Całkowity koszt końcowy zależy oczywiście od tego jakie materiały zostaną wybrane jego budowy.

Domy kopułowe w Polsce

Coraz więcej osób w Polsce zainteresowanych jest budowaniem domów kopułowych. W internecie znajdziemy sporo ogłoszeń i firm, które zajmują się tylko projektowaniem i stawianiem tego typu konstrukcji.

We Wrocławiu przez Witolda Lipinskiego (znanego jako projektanta obserwatorium astronomicznego na Śnieżce) został wybudowany pierwszy okrągły dom w Polsce. Powstał w latach 60-tych XX wieku. Plotki głosiły, że wiązało się to z poślubieniem eskimoskiej żony. Niektórzy natomiast twierdzili, że obiekt powstał jako efekt ekstrawagancji i innowacyjnych poszukiwań w dziedzinie inżynierii i projektowania. Był to natomiast eksperyment, a tzw. wrocławskie igloo było alternatywą dla domów-kostek z płaskimi dachami.

Moniuszki 33 Igloo - dom własny. Źródło: Wikipedia/Fotopolska, autor: s_mile.

Mało kto również wie, że w latach 60-tych minionego wieku na warszawskim Okęciu wybudowano eksperymentalnie domy kopułowe. Potocznie nazywano je okrąglakami czy grzybkami. Zaprojektowane zostały przez architekta i wynalazcę Andrzeja Iwanickiego. Był to pomysł Spółdzielczego Zrzeszenia Budowy Domów Jednorodzinnych „Zakątek”. Z 70 obiektów powstało zaledwie 10. Wykonano je w technologii monolitycznej. Były to cztery domy dwukopułowe i sześć trzykopułowych. Co najciekawsze w centralnej części pomiędzy kopułami zaprojektowano jadalnię, która miała stanowić serce domu. Do dzisiaj zachowało się tylko kilka domów.

We wsi Nieporaz, w bliskiej odległości do Krakowa powstała pierwsza prywatna rozgłośnia radiowa. Swoją siedzibę ma w futurystycznej kopule, która obecnie jest nowoczesnym studiem filmowym. Powstaje również wiele miejsc wypoczynkowych, które zakładają budownictwo kopułowe blisko natury, jak np. Tatra Glamp.

A czy Ty chciałbyś mieszkać w kopule?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim. Pisze o tym co modne, ale i klasyczne. Zawodowo związana z branżą public relations, gdzie obsługuje znane marki oraz te, które dopiero wchodzą na rynek.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: