Jak działają chodniki antysmogowe?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 20.10.2022, Data aktualizacji: 26.10.2022

1 minuta czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Chodnik antysmogowy - jak działa?
Chodnik antysmogowy to technologia coraz częściej obecna w miastach i na osiedlach. Jak działa? Sprawdź!

Smog to poważny problem w wielu polskich miastach. Nic więc dziwnego, że powstają budowlane rozwiązania, aby z nim walczyć. Czy chodnik redukujący smog rzeczywiście przynosi efekty? W których miejscowościach już funkcjonuje? Jak działa technologia?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak działa zielony beton
 • w których polskich miastach powstały chodniki antysmogowe
 • czy rozwiązanie rzeczywiście ma sens

Jak działa kostka antysmogowa?

Kostka, użyta do antysmogowego chodnika, jest wykonana z betonu o działaniu fotokatalitycznym. Opadające na nawierzchnię szkodliwe dla człowieka związki (np. te pochodzące ze spalin samochodowych) rozkładane są do postaci nieszkodliwej dla środowiska. Ograniczony jest rozwój grzybów, porostów i gromadzenie się brudu. Wszystkie procesy zachodzącą dzięki promieniowaniu UV, dlatego do procesu wystarcza światło słoneczne. To innowacyjny sposób w walce o poprawę jakości powietrza.

kostka antysmogowa - jak działa

Chodniki antysmogowe w polskich miastach

W trosce o planetę, ale i zdrowie mieszkańców, polskie miasta decydują się na walkę ze smogiem, nierzadko wprowadzając innowacyjne rozwiązania, jak właśnie chodnik antysmogowy. Nie rozwiąże to problemu, którego przyczyną są przede wszystkim stare piece „kopciuchy” oraz zbyt duża liczba aut na drogach, ale jest pewną opcją pomocniczą. Jak to wygląda w poszczególnych lokalizacjach?

Warszawa

Pierwszy chodnik redukujący smog powstał w Warszawie. Miasto zgodziło się na współpracę z firmą budowlaną, która zaproponowała rozwiązanie. Antysmogowy beton w ramach eksperymentu został umieszczony przy rondzie Daszyńskiego. Na tym się jednak władze nie zatrzymały. Po pierwszych pomiarach, które wskazały redukcję zanieczyszczenia nawet o 30 proc., podjęto decyzje o kolejnych działaniach.

Kolejne płyty ułożono przy al. Lotników na odcinku od al. Wilanowskiej do ul. Puławskiej (ponad 5300 mkw.), przy al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Popiełuszki do pl. Inwalidów (6 tys. mkw.), przy al. Solidarności na odcinku od ul. Bielańskiej do Nowy Przejazd (450 mkw.), w ciągu ulic Czecha - Sejmikowa na odcinku od ul. Kajki do ul. Wydawniczej (ponad 2000 mkw.) oraz przy ul. Zawodzie na odcinku od ul. Augustówka do ul. Kobylańskiej (1500 mkw.). 

Kraków

Kraków wręcz słynie ze swoich ogromnych problemów ze złą jakością powietrza. Stare piece, zanieczyszczenia pochodzenia komunikacyjnego i przemysłowego, a także niekorzystne położenie miasta w dolinie Wisły, w otoczeniu (z 3 stron) wzniesień terenu - wszystko to wpływa na zatrważające ilości smogu, z którymi miasto nie może sobie poradzić.

Nie dziwi zatem fakt, że i tutaj zdecydowano się na wypróbowanie nowej metody. W październiku 2019 roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa oraz SKANSKA rozpoczęli budowę pierwszego w mieście chodnika tego typu przy ul. Pawiej. Wybudowany w ten sposób odcinek ma 150 metrów. 

Wrocław

Betonowe płyty o działaniu oczyszczającym powietrze nie są jeszcze zbyt popularne. Trzecim miastem, które zdecydowało się na sprawdzenie metody u siebie, jest Wrocław.

Pierwszy zielony beton został ułożony pomiędzy dwoma dużymi, wrocławskimi biurowcami - Sky Tower i Centrum Południe. Ma łączną powierzchnię 1380 mkw.

Sky Tower Wrocław

Antysmogowe chodniki na osiedlach deweloperskich 

Nie tylko miasta decydują się na ekologiczne rozwiązania. Deweloperzy wprowadzają je także na osiedlach mieszkaniowych, by podnieść komfort życie mieszkańców.

Przykładem jest firma Ekopark, która jako pierwsza w Krakowie zaczęła budować antysmogowe chodniki w standardzie osiedla. Tym samym dowodzi, że deweloper mieszkaniowy może mieć wpływ na środowisko, że innowacyjne rozwiązania mogą wkroczyć na osiedla, a jego działania mogą poprawić jakość życia i wpłynąć na zdrowie przyszłych mieszkańców.

Jednym z osiedli dewelopera, na które warto zwrócić uwagę pod kątem ekologii, jest Slow City Prądniku Białym. Antysmogowa kostka chodnikowa zainstalowana będzie przy głównych drogach przejazdowych Slow City. Ponadto, na terenie osiedla ruch samochodowy będzie zminimalizowany, uspokojony. Tym samym zmniejszy się ilość spalin w powietrzu.

Nowoczesne, fotokatalityczne płyty chodnikowe to nie jedyne rozwiązania, które Ekopark wprowadza do inwestycji, aby zadbać o zdrowie, komfort i „portfele” przyszłych mieszkańców. Zaplanowano aż 4 ha powierzchni biologicznie czynnej. W tym gatunki roślin, które pochłaniają szkodliwe substancje, oczyszczają powietrze i przyczyniają się do poprawy jego jakości. Ponadto, w mieszkaniach zamontowane będę aluminiowe okna, które niosą za sobą szereg korzyści: więcej światła, szczelność, oszczędność. W częściach wspólnych zainstalowane będzie w całości światło ledowe oraz windy z odzyskiem energii.

antysmogowe chodniki

Czy to na pewno działa? Wady rozwiązania 

Badania mówią o zmniejszeniu zanieczyszczenia o 30 proc., co jest bardzo dobrym wynikiem. Jednak czy tak wygląda to w rzeczywistości? Niestety, o 30 proc. możemy mówić w optymalnych warunkach, a więc w słoneczny dzień bez wiatru. Nie ma dokładnych danych, na ile rozwiązanie działa w pochmurne dni, bo że nie działa w nocy - to jasne. Co więcej, zachodzące reakcje pozwalają jedynie na neutralizację dwutlenek azotu (NO2). Nie poradzą sobie jednak z pyłem i innymi cząsteczkami. 

Jest to na pewno działanie pomocnicze, jednak trzeba mieć świadomość, że betonowy chodnik antysmogowy kosztuje o około 20-30 proc. więcej niż tradycyjny. Tego typu rozwiązania mogą się oczywiście przyczynić do poprawy jakości powietrza, natomiast na pewno nie zmienią sytuacji smogowej w polskich miastach. Prawdopodobnie nie zmieni jej nic, poza wyeliminowaniem głównych przyczyn smogu.

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: