Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jaki metraż mają mieszkania najczęściej budowane przez deweloperów?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 16.08.2021, Data aktualizacji: 26.08.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 2 głosów

Czy deweloperzy budują duże mieszkania?
Spadek dostępności mieszkaniowej może zachęcać do nabywania mniejszych lokali. Czy takich M jest wystarczająco dużo na rynku pierwotnym? Sprawdź!

Niedawne analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl potwierdzają, że pierwsza połowa 2021 r. przyniosła spadek dostępności nowych mieszkań (w relacji do poziomu wynagrodzeń). Taka sytuacja może skutkować większym zainteresowaniem kompaktowymi lokalami z oferty deweloperów. Warto zatem sprawdzić, czy oferta inwestorów mieszkaniowych jest adekwatna do zapotrzebowania zgłaszanego przez Polaków.

To ważna kwestia, gdyż nadmiar większych mieszkań już raz był poważnym problemem dla rynku pierwotnego. Mowa o kilku kwartałach po zakończeniu pierwszego boomu mieszkaniowego.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jaki metraż mieszkań jest najbardziej pożądany na rynku
  • lokale o jakich metrażach stanowią największą część oferty deweloperów
  • czy Polacy chętnie kupują małe lokale 

Lokale o pow. 40 - 60 mkw. nadal przeważają na rynku 

Duże rozproszenie transakcji na rynku mieszkaniowym sprawia, że zgromadzenie dokładnych danych o metrażu sprzedawanych lokali bywa dość trudne. Tym niemniej, Główny Urząd Statystyczny regularnie podaje informacje, które mówią o tym, jaka jest wielkość mieszkań kupowanych przez Polaków. Najnowsze dane GUS-u dotyczą 2019 roku. Według tych statystyk, które zostały przygotowane na podstawie aktów notarialnych, struktura nowych mieszkań kupowanych w 2019 roku była następująca:

  • nowe lokale do 40,0 mkw. - 20% transakcji
  • nowe lokale od 40,1 mkw. do 60,0 mkw. - 44% transakcji
  • nowe lokale od 60,1 mkw. do 80,0 mkw. - 25% transakcji
  • nowe lokale od 80,1 mkw. - 11% transakcji

Nietrudno zauważyć, że lokale liczące sobie od 40 mkw. do 60 mkw. są zdecydowanie najważniejszym elementem oferty deweloperów. Udział rynkowy takich mieszkań będzie nieco mniejszy (39%), jeżeli weźmiemy pod uwagę wartość wszystkich transakcji.

Dane Narodowego Banku Polskiego z sześciu krajowych metropolii wskazują, że w I kw. 2021 r. tamtejsi deweloperzy też sprzedawali najwięcej mieszkań liczących od 40 mkw. do 60 mkw. Tylko w Warszawie odsetek sprzedanych lokali o powierzchni 40 mkw. - 60 mkw. był mniejszy od 45%. Warto również zwrócić uwagę, że na stołecznym rynku pierwotnym największe „M” (powyżej 80 mkw.) liczbowo odpowiadały za 9% sprzedaży (patrz poniższy wykres).

To efekt rozbudowanej oferty nowych mieszkań z segmentu premium i apartamentów na terenie Warszawy. Bardziej zaskakuje jednak udział rynkowy największych nowych lokali z Gdańska (10%). Tamtejszy rynek pierwotny podobnie jak stołeczny mocno korzysta na popycie inwestycyjnym (związanym również z inwestycjami zamożnych obcokrajowców).  

rozkład nowych mieszkań

Przez 5 lat wzrósł sprzedażowy udział najmniejszych mieszkań 

Statystyki dotyczące popytu na nowe mieszkania, warto skonfrontować z danymi portalu RynekPierwotny.pl, które mówią o tym, jaka jest aktualna oferta deweloperów w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk (patrz poniższa tabela). Informacje z bazy danych RynekPierwotny.pl wskazują, że w metropoliach udział najbardziej popularnych mieszkań (40 mkw. - 60 mkw.) mocno nie odbiega od popytu (zobacz powyższy wykres i poniższa tabela).

Wyjątek dotyczy jedynie Łodzi, gdzie na początku sierpnia 2021 r. najwyraźniej był widoczny spory deficyt nowych lokali o powierzchni 40 mkw. - 60 mkw. Łódzki rynek pierwotny cechował się też nadwyżką najmniejszych mieszkań (do 40 mkw.). Można jednak przypuszczać, że deweloperzy z Łodzi stopniowo skorygują strukturę oferty.

Ciekawe wydaje się też porównanie struktury nowych mieszkań dostępnych w największych miastach na początku grudnia 2016 r. oraz na początku sierpnia 2021 r. Mowa o następujących zmianach uśrednionego wyniku dla sześciu metropolii:

  • udział lokali do 40,0 mkw. - wzrost udziału z 15% (XII 2016 r.) do 25% (VIII 2021 r.)
  • udział lokali od 40,1 mkw. do 60,0 mkw. - spadek udziału z 50% do 41%
  • udział lokali od 60,1 mkw. do 80,0 mkw. - udział bez zmian (26%)
  • udział lokali od 80,1 mkw. - spadek udziału z 9% do 8%

Na podstawie powyższych informacji RynekPierwotny.pl można stwierdzić, że rynkowa oferta przesunęła się w kierunku mniejszych mieszkań. Sprzedażowe dane NBP potwierdzają taki trend (zobacz powyższy wykres). 

rozkład powierzchni mieszkań ofertowanych przez deweloperów
Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023