Dom z drukarki 3D

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 19.09.2019, Data aktualizacji: 30.08.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 3 głosów

Dom z drukarki 3D
Czy domy z drukarki 3D mogą upowszechnić futurystyczne budownictwo? Sprawdzamy!

Statki kosmiczne, wizja zasiedlenia kosmosu oraz księżycowe krajobrazy od dawna inspirowały architektów. Dziś także nie brakuje domów o kosmicznych kształtach, ale technologia przyszłości ma już inny wymiar. Możliwe, że kosmiczny dom, w dowolnym miejscu i w krótkim czasie będzie można… wydrukować.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest Futuro House
 • czy futurystyczne budownictwo jest naszą przyszłością
 • gdzie powstał „drukowany” dom

Pierwszy kosmiczny dom, który utrwalił się w historii światowej architektury, znany jako Futuro House, zaprojektował w latach 60. XX wieku Matti Suuronen, fiński architekt. Kształtem przypomina latający spodek z wejściem i schodami podobnymi do tych, jakie spotykane są w samolotach.

Matti Suuronen Futoro House. Źródło: Wikipedia, autor: TTKK

Mieszkaj, gdzie zechcesz. Nawet na Księżycu!?

W zamyśle projektanta miał to być lekki i uniwersalny dom, produkowany masowo oraz możliwy do posadowienia z pomocą helikoptera w prawie każdej lokalizacji. Po wyprodukowaniu nie wymagał dodatkowych inwestycji i wykończenia – był gotowy do zamieszkania. Materiałem budowlanym były tworzywa sztuczne – głównie włókna szklane i poliuretany.

W latach 60. i 70. XX wieku powstało kilkadziesiąt takich domów – przede wszystkim jako inwestycje prywatne, ale Futuro House nie zrobił furory. Kilka lat później Matti Suuronen zaprojektował inny futurystyczny dom – Venturo, który także został wykonany z tworzyw sztucznych z wyposażeniem ze sklejki. Venturo również miał trafić do masowej produkcji. Domem Venturo zainteresowała się nawet sieć stacji paliw, a w efekcie kilkanaście pawilonów Venturo służyło jako budynki stacji, ale była to jedyna większa realizacja z wykorzystaniem projektu Suuronena.

Dwadzieścia lat po stworzeniu Futuro House w holenderskim mieście Hertogenbosch powstało całe osiedle kosmicznych domów nazwane Bolwoningen. Zaprojektował je Dries Kreijkamp, który był przekonany, że kuliste domy to przyszłość budownictwa mieszkaniowego, a ponadto mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Bolwoningen składa się z 50 domów, każdy ma zaledwie 5 m średnicy. Osiedle istnieje do dziś, a niektóre z kulistych domów można wynająć, a nawet kupić.

Osiedle Bolwoningen. Źródło: Wikipedia, autor: Velopilger

Dom na planie koła powstał również w Polsce. Zaprojektował go na własne potrzeby Wiesław Lipiński, a został wybudowany na jednym z wrocławskich osiedli. Wrocławski dom Igloo był przez jego twórcę wykorzystywany jako obiekt eksperymentalny do badań nad formami sklepionymi.

Warto dodać, że Wiesław Lipiński zasłynął za sprawą innego projektu, który współtworzył z Waldemarem Wawrzyniakiem – budynku, który zna chyba każdy, a szczególnie miłośnicy gór. Obserwatorium astronomiczne na Śnieżce – bo o nim mowa – to chyba najbardziej znany futurystyczny obiekt w Polsce. Choć sami projektanci twierdzą, że przy projektowaniu obserwatorium inspiracją nie były obiekty kosmiczne, a karkonoskie formy skalne.

Moniuszki 33 Igloo - dom własny. Źródło: Wikipedia/Fotopolska, autor: s_mile.

Kosmiczna rezydencja i dom Jamesa Bonda

Przez ostatnie dziesięciolecia na świecie powstało wiele kosmicznych domów, a większość to już nie małe i łatwe w budowie domy prefabrykowane, jak u Suuronena, ale majestatyczne wille. Villa Freundorf powstała w Austrii, niedaleko Wiednia, w 2012 roku. Willa zaprojektowana przez Project A01 Architects bazuje na prostych geometrycznych kształtach, białej elewacji i dużych przeszkleniach. Dom jest wyposażony w basen i strefę relaksu na zewnątrz budynku, co powoduje, że Freundorf to wyszukana i majestatyczna rezydencja.

Villa Freundorf. Źródło: Flickr, autor: Дмитрий Кругляк

Jeszcze większe wrażenie robi kosmiczny dom na klifie, czyli Casa Brutale. Został on wkomponowany w wysoką skałę, a przeszkolony basen na dachu budynku i światło padające z góry dają niesamowity efekt wewnątrz budowli. Projekt powstał w holenderskim biurze architektonicznym Open Platform for Architecture i na razie nie został zrealizowany. Ma powstać do 2020 roku na górze Faqra niedaleko Bejrutu, jako prywatna posiadłość. Choć z pewnością trafiłby w gust Jamesa Bonda i mógłby posłużyć, jako plan filmowy niejednej produkcji science fiction.

Dom z drukarki 3D. Na Ziemi czy w kosmosie?

Czy druk 3D może zmienić współczesne budownictwo i przybliżyć ludzkość do wznoszenia budowli poza Ziemią? Nawet jeśli nie uda się kosmiczna ekspansja, to istnieje duża szansa, że „drukowane” domy staną się dobrą alternatywą dla technologii wykorzystywanych obecnie w wielu regionach ziemskiego świata. Określenie „dom z drukarki 3D” to pewne uproszczenie, bo możliwe jest jedynie wsparcie technologii budowlanych w niektórych czynnościach.

Wciąż tradycyjną metoda będzie dotyczyła np. montażu okien, drzwi i bram, położenia dachu oraz prac wykończeniowych wewnątrz. Jednak już sama konstrukcja fundamentów i ścian to pole do popisu dla technologii druku 3D.

„Drukowany” dom wykonał amerykański start-up Icon. Specjaliści z Icon zastosowali nowy, wytrzymały materiał budowlany Lavacrete i drukarkę 3D. Budynek w tej technologii o powierzchni ok. 37 m2 powstał niewielkim kosztem i w krótkim czasie. Firma pracuje nad tym, aby skrócić czas budowy maksymalnie do 24 godzin. Dom Icon wykonany w technologii druku 3D ma dość typowe kształty i minimalistyczne wyposażenie. Nie przypomina futurystycznych projektów, ale to nie oznacza, że „drukowany” dom musi pozostać typowy.

W 2015 roku NASA ogłosiła konkurs „3D Printed Habitat Challenge” na projekt domów na Marsie z myślą o astronautach, którzy mieliby przebywać na tej planecie w ramach misji kosmicznych. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza była adresowana do architektów, a druga do inżynierów zajmujących się technologią druku 3D na potrzeby budownictwa.

Warunkiem postawionym konstruktorom było wykorzystanie surowców i materiałów dostępnych w kosmosie. Wyniki ogłoszono w maju tego roku. Wygrała go firma AI SpaceFactory z Nowego Yorku, która zaprojektowała najlepsze marsjańskie siedlisko dostosowane do warunków panujących na Czerwonej Planecie. Wiele wskazuje na to, że technologie opracowane dla kosmosu mogą w przyszłości zmienić sposób, w jaki budowane są domy na Ziemi. Szczególnie tam, gdzie klimat lub warunki ekonomiczne nie pozwalają na drogie i czasochłonne budownictwo mieszkaniowe.

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: