Czym różni się New Nordic od stylu skandynawskiego?
Data publikacji: 04.04.2023, Data aktualizacji: 18.05.2023
Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów
artykuł sponsorowany
Wśród najmodniejszych trendów aranżacyjnych przez wiele lat plasował się styl skandynawski. Umiłowanie do minimalizmu, surowości i natury wpisało się w gusta wielu osób, jednak dzisiaj New Nordic ma szansę zrzucić styl skandynawski z piedestału najpopularniejszych stylów aranżacyjnych. Dowiedz się, czym New Nordic różni się od stylu skandynawskiego i jakie materiały wykończeniowe najlepiej do niego pasują. Być może New Nordic podbije także Twoje serce i zapanuje w Twoim domu?
Skandynawia, czyli umiłowanie minimalizmu, surowości i natury
Wnętrza w stylu skandynawskim od zawsze utrzymywane były w surowej stylistyce. Panowały kolory ziemi, czyli szarości, biel i ewentualnie naturalny kolor drewna, a najbardziej pożądanymi były materiały naturalne, które dostrzegano nie tylko w meblach, ale także tekstyliach i dodatkach. Wnętrza te jednak były często zdominowane przez pustkę i surowość, czyli motywy krajów dalekiej Północy. Styl New Nordic, choć wiele przejął z popularnego stylu skandynawskiego, wnosi z kolei nową jakość.
Wiele osób w nowym stylu aranżacyjnym dostrzega inspiracje duńskim hygge niosącym ze sobą celebrację małych, codziennych rytuałów i szwedzkiego lagom z jego dążeniem do harmonii i umiaru. New Nordic jest dalej stylem minimalistycznym, w którym nie dostrzeżemy przepychu i zbędnych dekoracji, ale jest znacznie bardziej przytulny i zharmonizowany. Dużą rolę odgrywają ciepłe materiały wykończeniowe oraz paleta uzupełniająca podstawową kolorystykę stylu skandynawskiego.
Jak zaaranżować wnętrze w stylu New Nordic?
Podstawą kolorystyczną dalej są odcienie szarości, beżu czy bieli. Tym razem jednak uzupełnia je matowa czerń dobrze znana z loftowych aranżacji i pastelowe kolory dodatków. Ponadto, możemy również pozwolić sobie na jedną dekoracyjną i wzorzystą poduszkę na sofie czy drobne elementy w kolorze pastelowego różu, żółci czy zieleni.
Ściany najlepiej pomalować na neutralne kolory właściwe stylowi skandynawskiemu. Dzięki temu zyskamy odpowiednie tło do dalszej aranżacji. Podłogę z kolei możemy już wykończyć w cieplejszym kolorze. Przede wszystkim sprawdzą się jednak panele podłogowe w odcieniu ciemnego dębu, a nie szarego. Do nich doskonale będą pasowały drewniane meble z czarnymi, metalowymi elementami.
Nieoczywiste must-have w stylu New Nordic
Styl New Nordic różni się od skandynawskiego również szerszą paletą niestandardowych dla regionu rozwiązań. Właśnie New Nordic pozwala nam na nieco większą ilość zieleni w postaci żywych kwiatów doniczkowych, a także dekoracji ściennych. W kategorii absolutnych faworytów domowej flory przodują:
- kwiaty hortensji,
- stokrotki,
- białe tulipany,
- wiązki trzciny,
- monstera.
W tym przypadku niezastąpionym dodatkiem będą wazony i doniczki utrzymane w niekoniecznie minimalistycznej, ale koniecznie harmonijnej stylice z dominującymi elementami bieli i subtelnej czerni. Ponadto, w New Nordic świetnie sprawdzą się czarno-białe plakaty. Na łóżku czy kanapie możemy położyć także ciepły koc z wełny czesankowej lub przykryć tapicerkę welurowym nakryciem. Wszystko to sprawia, że aranżację New Nordic zachęcają do zamieszkania i są znacznie przytulniejsze niż surowy styl skandynawski.
Marzysz o ciepłym salonie czy sypialni, jednak trudno Ci się pożegnać z panującym we wnętrzu stylem skandynawskim? Kilka dodatków może odmienić zupełnie tę przestrzeń i nadać mu nowego, przytulniejszego stylu – New Nordic. Wprowadź do pomieszczenia pastelowe dekoracje czy ciepłe materiały wykończeniowe ożywiające podstawową kolorystykę wnętrza.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: