Dlaczego warto odwiedzić budowę mieszkania?
Data publikacji: 28.05.2021, Data aktualizacji: 06.03.2023
Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów
Pierwsze cztery miesiące 2020 roku upłynęły w mieszkaniówce pod znakiem wzrostów – więcej mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, więcej rozpoczętych budów i więcej lokali oddanych do użytkowania niż przed rokiem. Stąd coraz więcej osób oczekujących na swoje wymarzone M budowane przez dewelopera.
Oprócz czekania warto jednak zrobić coś jeszcze – odwiedzić plac budowy. Bo nawet jeśli nie znamy się na sztuce budowlanej, niektóre kwestie dobrze jest dopilnować samemu. Jakie korzyści dają wizyty na budowie?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- kto może wejść na teren budowy
- na co zwrócić uwagę podczas odwiedzin placu budowy
- dlaczego warto skontrolować postępujące prace
Krajowe place budowy
Polska na nowo staje się placem budowy – po okresie spowolnienia w mieszkaniówce wywołanym wybuchem pandemii COVID-19 przyszedł czas na uruchamianie nowych projektów budowlanych. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w raporcie na temat rynku mieszkaniowego za styczeń-kwiecień tego roku, w tym czasie wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 111,5 tys. mieszkań, tj. o 46,4% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (73,2 tys., wzrost o 56,5%).
Więcej jest także rozpoczętych inwestycji – w okresie styczeń-kwiecień 2021 rozpoczęto budowę 89,9 tys. mieszkań, tj. o 35,9% więcej niż przed rokiem. W tym deweloperzy rozpoczęli budowę 55,2 tys. mieszkań (o 45,2% więcej). GUS szacuje, że na koniec kwietnia w budowie było 846,3 tys. mieszkań, czyli o 2,2% więcej niż w analogicznym miesiącu 2020 roku.
Poprawki aranżacyjne – czyli co?
Popyt na rynku nowych nieruchomości jest wysoki, zatem większość z tych lokali znajdzie nabywców w trakcie budowy, a tylko niewielka część zostanie sprzedana jako mieszkania gotowe. Czas oczekiwania na mieszkanie można wykorzystać na planowanie prac wykończeniowych. Zwykle klient może mieć duży wpływ na ostateczny wygląd mieszkania.
Deweloperzy dopuszczają poprawki aranżacyjne, jeśli są one zgłoszone na odpowiednim etapie budowy (nie zbyt późno, kiedy zmiany wymagałyby np. rozbiórki ścian). Mogą one obejmować m.in. zmiany w układzie ścian działowych, rozmieszczenia urządzeń sanitarnych, grzejników oraz gniazdek i włączników. Zdarza się, że przyszli mieszkańcy za zgodą firmy deweloperskiej modyfikują nawet sposób ogrzewania mieszkania – zamiast kaloryferów w niektórych pomieszczeniach instalują ogrzewanie podłogowe.
Wizyta na budowie to również okazja, by skonfrontować wyobrażenia o nowym mieszkaniu z rzeczywistością. Dotyczy to np. wielkości pomieszczeń, powierzchni ścian, odległości do drzwi, okien itp. Często trudno jest sobie wyobrazić przestrzeń tylko na podstawie dwuwymiarowych rzutów obrazujących układ pomieszczeń. Dzięki wizytom na budowie można również zaobserwować, w jakich godzinach do pomieszczeń wpada światło słoneczne, albo jak zaaranżować kuchnię, aby była funkcjonalna.
Jakość prac i materiałów budowlanych
Deweloperzy umożliwiają odwiedziny na budowie najwcześniej po osiągnięciu stanu surowego otwartego budynku, czyli kiedy są już ściany stropy, schody i dach, ale nie ma jeszcze stolarki, czyli okien, drzwi i bram. Wcześniej można jedynie oglądać budynek zza ogrodzenia. To jednak dobry etap, aby skontrolować jakość prac i materiałów budowlanych.
Dobrze, jeśli mamy choć trochę rozeznania w sztuce budowlanej, ale nie jest to konieczne, aby dostrzec ewentualne uchybienia – każdą wątpliwość warto skonsultować z kierownikiem budowy lub przedstawicielem dewelopera, bo może się okazać, że to, co nam wydawało się nieprawidłowością ma jednak swoje uzasadnienie. A jeśli nie – możliwe, że na wczesnym etapie budowy uda się jeszcze uzyskać poprawki i uniknąć niedociągnięć.
Nie tylko kask i kamizelka
Zgodnie z prawem na teren budowy mogą wchodzić tylko osoby pełnoletnie, a podczas wizyty należy się dostosować się do zaleceń kierownika budowy i przedstawicieli dewelopera. Odwiedzanie placu budowy wiąże się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa przewidzianych w prawie dla osoby, która porusza się po budowie jako gość. Często stosowane są nawet krótkie szkolenia dla klientów tuż przed przekroczeniem bramy budowy, aby wiedzieli, jak zachować się podczas wizyty i jak uniknąć niebezpieczeństw związanych z pracą ekip budowlanych.
Kamizelka i kask ochronny to podstawa odpowiedniego stroju na budowę, ale są jeszcze inne zalecenia. Warto zabrać pełne, wysokie buty na płaskiej i sztywnej podeszwie oraz ubrania, które można pobrudzić. Nierówności, błoto, świeża zaprawa murarska, kleje i pręty zbrojeniowe to często spotykane przeszkody. Ponadto na wizytę na budowie nie należy zabierać zwierząt – nawet mały i grzeczny pupil nie jest pożądanym gościem. Zamiast tego lepiej wyposażyć się w kilka przydatnych rzeczy – notatnik, długopis, miarę budowlaną, naładowany telefon, który pozwoli na dokumentację fotograficzną interesujących detali oraz listę kwestii do omówienia i sprawdzenia.
Dobrym sposobem na monitorowanie postępów prac na budowie jest śledzenie wirtualnych dzienników budowy, które deweloperzy zamieszczają często na swoich stronach internetowych i wypełniają zdjęciami, a także wpisów w firmowych mediach społecznościowych.
Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: